hestiacp - en to pt_PT translation catalogue (661 entries)

en: %d DNS record | %d DNS records
pt_PT[0]: %d registo DNS
pt_PT[1]: %d registos DNS

en: %d DNS zone | %d DNS zones
pt_PT[0]: %d zona DNS
pt_PT[1]: %d zonas DNS

en: %d IP address | %d IP addresses
pt_PT[0]: %d endereço IP
pt_PT[1]: %d endereços IP

en: %d IP list | %d IP lists
pt_PT[0]: %d Lista de IPs
pt_PT[1]: %d Listas de IPs

en: %d SSH key | %d SSH keys
pt_PT[0]: %d chave SSH
pt_PT[1]: %d chaves SSH

en: %d access key | %d access keys
pt_PT[0]: %d chave de acesso
pt_PT[1]: %d chaves de acesso

en: %d backup | %d backups
pt_PT[0]: %d cópia de segurança
pt_PT[1]: %d cópias de segurança

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
pt_PT[0]: %d endereço IP banido
pt_PT[1]: %d endereços IP banidos

en: %d cron job | %d cron jobs
pt_PT[0]: %d cron tarefa
pt_PT[1]: %d tarefas Cronológicas

en: %d database | %d databases
pt_PT[0]: %d base de dados
pt_PT[1]: %d bases de dados

en: %d day | %d days
pt_PT[0]: %d dia
pt_PT[1]: %d dias

en: %d firewall rule | %d firewall rules
pt_PT[0]: %d regra de firewall
pt_PT[1]: %d regras de firewall

en: %d hour | %d hours
pt_PT[0]: %d hora
pt_PT[1]: %d horas

en: %d item | %d items
pt_PT[0]: %d item
pt_PT[1]: %d itens

en: %d log record | %d log records
pt_PT[0]: %d registo de histórico
pt_PT[1]: %d registos de histórico

en: %d mail account | %d mail accounts
pt_PT[0]: %d conta de Email
pt_PT[1]: %d contas de Email

en: %d mail domain | %d mail domains
pt_PT[0]: %d domínio de Email
pt_PT[1]: %d domínios de Email

en: %d minute | %d minutes
pt_PT[0]: %d minuto
pt_PT[1]: %d minutos

en: %d month | %d months
pt_PT[0]: %d mês
pt_PT[1]: %d meses

en: %d object | %d objects
pt_PT[0]: %d objeto
pt_PT[1]: %d objetos

en: %d package | %d packages
pt_PT[0]: %d pacote
pt_PT[1]: %d pacotes

en: %d user account | %d user accounts
pt_PT[0]: %d conta de utilizador
pt_PT[1]: %d conta de utilizadores

en: %d web domain | %d web domains
pt_PT[0]: %d domínio web
pt_PT[1]: %d domínios web

en: %s installed successfully.
pt_PT: %s instalado com sucesso.

en: %s installer missing.
pt_PT: Instalador %s faltando.

en: 1 number
pt_PT: 1 número

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
pt_PT: e os caracteres devem ter 1 maiúsculo e 1 minúsculo

en: 2FA QR Code
pt_PT: Código QR 2FA

en: 2FA Reset Code
pt_PT: Código de recuperação 2FA

en: 2FA Token
pt_PT: Código 2FA

en: 8 characters long
pt_PT: 8 caracteres de comprimento

en: ACCEPT
pt_PT: ACEITAR

en: Access Key
pt_PT: Chave de acesso

en: Access Key ID
pt_PT: ID de chave de acesso

en: Access Keys
pt_PT: Chaves de acesso

en: Access Log
pt_PT: Histórico de acesso

en: Access key {%s} has been created successfully.
pt_PT: A chave de acesso {%s} foi criada com sucesso.

en: Account
pt_PT: Conta

en: Account Recovery Code
pt_PT: Código de Recuperação de Conta

en: Account Unlocked
pt_PT: Conta Desbloqueada

en: Account has been suspended
pt_PT: Conta foi suspensa

en: Accounts
pt_PT: Contas

en: Action
pt_PT: Ação

en: Add Access Key
pt_PT: Adicionar chave de acesso

en: Add Cron Job
pt_PT: Adicionar Tarefa Cronológica

en: Add DNS Domain
pt_PT: Adicionar Domínio DNS

en: Add DNS Record
pt_PT: Adicionar Registo DNS

en: Add DNS Zone
pt_PT: Adicionar zona DNS

en: Add Database
pt_PT: Adicionar Base de Dados

en: Add FTP account
pt_PT: Adicionar conta FTP

en: Add Firewall Rule
pt_PT: Adicionar Regra da Firewall

en: Add IP Address
pt_PT: Adicionar endereço IP

en: Add IP Address to Banlist
pt_PT: Adicionar o endereço IP à lista de banimentos

en: Add IP list
pt_PT: Adicionar lista de IP's

en: Add IPset IP List for Firewall
pt_PT: Adicionar lista IPset à Firewall

en: Add Mail Account
pt_PT: Adicionar Conta de Email

en: Add Mail Domain
pt_PT: Adicionar Domínio de Email

en: Add Name Server
pt_PT: Adicionar Nome de Servidor

en: Add Package
pt_PT: Adicionar Pacote

en: Add Record
pt_PT: Adicionar Registo

en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

en: Add SSH Key
pt_PT: Adicionar chave SSH

en: Add User
pt_PT: Adicionar Utilizador

en: Add Web Domain
pt_PT: Adicionar Domínio Web

en: Add new object
pt_PT: Adicionar um novo objeto

en: Additional FTP account(s)
pt_PT: Conta(s) adicionais de FTP

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Advanced Details
pt_PT: Detalhes Avançados

en: Advanced Options
pt_PT: Opções Avançadas

en: Algorithm
pt_PT: Algoritmo

en: Aliases
pt_PT: Apelidos

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
pt_PT: Todas as portas: 0, Intervalo: 80-82, Lista: 80,443,8080,8443

en: Allow suspended users to log in with read-only access
pt_PT: Permitir que utilizadores suspensos façam login com acesso somente de leitura

