hestiacp - en to sr_CS translation catalogue (298 entries)

en: %d DNS record | %d DNS records
sr_CS[0]: %d DNS zapis
sr_CS[1]: %d DNS zapisa
sr_CS[2]: %d DNS zapisa

en: %d DNS zone | %d DNS zones
sr_CS[0]: %d DNS zona
sr_CS[1]: %d DNS zone
sr_CS[2]: %d DNS zona

en: %d IP address | %d IP addresses
sr_CS[0]: %d IP adresa
sr_CS[1]: %d IP adrese
sr_CS[2]: %d IP adresa

en: %d backup | %d backups
sr_CS[0]: %d rezervna kopija
sr_CS[1]: %d rezervnih kopija
sr_CS[2]: %d rezervnih kopija

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
sr_CS[0]: %d blokirana IP adresa
sr_CS[1]: %d blokirane IP adrese
sr_CS[2]: %d blokiranih IP adresa

en: %d cron job | %d cron jobs
sr_CS[0]: %d cron poslova
sr_CS[1]: %d cron poslova
sr_CS[2]: %d cron poslova

en: %d firewall rule | %d firewall rules
sr_CS[0]: %d pravilo zaštitnog zida
sr_CS[1]: %d pravila zaštitnog zida
sr_CS[2]: %d pravila zaštitnog zida

en: %d item | %d items
sr_CS[0]: %d predmet
sr_CS[1]: %d predmeta
sr_CS[2]: %d predmeta

en: %d log record | %d log records
sr_CS[0]: %d beleška (log) zapisa
sr_CS[1]: %d beleški (logs) zapisa
sr_CS[2]: %d beleški (logs) zapisa

en: %d mail account | %d mail accounts
sr_CS[0]: %d mail nalog
sr_CS[1]: %d mail naloga
sr_CS[2]: %d mail naloga

en: %d mail domain | %d mail domains
sr_CS[0]: %d mail domen
sr_CS[1]: %d mail domena
sr_CS[2]: %d mail domena

en: %d month | %d months
sr_CS[0]: %d mesec
sr_CS[1]: %d meseca
sr_CS[2]: %d meseci

en: %d object | %d objects
sr_CS[0]: %d predmet
sr_CS[1]: %d predmeta
sr_CS[2]: %d predmeta

en: %d package | %d packages
sr_CS[0]: %d paket
sr_CS[1]: %d paketa
sr_CS[2]: %d paketa

en: %d user account | %d user accounts
sr_CS[0]: %d korisnički nalog
sr_CS[1]: %d korisnička naloga
sr_CS[2]: %d korisničkih naloga

en: %d web domain | %d web domains
sr_CS[0]: %d domen
sr_CS[1]: %d domena
sr_CS[2]: %d domena

en: 1 number
sr_CS: 1 broj

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
sr_CS: 1 veliko i 1 malo slovo

en: 2FA Reset Code
sr_CS: Kod za oporavljanje naloga

en: 2FA Token
sr_CS: 2FA PIN

en: 8 characters long
sr_CS: 8 karaktera duga

en: ACCEPT
sr_CS: PRIHVATITI

en: Access Log
sr_CS: Beleška prijavljivanja

en: Account
sr_CS: Nalog

en: Accounts
sr_CS: Nalozi

en: Action
sr_CS: Akcija

en: Add Cron Job
sr_CS: Dodaj cron posao

en: Add DNS Domain
sr_CS: Kreiraj DNS za domen

en: Add DNS Record
sr_CS: Dodaj DNS zapis (DNS record)

en: Add Database
sr_CS: Dodaj bazu podataka

en: Add IP list
sr_CS: Dodaj IP listu

en: Add Mail Account
sr_CS: Dodaj mail nalog

en: Add Mail Domain
sr_CS: Kreiraj mail za domen

en: Add Package
sr_CS: Dodaj paket

en: Add Record
sr_CS: Dodaj zapis

en: Add Rule
sr_CS: Dodaj pravilo

en: Add SSH Key
sr_CS: Dodaj SSH Ključ

en: Add User
sr_CS: Dodaj korisnika

en: Add Web Domain
sr_CS: Dodaj domen na hosting

en: Aliases
sr_CS: Aliasi

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
sr_CS: Svi portovi: 0, Opseg: 80-82, Lista: 80.443,8080,8443

en: Allow suspended users to log in with read-only access
sr_CS: Dozvoli suspendovanim korisnicima da se uloguju sa read-only pristupom