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
pt_PT: Permitir que os utilizadores alterem os modelos ao editar as zonas DNS

en: Allow users to change templates when editing web domains
pt_PT: Permitir que os utilizadores alterem os modelos ao editar domínios web

en: Allow users to delete log history
pt_PT: Permitir que utilizadores apaguem o histórico de registos

en: Allow users to edit their account details
pt_PT: Permitir que os utilizadores editem os detalhes das suas contas

en: Allow users to reset their passwords
pt_PT: Permitir que os utilizadores redefinam as suas palavras passe

en: Allow users to view action and login history logs
pt_PT: Permitir que os utilizadores vejam registos do histórico de ações e autenticação

en: Allowed IP addresses for API
pt_PT: Permitir endereço IP para API

en: Alternate
pt_PT: Alternar

en: An existing restoration task is already running. Please wait for it to finish before launching it again.
pt_PT: Uma tarefa de restauração existente já está em execução. Por favor, espere que a mesma termine antes de refazer o pedido.

en: An internal error occurred
pt_PT: Ocorreu um erro interno

en: Anti-Virus
pt_PT: Anti-Vírus

en: Application Name
pt_PT: Nome da Aplicação

en: Apply to selected
pt_PT: Aplicar aos selecionados

en: Apr
pt_PT: Abr

en: Are you sure you want to delete %s?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar %s?

en: Are you sure you want to delete IP address %s?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar este endereço IP %s?

en: Are you sure you want to delete IP list %s?
pt_PT: Tem a certeza de que quer eliminar a lista de IP %s?

en: Are you sure you want to delete SSH key %s?
pt_PT: Tem a certeza que pretende eliminar a chave SSH %s?

en: Are you sure you want to delete access key %s?
pt_PT: Tem a certeza que pretende eliminar a chave de acesso %s?

en: Are you sure you want to delete backup %s?
pt_PT: Tem a certeza que pretende eliminar a cópias de segurança %s?

en: Are you sure you want to delete database %s?
pt_PT: Tem certeza que gostaria de apagar a base de dados %s?

en: Are you sure you want to delete domain %s?
pt_PT: Tem certeza que gostaria de apagar o domínio %s?

en: Are you sure you want to delete package %s?
pt_PT: Tem certeza que gostaria de apagar o pacote %s?

en: Are you sure you want to delete record %s?
pt_PT: Tem a certeza que quer eliminar o registo %s?

en: Are you sure you want to delete rule %s
pt_PT: Tem certeza que deseja excluir a regra %s

en: Are you sure you want to delete the logs?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende eliminar os logs?

en: Are you sure you want to delete this cron job?
pt_PT: Tem a certeza que deseja remover esta tarefa cronológica?

en: Are you sure you want to delete user %s?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende eliminar o utilizador %s?

en: Are you sure you want to leave the page?
pt_PT: Tem a certeza que quer sair desta página?

en: Are you sure you want to restart %s?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende reiniciar %s?

en: Are you sure you want to start service %s?
pt_PT: Tem a certeza que deseja iniciar o serviço %s?

en: Are you sure you want to stop service %s?
pt_PT: Tem a certeza que deseja parar o serviço %s?

en: Are you sure you want to suspend %s?
pt_PT: Tem certeza que quer suspender %s?

en: Are you sure you want to suspend database %s?
pt_PT: Tem certeza que quer de suspender a base de dados %s?

en: Are you sure you want to suspend domain %s?
pt_PT: Tem certeza que quer suspender do domínio %s?

en: Are you sure you want to suspend rule #%s?
pt_PT: Tem certeza que quer suspender a regra #%s?

en: Are you sure you want to suspend this cron job?
pt_PT: Tem certeza que quer suspender esta tarefa cronológica?

en: Are you sure you want to suspend user %s?
pt_PT: Tem certeza que quer suspender do utilizador %s?

en: Are you sure you want to unsuspend %s?
pt_PT: Tem certeza que quer de cancelar a suspensão %s?

en: Are you sure you want to unsuspend database %s?
pt_PT: Tem certeza que quer de cancelar a suspensão da base de dados %s?

en: Are you sure you want to unsuspend domain %s?
pt_PT: Tem certeza que quer de cancelar a suspensão do domínio %s?

en: Are you sure you want to unsuspend rule #%s?
pt_PT: Tem certeza que quer de cancelar a suspensão da regra #%s?

en: Are you sure you want to unsuspend this cron job?
pt_PT: Tem certeza que gostaria de cancelar a suspensão dessa tarefa cronológica?

en: Are you sure you want to unsuspend user %s?
pt_PT: Tem certeza que quer de cancelar a suspensão do utilizador %s?

en: Assigned Domain
pt_PT: Domínio Atribuído

en: Assigned User
pt_PT: Utilizador atribuído

en: Aug
pt_PT: Ago

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Auto Reply
pt_PT: Resposta automática

en: Auto Update
pt_PT: Atualizar Automaticamente

en: BACKUP
pt_PT: Cópias de Segurança

en: BLACKLIST
pt_PT: LISTA NEGRA

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Backend Pool Mode
pt_PT: Modo de Backend Pool

en: Backend Server
pt_PT: Servidor Backend

en: Backend Template
pt_PT: Modelo Backend

en: Backup Exclusions
pt_PT: Exclusões de Backup

en: Backups
pt_PT: Cópias de Segurança

en: Ban IP Address
pt_PT: Bloquear Endereço IP

en: Bandwidth
pt_PT: Largura de Banda

en: Banlist
pt_PT: Lista Negra

en: Basic Options
pt_PT: Opções Básicas

en: Block Malicious IPs
pt_PT: Bloquear IPs maliciosos

en: Browser
pt_PT: Navegador

en: CRON
pt_PT: Tarefa Cronológica

en: Cache Duration
pt_PT: Duração de cache

en: Catch-All Email
pt_PT: E-mail captura-tudo

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Certificate has been generated successfully.
pt_PT: O Certificado foi gerado com sucesso.

en: Changes have been saved.
pt_PT: As alterações foram guardadas.

en: Charset
pt_PT: Codificação

en: City
pt_PT: Cidade

en: City / Locality
pt_PT: Cidade / Localidade

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Close debug panel
pt_PT: Fechar painel de depuração

en: Close menu
pt_PT: Fechar menu

en: Code has been expired
pt_PT: Código expirou

en: Collapse main menu
pt_PT: Ocultar menu principal

en: Command
pt_PT: Comando

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Common Account Settings
pt_PT: Configurações comuns da conta

en: Compression
pt_PT: Compressão

en: Compression Level
pt_PT: Nível de compressão

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure Server
pt_PT: Configurar Servidor

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Confirm Password
pt_PT: Confirmar senha

en: Contact Name
pt_PT: Nome de Contacto

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Country
pt_PT: País

en: Create Backup
pt_PT: Criar Backup

en: Cron Jobs
pt_PT: Tarefas CRON

en: Cron job email reporting has been successfully disabled.
pt_PT: O relatório de e-mail dos trabalhos Cronológicos foi desativado com sucesso.

en: Cron job email reporting has been successfully enabled.
pt_PT: O relatório de e-mail dos trabalhos Cronológicos foi ativado com sucesso.

en: Cron job has been created successfully.
pt_PT: A tarefa Cronológica foi criada com sucesso.

en: Current Number of Databases
pt_PT: Número atual de Bases de dados

en: Custom Logo
pt_PT: Logotipo personalizado

en: Custom document root
pt_PT: Raiz do documento personalizado

en: Custom logo
pt_PT: Logotipo personalizado

en: DB
pt_PT: BD

en: DKIM Support
pt_PT: Suporte a DKIM

en: DNS Cluster
pt_PT: Grupo DNS

en: DNS Records
pt_PT: Registos DNS

en: DNS Server
pt_PT: Server DNS

en: DNS Support
pt_PT: Suporte DNS

en: DNS Sync User
pt_PT: Utilizador de Sincronização DNS

en: DNS Template
pt_PT: Modelo do DNS

en: DNS Zone
pt_PT: Zona DNS

en: DNS Zones
pt_PT: Zonas DNS

en: DNS zone {%s} has been created successfully.
pt_PT: A Zona DNS {%s} foi criada com sucesso.

en: DNSKEY Record
pt_PT: Registo DNSKEY

en: DROP
pt_PT: APAGAR

en: DS Record
pt_PT: Registo DS

en: Daily
pt_PT: Diariamente

en: Data Loss Warning!
pt_PT: Aviso de perda de dados!

en: Data Source
pt_PT: Fonte de dados

en: Database
pt_PT: Base de Dados

en: Database Credentials: %s
pt_PT: Credenciais da Base de Dados: %s

en: Database has been created.
    
    Database: {{database}}
    Username: {{username}}
    Password: {{password}}
    SQL Manager: {{dbadmin}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
pt_PT: A Base de dados foi criada.
    
    Base de dados: {{database}}
    Utilizador: {{username}}
    Palavra-passe: {{password}}
    Gestor SQL: {{dbadmin}}
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    --
    {{appname}}

en: Database {%s} has been created successfully. / {Open %s}
pt_PT: A Base de dados {%s} foi criada com sucesso. / {Abrir %s}

en: Databases
pt_PT: Base de Dados

en: Date
pt_PT: Data

en: Day
pt_PT: Dia

en: Day of Week
pt_PT: Dia da Semana

en: Dec
pt_PT: Dez

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default Language
pt_PT: Idioma padrão

en: Default List Sort Order
pt_PT: Ordem de Classificação padrão da lista

en: Default Name Servers
pt_PT: Name Servers padrão

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete all notifications
pt_PT: Apagar todas as notificações

en: Delete notification
pt_PT: Apagar notificação

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Directory
pt_PT: Diretório

en: Disable Automatic Updates
pt_PT: Desativar Atualizações Automáticas

en: Disable Notifications
pt_PT: Desativar Notificações

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Discard all mail
pt_PT: Descartar todos os Emails

en: Disk
pt_PT: Disco

en: Display / Hide shortcuts
pt_PT: Mostrar / Esconder atalhos

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
pt_PT: Não permitir que outros administradores acedam às configurações do servidor

en: Do not allow user to log in to Control Panel
pt_PT: Não permitir que o utilizador faça login no Painel de Controle

en: Do not store forwarded mail
pt_PT: Não armazenar email encaminhado

en: Domain
pt_PT: Domínio

en: Domain {%s} has been created successfully.
pt_PT: O domínio {%s} foi criado com sucesso.

en: Domains
pt_PT: Domínios

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Download Database
pt_PT: Descarregar Base de Dados

en: Download of remote backup file has been scheduled.
pt_PT: O Descarregamento do arquivo de cópia de segurança remoto foi agendado.

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Backup Exclusions
pt_PT: Editar Exclusões de Cópia de Segurança

en: Edit Cron Job
pt_PT: Editar Tarefa Cronológica

en: Edit DNS Domain
pt_PT: Editar Domínio DNS

en: Edit DNS Record
pt_PT: Editar Registo DNS

en: Edit Database
pt_PT: Editar Base de dados

en: Edit Domain
pt_PT: Editar Domínio

en: Edit Firewall Rule
pt_PT: Editar Regra da Firewall

en: Edit IP Address
pt_PT: Editar endereço IP

en: Edit Mail Account
pt_PT: Editar Conta de E-mail

en: Edit Mail Domain
pt_PT: Editar Domínio de E-mail

en: Edit Package
pt_PT: Editar pacote

en: Edit User
pt_PT: Editar Utilizador

en: Edit Web Domain
pt_PT: Editar Domínio Web

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Credentials: %s@%s
pt_PT: Credenciais de e-mail: %s@%s

en: Email Subject
pt_PT: Assunto do E-mail

en: Email login credentials to:
pt_PT: Enviar Credenciais de login para o email:

en: Enable API access
pt_PT: Permite acesso da API

en: Enable Automatic Updates
pt_PT: Ativar Atualizações Automáticas

en: Enable DNSSEC
pt_PT: Ativar DNSSEC

en: Enable FastCGI cache
pt_PT: Ativar cache FastCGI

en: Enable HTTP Strict Transport Security (HSTS)
pt_PT: Ativar HTTP Strict Transport Security (HSTS)

en: Enable Notifications
pt_PT: Ativar Notificações

en: Enable SSL for this domain
pt_PT: Ativar SSL para este domínio

en: Enable automatic HTTPS redirection
pt_PT: Ativar redirecionamento automático de HTTPS

en: Enable debug mode
pt_PT: Ativar modo de depuração

en: Enable domain redirection
pt_PT: Ativar redirecionamento de domínio

en: Enable legacy API access
pt_PT: Ativar acesso à API antiga

en: Enable preview features
pt_PT: Ativar recursos de antevisão

en: Enable two-factor authentication
pt_PT: Ativar a autenticação de dois fatores

en: Enabled
pt_PT: Ativo

en: Enabled PHP Versions
pt_PT: Versões do PHP Ativas

en: Enabled for admin
pt_PT: Ativado para admin

en: Enabled for all users
pt_PT: Ativado para todos os utilizadores

en: Enforce subdomain ownership
pt_PT: Forçar a propriedade do subdomínio

en: Enter focused element
pt_PT: Insira o elemento focado

en: Error Log
pt_PT: Registo de Erros

en: Error code: %s
pt_PT: Código de Erro: %s

en: Error: %s update failed.
pt_PT: Erro: Atualização %s falhou.

en: Error: Hestia did not return any output.
pt_PT: Erro: O painel Hestia não retornou nenhum valor.

en: Error: unable to copy package.
pt_PT: Erro: não foi possível copiar o pacote.

en: Error: unknown record ID.
pt_PT: Erro: ID de registro desconhecido.

en: Every %s days
pt_PT: A cada %s dias

en: Every %s hours
pt_PT: A cada %s horas

en: Every %s minutes
pt_PT: A cada %s minutos

en: Every %s months
pt_PT: A cada %s meses

en: Every day
pt_PT: Diariamente

en: Every even day
pt_PT: Todos os dias pares

en: Every even month
pt_PT: A cada mês par

en: Every hour
pt_PT: A cada hora

en: Every minute
pt_PT: A cada minuto

en: Every month
pt_PT: Todos os meses

en: Every odd day
pt_PT: Todos os dias ímpares

en: Every odd month
pt_PT: A cada mês Ímpar

en: Expand main menu
pt_PT: Expandir menu principal

en: Expiration Date
pt_PT: Data até Expirar

en: Expire
pt_PT: Expira

en: FTP Account Credentials: %s
pt_PT: Credenciais Conta FTP: %s

en: FTP account has been created and ready to use.
    
    Hostname: {{domain}}
    Username: {{username}}
    Password: {{password}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
pt_PT: A conta FTP foi criada com sucesso e está prota a usar.
    
    Nome do Domínio: {{domain}}
    Utilizador: {{username}}
    Palavra-passe: {{password}}
    
    Com os melhores Cumprimentos,
    
    --
    {{appname}}

en: Failed
pt_PT: Falhou

en: Feb
pt_PT: Fev

en: Field "%s" can not be blank.
pt_PT: O Campo "%s" não pode estar vazio.

en: File Manager
pt_PT: Gestor de Ficheiros

en: File Name
pt_PT: Nome do ficheiro

en: File System Disk Quota
pt_PT: Quota do Disco de Sistema de Ficheiros

en: File manager
pt_PT: Gestor de Ficheiros

en: Focus on search
pt_PT: Foco na pesquisa

en: For example
pt_PT: Por Exemplo

en: Forgot Password
pt_PT: Esqueci-me da senha

en: Forgot Token
pt_PT: Esqueci o Token

en: Forward to
pt_PT: Encaminhar para

en: Forwarding
pt_PT: Encaminhar

en: Friday
pt_PT: Sexta

en: General
pt_PT: Geral

en: Generate
pt_PT: Criar

en: Generate Self-Signed SSL Certificate
pt_PT: Criar um Certificado assinado por si

en: Global SMTP Relay
pt_PT: Redireccionamento global de SMTP

en: Go to BACKUP list
pt_PT: Ir para a lista de BACKUP

en: Go to CRON list
pt_PT: Ir para a lista de tarefas Cronológicas

en: Go to DB list
pt_PT: Ir para a lista de Bases de Dados

en: Go to DNS list
pt_PT: Ir para a lista de DNS

en: Go to MAIL list
pt_PT: Ir para a lista de EMAIL

en: Go to WEB list
pt_PT: Ir para a lista WEB

en: HESTIA
pt_PT: HestiaCP

en: Hello {{name}},
    
    To reset your {{appname}} password, please follow this link:
    https://{{hostname}}/reset/?action=confirm&user={{user}}&code={{resetcode}}
    
    Alternatively, you may go to https://{{hostname}}/reset/?action=code&user={{user}} and enter the following reset code:
    {{resetcode}}
    
    If you did not request password reset, please ignore this message and accept our apologies.
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
pt_PT: Olá {{name}},
    
    Para redefinir a sua palavra-passe da aplicação {{appname}}, por favor siga este endereço:
    https://{{hostname}}/reset/?action=confirm&user={{user}}&code={{resetcode}}
    
    Alternativamente, pode ir ao endereço https://{{hostname}}/reset/?action=code&user={{user}} e colocar o código de redefinição de palavra-passe:
    {{resetcode}}
    
    Se não pediu a redefinição da palavra-passe, por favor ignore esta mensagem e aceite as nossas sinceras desculpas.
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    --
    {{appname}}

en: Hello {{name}},
    
    Your account has been created and ready to use.
    
    https://{{hostname}}/login/
    Username: {{user}}
    Password: {{password}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
pt_PT: Olá {{name}},
    
    A sua conta foi criada e está pronta a ser usada.
    
    https://{{hostname}}/login/
    Utilizador: {{user}}
    Palavra-passe: {{password}}
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    --
    {{appname}}