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
sr_CS: Dozvoli korisniku da promeni template pri editovanju DNS zona

en: Allow users to change templates when editing web domains
sr_CS: Dozvoli korisniku da promeni template pri editovanju web domena

en: Allow users to delete log history
sr_CS: Dozvoli korisniku da izbriše istoriju prijavljivanja

en: Allow users to edit their account details
sr_CS: Dozvooli korisniku da edituje svoje korisnićke detalje

en: Allow users to reset their passwords
sr_CS: Dozvoli korisnicima da resetuju svoje lozinke

en: Allow users to view action and login history logs
sr_CS: Dozvoli korisniku da vidi akcije i beleške istorije prijavljivanja

en: Allowed IP addresses for API
sr_CS: Dozvololjene IP adrese za API

en: An internal error occurred
sr_CS: Pojavila se interna greška.

en: Aug
sr_CS: Avg

en: BACKUP
sr_CS: REZERVNE KOPIJE

en: BLACKLIST
sr_CS: CRNA LISTA

en: Back
sr_CS: Nazad

en: Backend Pool Mode
sr_CS: Backend Pool Mod

en: Backend Template
sr_CS: Backend tema

en: Backups
sr_CS: Rezevnih kopija

en: Ban IP Address
sr_CS: Blokiraj IP adresu

en: Bandwidth
sr_CS: Protok

en: Banlist
sr_CS: Lista banovanih

en: Browser
sr_CS: Pretraživač

en: CPU
sr_CS: Procesor

en: Cache Duration
sr_CS: Period trajanja Cacha

en: Category
sr_CS: Kategorija

en: City
sr_CS: Grad

en: City / Locality
sr_CS: Grad / Mesto

en: Code has been expired
sr_CS: Kod je istekao.

en: Command
sr_CS: Komanda

en: Comment
sr_CS: Komentar

en: Compression
sr_CS: Kompresija

en: Configure
sr_CS: Konfigurisanje

en: Confirm
sr_CS: Potvrdi

en: Confirm Password
sr_CS: Potvrdi lozinku

en: Continue
sr_CS: Nastavi

en: Country
sr_CS: Zemlja

en: Create Backup
sr_CS: Napravi rezervnu kopiju

en: Cron Jobs
sr_CS: Cron Poslova

en: Custom document root
sr_CS: Prilagođeni root dokument

en: DKIM Support
sr_CS: DKIM podrška

en: DNS Cluster
sr_CS: DNS Klaster

en: DNS Records
sr_CS: DNS zapisa

en: DNS Support
sr_CS: DNS podrška

en: DNS Template
sr_CS: DNS tema

en: DROP
sr_CS: IGNORISATI

en: Daily
sr_CS: Dnevno

en: Data Source
sr_CS: Izvor podatka

en: Database
sr_CS: Baza podataka

en: Databases
sr_CS: Baze podataka

en: Date
sr_CS: Datum

en: Day
sr_CS: Dan

en: Default
sr_CS: Podrazumevano

en: Default Language
sr_CS: Podrazumevani jezik

en: Default Name Servers
sr_CS: Podrazumevani Name serveri

en: Delete
sr_CS: Obriši

en: Description
sr_CS: Opis

en: Details
sr_CS: Detalji

en: Directory
sr_CS: Direktorijum

en: Disabled
sr_CS: Onemogućeno

en: Discard all mail
sr_CS: Odbaci sve mailove

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
sr_CS: Ne dozvoli ostalim administratorima da pristupe podešavanjima Servera.