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Hestia Control Panel
pt_PT: Painel de Controlo Hestia

en: Hestia core package
pt_PT: Servidor principal Hestia

en: Hestia internal php interpreter
pt_PT: Servidor PHP interno Hestia

en: Hestia internal web server
pt_PT: Servidor Web interno Hestia

en: Hide Certificate
pt_PT: Ocultar certificado

en: Hide account from other administrators
pt_PT: Ocultar conta de outros administradores

en: Hide link to Documentation
pt_PT: Ocultar o endereço para a documentação

en: Host
pt_PT: Anfitrião

en: Hostname
pt_PT: Nome de Servidor

en: Hour
pt_PT: Hora

en: Hourly
pt_PT: A cada hora

en: IMAP Settings
pt_PT: Definições de IMAP

en: IP Address
pt_PT: Endereço de IP

en: IP Address / IPset IP List
pt_PT: Endereço IP / Lista de IPset

en: IP List Name
pt_PT: Nome da lista de IPs

en: IP Version
pt_PT: Versão do IP

en: IP address has been banned successfully.
pt_PT: O Endereço IP foi banido com sucesso.

en: IP address {%s} has been created successfully.
pt_PT: Endereço IP {%s} foi criada com sucesso.

en: IP list has been created successfully.
pt_PT: A lista de IPs foi criada com sucesso.

en: IP or Value
pt_PT: IP ou Valor

en: IPs
pt_PT: IP's

en: IPset IP Lists
pt_PT: Listas IP do IPset

en: ISO 3166-1 alpha-2 two-letter code
pt_PT: ISO 3166-1 alpha-2 código de duas letras

en: If the aliases changes, Let's Encrypt will obtain a new SSL certificate.
pt_PT: Se os alias web mudarem, o Let's Encrypt obterá um novo certificado SSL.

en: Inactive session timeout
pt_PT: Tempo limite de sessão expirado

en: Inactive session timeout can not lower than 1 minute.
pt_PT: O Tempo limite de sessão inativa não pode ser inferior a 1 minuto.

en: Info (read-only mode): Crontab can only be edited via SSH.
pt_PT: Informação (modo de leitura): Crontab só pode ser editado via SSH.

en: Install %s
pt_PT: Instalar %s

en: Invalid or missing 2FA token
pt_PT: Código 2FA inválido ou ausente

en: Invalid username or code
pt_PT: Utilizador ou código inválidos

en: Invalid username or password
pt_PT: Utilizador ou senha inválidos

en: Issued By
pt_PT: Emitido Por

en: Issued To
pt_PT: Emitido para

en: It is strongly advised to {create a standard user account} before adding %s to the server due to the increased privileges the admin account possesses and potential security risks.
pt_PT: É fortemente recomendável {create a standard user account} antes de adicionar %s ao servidor devido ao aumento dos privilégios que a conta de administrador possui e potenciais riscos de segurança.

en: It may take a few minutes to save your changes. Please wait until the process has completed and do not refresh the page.
pt_PT: Pode demorar alguns minutos para salvar as suas alterações. Por favor, aguarde até que o processo esteja concluído e não atualize a página.

en: Jobs
pt_PT: Trabalhos

en: Key Size
pt_PT: Tamanho da chave

en: Language
pt_PT: Linguagem

en: Last 70 lines of %s.%s.log
pt_PT: Últimas 70 linhas de %s.%s.log

en: Limit
pt_PT: Limite

en: Load Average
pt_PT: Carga Média

en: Local Backup
pt_PT: Cópia de Segurança Local

en: Log in
pt_PT: Entrar

en: Log in as
pt_PT: Sessão iniciada como

en: Log out
pt_PT: Sair

en: Logged in as
pt_PT: Autenticado como

en: Login
pt_PT: Efetuar autenticação

en: Login History
pt_PT: Histórico de início de sessão

en: Login screen style
pt_PT: Estilo de ecrã de autenticação

en: Logs
pt_PT: Histórico

en: MAIL
pt_PT: EMAIL

en: Mail
pt_PT: Email

en: Mail Accounts
pt_PT: Contas de Email

en: Mail Domain
pt_PT: Domínio de E-mail

en: Mail Domains
pt_PT: Domínios de Email

en: Mail Server
pt_PT: Servidor de Email

en: Mail Support
pt_PT: Suporte a Email

en: Mail account has been created.
    
    Common Account Settings:
    Username: {{account}}@{{domain}}
    Password: {{password}}
    Webmail: {{webmail}}
    Hostname: {{hostname}}
    
    IMAP Settings
    Authentication: Normal Password
    SSL/TLS: Port 993
    STARTTLS: Port 143
    No encryption: Port 143
    
    POP3 Settings
    Authentication: Normal Password
    SSL/TLS: Port 995
    STARTTLS: Port 110
    No encryption: Port 110
    
    SMTP Settings
    Authentication: Normal Password
    SSL/TLS: Port 465
    STARTTLS: Port 587
    No encryption: Port 25
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
pt_PT: A conta de e-mail foi criada.
    
    Definições comuns de conta:
    Utilizador: {{account}}@{{domain}}
    Palavra-passe: {{password}}
    Webmail: {{webmail}}
    Nome do domínio: {{hostname}}
    
    Definições de IMAP
    Autenticação: Palavra-passe normal
    SSL/TLS: Porta 993
    STARTTLS: Porta 143
    Sem encriptação: Porta 143
    
    Definições de POP3
    Autenticação: Palavra-passe normal
    SSL/TLS: Porta 995
    STARTTLS: Porta 110
    Sem encriptação: Porta 110
    
    Definições de SMTP
    Autenticação: Palavra-passe normal
    SSL/TLS: Porta 465
    STARTTLS: Porta 587
    Sem encriptação: Porta 25
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    --
    {{appname}}

en: Mail account {%s@%s} has been created successfully.
pt_PT: A Conta de e-mail {%s@%s} foi criado com sucesso.

en: Mail domain {%s} has been created successfully.
pt_PT: O domínio de e-mail {%s} foi criado com sucesso.

en: Manage SSH Keys
pt_PT: Gerir chaves SSH

en: Maximum %s characters length, including prefix
pt_PT: Tamanho máximo de %s caracteres, incluindo o prefixo

en: Maximum Number of Databases
pt_PT: Número máximo de Bases de dados

en: May
pt_PT: Mai

en: Memory
pt_PT: Memória

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Minute
pt_PT: Minuto

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: Monday
pt_PT: Segunda

en: Month
pt_PT: Mês

en: Monthly
pt_PT: Mensalmente

en: More info
pt_PT: Mais informações

en: Move backward through top menu
pt_PT: Mover para trás através do menu superior

en: Move down through elements list
pt_PT: Mover para baixo na lista de elementos

en: Move forward through top menu
pt_PT: Mover para a frente através do menu superior

en: Move up through elements list
pt_PT: Mover para cima na lista de elementos

en: MySQL Support
pt_PT: Suporte MySQL

en: NAT IP Association
pt_PT: Associação de IP NAT

en: NGINX cache has been purged successfully.
pt_PT: A Cache do servidor NGINX foi apagada com sucesso.

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name Servers
pt_PT: Servidores de Nomes

en: Nameserver 1
pt_PT: Servidor de nome 1

en: Nameserver 2
pt_PT: Servidor de nome 2

en: Netmask
pt_PT: Máscara de Rede

en: Network
pt_PT: Rede

en: New Password
pt_PT: Nova senha

en: Next
pt_PT: Próximo

en: No
pt_PT: Não

en: No encryption
pt_PT: Sem criptografia

en: No exclusions
pt_PT: Sem exclusões

en: No notifications
pt_PT: Sem notificações

en: Normal password
pt_PT: Senha normal

en: Not After
pt_PT: Não após

en: Not Before
pt_PT: Não antes

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Oct
pt_PT: Out

en: Old Style
pt_PT: Estilo antigo

en: One or more email addresses
pt_PT: Um ou mais endereços de e-mail

en: Open Webmail
pt_PT: Abrir o Webmail

en: Open debug panel
pt_PT: Abrir painel de depuração

en: Open menu
pt_PT: Abrir menu

en: Operating System
pt_PT: Sistema Operativo

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Options
pt_PT: Opções

en: Organization
pt_PT: Organização

en: Overall Statistics
pt_PT: Estatísticas Gerais

en: Owner
pt_PT: Dono

en: PHP CLI Version
pt_PT: Versão PHP CLI

en: POP3 Settings
pt_PT: Definições POP3

en: Package
pt_PT: Pacote

en: Package Name
pt_PT: Nome do Pacote

en: Package Names
pt_PT: Nomes do Pacote

en: Package {%s} has been created successfully.
pt_PT: O Pacote {%s} foi criado com sucesso.

en: Packages
pt_PT: Pacotes

en: Partially implemented
pt_PT: Parcialmente implementado

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password Reset at %s
pt_PT: Redefinição da palavra-passe em %s

en: Password does not match the minimum requirements.
pt_PT: A Palavra-passe não corresponde com os critérios mínimos.

en: Password reset code has been sent to your email address
pt_PT: O código de redefinição de palavra-passe foi enviado para o seu endereço de e-mail

en: Password reset instructions have been sent to the email address associated with this account.
pt_PT: Instruções para repôr senha, foram enviadas para o endereço de email associado a esta conta

en: Passwords do not match
pt_PT: As palavras-passe não coincidem

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Permissions
pt_PT: Permissões

en: Please enter a valid contact name.
pt_PT: Por favor, insira um nome de contacto válido.

en: Please enter a valid email address.
pt_PT: Por favor, insira um endereço de e-mail válido.

en: Please make sure ~/web/%s/public_html is empty!
pt_PT: Por favor, verifique se a pasta ~/web/%s/public_html está vazia!

en: Please scan the code below in your 2FA application
pt_PT: Por favor, digitalize o código abaixo no seu aplicativo 2FA

en: Please wait 15 minutes before sending a new request.
pt_PT: Por favor, aguarde 15 minutos antes de enviar um novo pedido.

en: Point to
pt_PT: Apontar para

en: Policies
pt_PT: Políticas

en: Policy
pt_PT: Política

en: Port
pt_PT: Porta

en: PostgreSQL Support
pt_PT: Suporte PostgreSQL

en: Prefix %s will be added to username automatically
pt_PT: Prefixo %s será adicionado ao utilizador automaticamente

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
pt_PT: Prefixo %s será adicionado automaticamente ao nome da base de dados e ao utilizador da base de dados

en: Prevent CSRF
pt_PT: Prevenir CSRF

en: Preview
pt_PT: Pré visualização

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Production Release
pt_PT: Versão de Produção

en: Protocol
pt_PT: Protocolo

en: Proxy Extensions
pt_PT: Extenções do Proxy

en: Proxy Server
pt_PT: Servidor Proxy

en: Proxy Support
pt_PT: Suporte ao Proxy

en: Proxy Template
pt_PT: Modelo Proxy

en: Public Key
pt_PT: Chave pública

en: Purge NGINX Cache
pt_PT: Limpar a cache do Servidor NGINX

en: Quick App Installer
pt_PT: Instalador rápido de aplicações

en: Quick Install App
pt_PT: Instalação rápida de Aplicação

en: Quota
pt_PT: Cota

en: Ranges and lists are acceptable
pt_PT: Intervalos e listas são aceitáveis

en: Rate Limit
pt_PT: Taxa Limite

en: Rebuild
pt_PT: Reconstruir

en: Rebuild All
pt_PT: Reconstruir Todos

en: Rebuild Cron Jobs
pt_PT: Reconstruir Tarefas Cronológicas

en: Rebuild DNS Zones
pt_PT: Reconstruir Zonas DNS

en: Rebuild Databases
pt_PT: Reconstruir a Base de Dados

en: Rebuild Mail Domains
pt_PT: Reconstruir Domínios de E-mail

en: Rebuild User Profile
pt_PT: Reconstruir Perfil de Utilizador

en: Rebuild Web Domains
pt_PT: Reconstruir Domínios Web

en: Record
pt_PT: Registo

en: Record {%s.%s} has been created successfully.
pt_PT: O Registo {%s.%s} foi criado com sucesso.