en: Do not allow user to log in to Control Panel
sr_CS: Ne dozvoli korisniku da se prijavi u Kontrolni Panel

en: Do not store forwarded mail
sr_CS: Nemoj čuvati prosleđene emailove

en: Domain
sr_CS: Domen

en: Domains
sr_CS: Domeni

en: Download
sr_CS: Preuzimanje

en: Edit Package
sr_CS: Uredi plan

en: Enable API access
sr_CS: Dozvoli API pristup

en: Enable debug mode
sr_CS: Omogući debug mod

en: Enable domain redirection
sr_CS: Dozvoli domen preusmeravanje

en: Enable preview features
sr_CS: Dozvoli pregled karakteristike

en: Enabled
sr_CS: Omogućen

en: Enabled for admin
sr_CS: Omogućeno za administratora

en: Enabled for all users
sr_CS: Omogućeno za sve korisnike

en: Enforce subdomain ownership
sr_CS: Prisili vlasništvo subdomena

en: Enter focused element
sr_CS: Unesi aktivni elemenat

en: Error Log
sr_CS: Beleška grešaka (Error Log)

en: Error: Hestia did not return any output.
sr_CS: Greška: Hestia nije vratila nikakav odgovor.

en: Expiration Date
sr_CS: Datum isteka

en: Expire
sr_CS: Ističe

en: Field "%s" can not be blank.
sr_CS: Polja "%s" ne smeju biti prazna.

en: File Name
sr_CS: Ime fajla

en: Firewall
sr_CS: Zaštitni zid

en: Focus on search
sr_CS: Skokni na pretragu

en: Forgot Password
sr_CS: Zaboravljena lozinka

en: Forward to
sr_CS: Prosleđuj emailove na

en: Forwarding
sr_CS: Prosleđivanje

en: Friday
sr_CS: Petak

en: Global SMTP Relay
sr_CS: Globalni SMTP Relay

en: Go to BACKUP list
sr_CS: Idi na listu REZERVNIH KOPIJA

en: Go to CRON list
sr_CS: Idi na listu CRON poslova

en: Go to DB list
sr_CS: Idi na listu BAZA podataka

en: Go to DNS list
sr_CS: Idi na listu DNS-a

en: Go to MAIL list
sr_CS: Idi na listu MAIL domena

en: Go to WEB list
sr_CS: Idi na listu WEB domena

en: Help
sr_CS: Pomoć

en: Hestia Control Panel
sr_CS: Hestia Kontrolna Tabla

en: Hide account from other administrators
sr_CS: Sakrij nalog od drugih administratora

en: Hour
sr_CS: Sat

en: Hourly
sr_CS: Sati

en: IP Address
sr_CS: IP adresa

en: IP or Value
sr_CS: IP ili vrednost

en: IPs
sr_CS: IP adrese

en: Inactive session timeout
sr_CS: Timeout neaktivnih sesija.