en: Records
pt_PT: Registos

en: Redirect visitors to %s
pt_PT: Redireciona visitas para %s

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
pt_PT: Redireciona visitas para um domínio personalizado ou endereço web

en: Refresh
pt_PT: Actualizar

en: Reject Spam
pt_PT: Rejeitar Spam

en: Release
pt_PT: Lançamento

en: Remote Backup
pt_PT: Cópia de segurança remota

en: Reset
pt_PT: Redefinir

en: Reset Code
pt_PT: Código de Redefinição

en: Restart
pt_PT: Reiniciar

en: Restart "%s" failed
pt_PT: Reinicio de "%s" falhou

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Restore All
pt_PT: Restaurar Tudo

en: Restrict access to read-only for other administrators
pt_PT: Restringir o acesso somente a leitura para outros administradores

en: Role
pt_PT: Regra

en: Rule has been created successfully.
pt_PT: A regra foi criada com êxito.

en: Run Command
pt_PT: Correr comando

en: Runtime
pt_PT: Tempo de execução

en: SMTP Relay
pt_PT: Redireccionamento SMTP

en: SMTP Settings
pt_PT: Definições de SMTP

en: SSH Access
pt_PT: servidor SSH

en: SSH Key
pt_PT: Chave SSH

en: SSH Key already exists.
pt_PT: A chave SSH já existe.

en: SSH Key has been created successfully.
pt_PT: A Chave SSH foi criada com sucesso.

en: SSL CSR
pt_PT: SSL SAC

en: SSL Certificate
pt_PT: Certificado SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
pt_PT: Autoridade Certificadora SSL / Intermediária

en: SSL Domains
pt_PT: Domínios SSL

en: SSL Private Key
pt_PT: Chave Privada SSL

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save form
pt_PT: Guardar formulário

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search Results
pt_PT: Resultados de pesquisa

en: Secret Key
pt_PT: Chave secreta

en: Security
pt_PT: Segurança

en: Select
pt_PT: Selecionar

en: Select all
pt_PT: Selecionar todos

en: Send FTP credentials to email
pt_PT: Enviar credenciais do FTP via email

en: Send email notification when an update has been installed
pt_PT: Enviar notificação por e-mail quando uma atualização for instalada

en: Send update installation log by email
pt_PT: Enviar log da atualização por e-mail

en: Send welcome email
pt_PT: Enviar email de boas-vindas

en: Sender Email Address
pt_PT: Endereço de E-mail do Remetente

en: Sender Name
pt_PT: Nome do remetente

en: Sep
pt_PT: Set

en: Server settings
pt_PT: Configurações de Servidor

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Set as default language for all users
pt_PT: Definir como idioma padrão para todos os utilizadores

en: Set as selected theme for all users
pt_PT: Definir tema selecionado para todos os utilizadores

en: Setup
pt_PT: Instalar

en: Shared
pt_PT: Partilhado

en: Shell
pt_PT: Linha de comandos

en: Shortcuts
pt_PT: Atalhos

en: Show Certificate
pt_PT: Mostrar Certificado

en: Show Per User
pt_PT: Mostrar por Utilizador

en: Signature
pt_PT: Assinatura

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Sort items
pt_PT: Ordenar itens

en: Spam Filter
pt_PT: Filtro De Spam

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Start "%s" failed
pt_PT: Inicio de "%s" falhou

en: State
pt_PT: Estado|Região

en: State / Province
pt_PT: Estado / Província / Região

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Statistics Authorization
pt_PT: Autorização de Estatísticas

en: Status
pt_PT: Estado

en: Status code
pt_PT: Código de estado

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Stop "%s" failed
pt_PT: Parar "%s" falhou

en: Strict
pt_PT: Rigoroso

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Support CIDR format
pt_PT: Suporte ao formato CIDR

en: Supported variables
pt_PT: Variáveis suportadas

en: Suspend
pt_PT: Suspender

en: Suspend All
pt_PT: Suspender todos

en: Suspended
pt_PT: Suspenso

en: Sync Error document templates on user rebuild
pt_PT: Erro de Sincronização de modelos na recriação do utilizador

en: Sync Skeleton templates
pt_PT: Sincronizar modelos Base

en: System
pt_PT: Sistema

en: System Administrator account
pt_PT: Conta de administrador do sistema

en: System PHP Version
pt_PT: Versão do PHP do sistema

en: System Protection
pt_PT: Proteção de Sistema

en: Target domain or URL
pt_PT: Domínio alvo ou URL

en: Task Monitor
pt_PT: Monitor de Tarefas

en: Task has been added to the queue. You will receive an email notification when your backup is ready for download.
pt_PT: A Tarefa foi adicionada à fila. Irá receber uma notificação por e-mail quando a sua cópia de segurança estiver pronta para ser descarregada.

en: Task has been added to the queue. You will receive an email notification when your restore has been completed.
pt_PT: A Tarefa foi adicionada à fila. Irá receber uma notificação por e-mail quando a restauração estiver concluída.

en: Template
pt_PT: Modelo

en: The system is going down for reboot NOW!
pt_PT: O sistema irá ficar em baixo para reiniciar AGORA!

en: Theme
pt_PT: Aparência

en: There are currently no IP lists defined.
pt_PT: Atualmente não há listas de IP definidas.

en: There are currently no banned IP addresses.
pt_PT: Atualmente não existem endereços IP bloqueados.

en: Thursday
pt_PT: Quinta

en: Time
pt_PT: Hora

en: Time Zone
pt_PT: Fuso horário

en: Title
pt_PT: Título

en: To enable Let's Encrypt SSL, ensure that DNS records exist for mail.%s and %s!
pt_PT: Para ativar Let's Encrypt SSL, confirme que existem registos DNS para mail.%s e %s!

en: Top
pt_PT: Subir

en: Tuesday
pt_PT: Terça

en: Two-factor Authentication
pt_PT: Autenticação de dois fatores

en: Two-factor authentication is now turned off for your account.<br><br>You may now proceed to log in.
pt_PT: A autenticação de dois fatores foi desativada na sua conta.<br><br>Agora, já pode iniciar a sessão.