en: Invalid or missing 2FA token
sr_CS: Netačan 2FA PIN

en: Invalid username or code
sr_CS: Pogrešno korisničko ime ili kod

en: Invalid username or password
sr_CS: Pogrešni podaci za prijavu

en: Jobs
sr_CS: Poslovi

en: Language
sr_CS: Jezik

en: Last 70 lines of %s.%s.log
sr_CS: Zadnjih 70. redova od %s.%s.log

en: Limit
sr_CS: Ograničenje

en: Load Average
sr_CS: Prosečno opterećenje

en: Log in
sr_CS: Uloguj se

en: Log out
sr_CS: Izloguj se

en: Logged in as
sr_CS: Ulogovan kao

en: Login
sr_CS: Logovanje

en: Login screen style
sr_CS: Stil izgleda ekrana za prijavljivanje

en: Logs
sr_CS: Logovi

en: Mail Accounts
sr_CS: Email naloga

en: Mail Domains
sr_CS: Mail domena

en: Mail Server
sr_CS: Email Server

en: Mail Support
sr_CS: Email podrška

en: May
sr_CS: Maj

en: Memory
sr_CS: Memorija

en: Message
sr_CS: Poruka

en: Minute
sr_CS: Minut

en: Minutes
sr_CS: Minuta

en: Monday
sr_CS: Ponedeljak

en: Month
sr_CS: Mesec

en: Monthly
sr_CS: Mesečno

en: More info
sr_CS: Više informacija

en: Move backward through top menu
sr_CS: Pomeri se nazad u gornjem meniju

en: Move down through elements list
sr_CS: Pomeri se na dole kroz listu

en: Move forward through top menu
sr_CS: Pomeri se napred u gornjem meniju

en: Move up through elements list
sr_CS: Pomeri se na gore kroz listu

en: MySQL Support
sr_CS: MySQL podrška

en: Name
sr_CS: Ime

en: Netmask
sr_CS: Net maska (Netmask)

en: Network
sr_CS: Mreža

en: New Password
sr_CS: Nova lozinka

en: Next
sr_CS: Sledeće

en: No
sr_CS: Ne

en: No encryption
sr_CS: Bez enkripcije

en: Normal password
sr_CS: Normalna lozinka

en: Notifications
sr_CS: Obaveštenja

en: Oct
sr_CS: Okt

en: Old Style
sr_CS: Stari stil

en: Operating System
sr_CS: Operativni sistem

en: Options
sr_CS: Opcije

en: Organization
sr_CS: Organizacija

en: Overall Statistics
sr_CS: Globalna statistika

en: Owner
sr_CS: Vlasnik

en: PHP CLI Version
sr_CS: PHP CLI Verzija

en: Package
sr_CS: Paket

en: Package Name
sr_CS: Ime paketa

en: Packages
sr_CS: Paketi

en: Password
sr_CS: Lozinka

en: Path
sr_CS: Putanja

en: Permissions
sr_CS: Dozvole

en: Point to
sr_CS: Pokazi na

en: Policy
sr_CS: Polisa

en: PostgreSQL Support
sr_CS: PostgreSQL podrška

en: Prefix %s will be added to username automatically
sr_CS: Prefiks %s će biti dodat u korisničkom imenu automatski

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
sr_CS: Prefiks %s će biti automatski dodat imenu baze podataka kao i korisniku baze podataka.

en: Priority
sr_CS: Prioritet

en: Protocol
sr_CS: Protokol

en: Proxy Extensions
sr_CS: Proxy ekstenzije

en: Proxy Support
sr_CS: Proxy podrška

en: Proxy Template
sr_CS: Proxy tema

en: Quick App Installer
sr_CS: Instaler Brzih Aplikacija

en: Quick Install App
sr_CS: Brza instalacija aplikacija

en: Quota
sr_CS: Dozvoljeni prostor

en: Record
sr_CS: Record (zapis)

en: Records
sr_CS: Records (zapisi)

en: Redirect visitors to %s
sr_CS: Preusmeri posetioce na %s

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
sr_CS: Preusmeri posetioce na drugi domen ili web adresu

en: Refresh
sr_CS: Osveži

en: Release
sr_CS: Distribucija

en: Reset
sr_CS: Resetovanje

en: Reset Code
sr_CS: Kod za resetovanje

en: Restart
sr_CS: Restartovanje

en: Restart "%s" failed
sr_CS: Restartovanjee "%s" nije uspelo.