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
pt_PT: Digite o nome da pasta, uma por linha. Para excluir todas as pastas, use *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.tld:info:support:postmaster
pt_PT: Digite um nome de domínio por linha. Para excluir todos os domínios use *. Para excluir contas específicas use o seguinte formato: domain.tld:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific dirs use following format: domain.tld:public_html/cache:public_html/tmp
pt_PT: Digite o nome de domínio, um por linha. Para excluir todos os domínios, use *. Para excluir pastas especificas use o seguinte formato: domain.tld:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
pt_PT: Digite o nome completo da base de dados, uma por linha. Para excluir todas as bases de dados, use *

en: USER
pt_PT: UTILIZADOR

en: Unable to add database!
pt_PT: Não Foi possivel adicionar a base de dados!

en: Unable to add database! Limit reached!
pt_PT: Não Foi possivel adicionar a base de dados! Limite atingido!

en: Unable to install %s, %s is not available.
pt_PT: Não foi possível instalar %s, %s não está disponível.

en: Unlimited
pt_PT: Ilimitado

en: Unlock Account
pt_PT: Desbloquear Conta

en: Unsave form
pt_PT: Não salvar formulário

en: Unsupported hash method
pt_PT: Método de hash não suportado

en: Unsuspend
pt_PT: Reativar

en: Unsuspend All
pt_PT: Cancelar suspensão de todos

en: Update Usage Counters
pt_PT: Atualizar Contadores de Uso

en: Update logo
pt_PT: Atualizar logotipo

en: Updates
pt_PT: Atualizações

en: Upload the files to %s
pt_PT: Enviar os arquivos para %s

en: Uptime
pt_PT: Tempo de Atividade

en: Use IP address allow list for login attempts
pt_PT: Use a lista de permissões de endereços IP para tentativas de login

en: Use Let's Encrypt to obtain SSL certificate
pt_PT: Utilize o Let's Encrypt para obter o certificado SSL

en: Use local-part without domain name
pt_PT: Usar parte local sem o nome de domínio

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User Directory
pt_PT: Diretoria do Utilizador

en: User {%s} has been created successfully. / {Log in as %s}
pt_PT: O utilizador {%s} foi criado com sucesso. / {iniciar sessão como %s}

en: Username
pt_PT: Utilizador

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Value
pt_PT: Valor

en: Version
pt_PT: Versão

en: View
pt_PT: Visualizar

en: View Public DNSSEC Key
pt_PT: Ver chave DNSSEC pública

en: Visit
pt_PT: Visitar

en: Warning! Last chance to save secret key!
pt_PT: Aviso! Última hipótese para salvar a chave secreta!

en: Web Aliases
pt_PT: Apelidos Web

en: Web Domain
pt_PT: Dominio Web

en: Web Domains
pt_PT: Domínios Web

en: Web Server
pt_PT: Servidor Web

en: Web Statistics
pt_PT: Estatísticas Web

en: Web Template
pt_PT: Modelo Web

en: Webmail Alias
pt_PT: Alias do webmail

en: Webmail Client
pt_PT: Cliente de Webmail

en: Wednesday
pt_PT: Quarta

en: Weekdays (5 days)
pt_PT: Dias úteis (5 dias)

en: Weekend (2 days)
pt_PT: Fim de semana (2 dias)

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Welcome
pt_PT: Bem-vindo

en: Welcome to %s
pt_PT: Bem-vindo a %s

en: White Label
pt_PT: Mudança de Marca

en: White Label Options
pt_PT: Opções de Mudança de Marca

en: YYYY-MM-DD
pt_PT: AAAA-MM-DD

en: Yearly
pt_PT: Anualmente

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You are logged out, please log in again.
pt_PT: Está com a sessão terminada, por favor, inicie sessão novamente.

en: Your password must have at least
pt_PT: A sua senha deve ter pelo menos

en: Your web folder already has files uploaded to it. The installer will overwrite your files and/or the installation might fail.
pt_PT: A sua pasta web já possui arquivos enviados. O instalador irá sobrescrever os seus arquivos e/ou a instalação pode falhar.

en: Zones
pt_PT: Zonas

en: a database
pt_PT: uma base de Dados

en: a dns domain
pt_PT: um domínio dns

en: a mail domain
pt_PT: um domínio de e-mail

en: a web domain
pt_PT: um domínio web

en: backend server
pt_PT: servidor de backend

en: brute-force protection
pt_PT: Proteção contra ataques de força bruta

en: database server
pt_PT: servidor de bases de dados

en: dns server
pt_PT: servidor de DNS

en: email / hour
pt_PT: e-mail / hora

en: email / hour / account
pt_PT: e-mail / hora / conta

en: email anti-virus
pt_PT: antivírus de e-mail

en: email spam filter
pt_PT: Filtro de spam de e-mail

en: ftp server
pt_PT: servidor FTP

en: imap/pop3 server
pt_PT: Servidor Imap/POP3

en: in MB
pt_PT: em MB

en: job scheduler
pt_PT: agendamento de tarefa

en: mail server
pt_PT: servidor de email

en: one or more email addresses
pt_PT: um ou mais endereços de email

en: per account / hour
pt_PT: por conta/hora

en: per domain
pt_PT: por domínio

en: phpMyAdmin Alias
pt_PT: Alias do phpMyAdmin

en: phpMyAdmin Single Sign On
pt_PT: PHPMyAdmin Autenticação Simples

en: phpPgAdmin Alias
pt_PT: Alias do phpPgAdmin

en: reverse proxy
pt_PT: proxy reverso

en: ssh server
pt_PT: Servidor SSH

en: url, script or file
pt_PT: url, script ou ficheiro

en: web server
pt_PT: servidor web

en: zstd only
pt_PT: Apenas zstd