en: Restore
sr_CS: Povrati

en: Restore All
sr_CS: Vrati sve

en: Restrict access to read-only for other administrators
sr_CS: Ograniči pristup na read-only za ostale administratore

en: Role
sr_CS: Uloga

en: Run Command
sr_CS: Pokreni komandu

en: SSH Access
sr_CS: SSH pristup

en: SSL
sr_CS: SSL sertifikat

en: SSL Certificate
sr_CS: SSL sertifikat

en: SSL Domains
sr_CS: SSL Domeni

en: Saturday
sr_CS: Subota

en: Save
sr_CS: Sačuvaj

en: Search
sr_CS: Pretraga

en: Search Results
sr_CS: Rezultati pretrage

en: Security
sr_CS: Sigurnost

en: Select
sr_CS: Izaberi

en: Select all
sr_CS: Izaberi sve

en: Send FTP credentials to email
sr_CS: Pošalji FTP login podatke na email adresu

en: Send welcome email
sr_CS: Pošalji email dobrodošlice

en: Service
sr_CS: Usluga

en: Set as default language for all users
sr_CS: Postavi kao podrazumevan jezik za sve korisnike

en: Set as selected theme for all users
sr_CS: Postavi kao podrazumevanu temu za sve korisnike

en: Setup
sr_CS: Podesi

en: Shared
sr_CS: Šerovano

en: Shell
sr_CS: Školjka (Shell)

en: Shortcuts
sr_CS: Prečice

en: Size
sr_CS: Veličina

en: Sort items
sr_CS: Sortiraj predmete

en: Start "%s" failed
sr_CS: Pokretanje "%s" nije uspelo.

en: State
sr_CS: Okrug

en: State / Province
sr_CS: Država / Okrug

en: Statistics
sr_CS: Statistika

en: Statistics Authorization
sr_CS: Autorizacija za statistiku

en: Status code
sr_CS: Status kod

en: Stop "%s" failed
sr_CS: Isključivanje "%s" nije uspelo.

en: Submit
sr_CS: Pošalji

en: Sunday
sr_CS: Nedelja

en: Suspended
sr_CS: Suspendovani

en: System
sr_CS: Sistem

en: System Administrator account
sr_CS: Sistem Administrator nalog

en: Target domain or URL
sr_CS: Ciljaj domen ili UR

en: Template
sr_CS: Tema

en: The system is going down for reboot NOW!
sr_CS: Sistem će se ugasiti radi restartovanja SADA!

en: Theme
sr_CS: Izgled teme

en: There are currently no IP lists defined.
sr_CS: Trenutno nema definisanu IP listu.

en: There are currently no banned IP addresses.
sr_CS: Nema blokiranih IP adresa trenutno.

en: Thursday
sr_CS: Četvrtak

en: Time
sr_CS: Vreme

en: Time Zone
sr_CS: Vremenska zona

en: Top
sr_CS: Vrh

en: Tuesday
sr_CS: Utorak

en: Type
sr_CS: Tip

en: USER
sr_CS: KORISNIK

en: Unlimited
sr_CS: Neograniceno

en: Updates
sr_CS: Ažuriranje

en: Use IP address allow list for login attempts
sr_CS: Koristi IP adresu da dozvolis listu za pokušaje prijavljivanja

en: User
sr_CS: Korisnik

en: Username
sr_CS: Korisničko ime

en: Users
sr_CS: Korisnici

en: Value
sr_CS: Vrednost

en: Version
sr_CS: Verzija

en: View
sr_CS: Pregled

en: Web Aliases
sr_CS: Web aliasa

en: Web Domains
sr_CS: Domena

en: Web Statistics
sr_CS: Web statistika

en: Web Template
sr_CS: Web tema

en: Webmail Client
sr_CS: Webmail Klijent

en: Wednesday
sr_CS: Sreda

en: Weekly
sr_CS: Nedeljno

en: Welcome
sr_CS: Dobrodošli

en: Yearly
sr_CS: Godišnje

en: Yes
sr_CS: Da

en: Your password must have at least
sr_CS: Vaša lozinka mora najmanje biti

en: one or more email addresses
sr_CS: jedna ili više email adresa

en: per domain
sr_CS: po domenu

en: phpMyAdmin Single Sign On
sr_CS: phpMyAdmin jednokratno prijavljivanje

en: url, script or file
sr_CS: url, skripta ili datoteka

en: zstd only
sr_CS: Samo zstd
