hestiacp - en to pl_PL translation catalogue (358 entries)

en: %d DNS record | %d DNS records
pl_PL[0]: %d rekord DNS
pl_PL[1]: %d rekordy DNS
pl_PL[2]: %d rekordów DNS

en: %d DNS zone | %d DNS zones
pl_PL[0]: %d strefa DNS
pl_PL[1]: %d strefy DNS
pl_PL[2]: %d stref DNS

en: %d IP address | %d IP addresses
pl_PL[0]: %d adres IP
pl_PL[1]: %d adresy IP
pl_PL[2]: %d adresów IP

en: %d backup | %d backups
pl_PL[0]: %d kopia zapasowa
pl_PL[1]: %d kopie zapasowe
pl_PL[2]: %d kopii zapasowych

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
pl_PL[0]: %d zbanowany adres IP
pl_PL[1]: %d zbanowane adresy IP
pl_PL[2]: %d zbanowanych adresów IP

en: %d cron job | %d cron jobs
pl_PL[0]: %d zadanie cron
pl_PL[1]: %d zadania cron
pl_PL[2]: %d zadań cron

en: %d day | %d days
pl_PL[0]: %d dzień
pl_PL[1]: %d dni
pl_PL[2]: %d dni

en: %d firewall rule | %d firewall rules
pl_PL[0]: %d reguła zapory ogniowej
pl_PL[1]: %d reguły zapory ogniowej
pl_PL[2]: %d reguł zapory ogniowej

en: %d hour | %d hours
pl_PL[0]: %d godzina
pl_PL[1]: %d godziny
pl_PL[2]: %d godzin

en: %d item | %d items
pl_PL[0]: %d pozycja
pl_PL[1]: %d pozycje
pl_PL[2]: %d pozycji

en: %d mail account | %d mail accounts
pl_PL[0]: %d konto pocztowe
pl_PL[1]: %d konta pocztowe
pl_PL[2]: %d kont pocztowych

en: %d mail domain | %d mail domains
pl_PL[0]: %d domena mailowa
pl_PL[1]: %d domeny mailowe
pl_PL[2]: %d domen mailowych

en: %d minute | %d minutes
pl_PL[0]: %d minuta
pl_PL[1]: %d minuty
pl_PL[2]: %d minut

en: %d month | %d months
pl_PL[0]: %d miesiąc
pl_PL[1]: %d miesiące
pl_PL[2]: %d miesięcy

en: %d object | %d objects
pl_PL[0]: %d obiekt
pl_PL[1]: %d obiekty
pl_PL[2]: %d obiektów

en: %d package | %d packages
pl_PL[0]: %d pakiet
pl_PL[1]: %d pakiety
pl_PL[2]: %d pakietów

en: %d user account | %d user accounts
pl_PL[0]: %d konto użytkownika
pl_PL[1]: %d konta użytkowników
pl_PL[2]: %d kont użytkowników

en: %d web domain | %d web domains
pl_PL[0]: %d domena web
pl_PL[1]: %d domeny web
pl_PL[2]: %d domen web

en: 1 number
pl_PL: 1 numer

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
pl_PL: 1 wielką literę % 1 małą literę

en: 2FA Reset Code
pl_PL: Kod odzyskiwania konta

en: 2FA Token
pl_PL: Token 2FA

en: 8 characters long
pl_PL: 8 znaków

en: Access Key
pl_PL: Klucz Dostępu

en: Access Keys
pl_PL: Klucze Dostępu

en: Account
pl_PL: Konto

en: Account has been suspended
pl_PL: Konto zostało zawieszone

en: Accounts
pl_PL: Konta

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Add Access Key
pl_PL: Dodaj Klucz Dostępu

en: Add Cron Job
pl_PL: Dodaj zadanie Cron

en: Add DNS Domain
pl_PL: Dodaj domenę DNS

en: Add DNS Record
pl_PL: Dodaj rekord DNS

en: Add Database
pl_PL: Dodaj bazę danych

en: Add IP list
pl_PL: Dodaj listę IP

en: Add Mail Account
pl_PL: Dodaj konto mailowe

en: Add Mail Domain
pl_PL: Dodaj domenę mailową

en: Add Name Server
pl_PL: Dodaj Serwer Nazw

en: Add Package
pl_PL: Dodaj pakiet

en: Add Record
pl_PL: Dodaj Rekord

en: Add Rule
pl_PL: Dodaj regułę

en: Add SSH Key
pl_PL: Dodaj klucz SSH

en: Add User
pl_PL: Dodaj użytkownika

en: Add Web Domain
pl_PL: Dodaj domenę Web

en: Algorithm
pl_PL: Algorytm

en: Aliases
pl_PL: Aliasy

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
pl_PL: Wszystkie porty: 0, Zakres: 80-82, Lista: 80,443,8080,8443

en: Allow suspended users to log in with read-only access
pl_PL: Zezwalaj zawieszonym użytkownikom na logowanie się z dostępem tylko do odczytu

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na zmianę szablonów podczas edytowania stref DNS

en: Allow users to change templates when editing web domains
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na zmianę szablonów podczas edytowania domen internetowych

en: Allow users to delete log history
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na usuwanie historii logów

en: Allow users to edit their account details
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na edycję szczegółów konta

en: Allow users to reset their passwords
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na resetowanie haseł

en: Allow users to view action and login history logs
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na przeglądanie dzienników działań i historii logowania

en: Allowed IP addresses for API
pl_PL: Dozwolone adresy IP dla API

en: An internal error occurred
pl_PL: Wystąpił błąd wewnętrzny

en: Apr
pl_PL: Kwi

en: Aug
pl_PL: Sie

en: Authentication
pl_PL: Uwierzytelnianie

en: BACKUP
pl_PL: KOPIE

en: BLACKLIST
pl_PL: CZARNA LISTA

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Backend Pool Mode
pl_PL: Pule Backendu

en: Backend Server
pl_PL: Serwer Backendu

en: Backend Template
pl_PL: Szablon Backendu

en: Backups
pl_PL: Kopie zapasowe

en: Ban IP Address
pl_PL: Zbanuj adres IP

en: Bandwidth
pl_PL: Transfer

en: Banlist
pl_PL: Lista zbanowanych

en: Browser
pl_PL: Przeglądarka

en: CRON
pl_PL: ZADANIA

en: Cache Duration
pl_PL: Czas życia pamięci podręcznej

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Charset
pl_PL: Zestaw znaków

en: City
pl_PL: Miasto

en: City / Locality
pl_PL: Miasto (L)

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Close debug panel
pl_PL: Zamknij panel debugowania

en: Close menu
pl_PL: Zamknij menu

en: Code has been expired
pl_PL: Kod jest już nieaktualny

en: Collapse main menu
pl_PL: Zwiń menu główne

en: Command
pl_PL: Komenda

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Compression
pl_PL: Kompresja

en: Configure
pl_PL: Konfiguracja

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Confirm Password
pl_PL: Potwierdź hasło

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Create Backup
pl_PL: Stwórz kopię zapasową

en: Cron Jobs
pl_PL: Zadania Crona

en: Custom document root
pl_PL: Własny katalog główny

en: DB
pl_PL: BAZY

en: DKIM Support
pl_PL: Wsparcie dla DKIM

en: DNS
pl_PL: DOMENY

en: DNS Cluster
pl_PL: Klaster DNS

en: DNS Records
pl_PL: Rekordy DNS

en: DNS Server
pl_PL: Serwer DNS

en: DNS Support
pl_PL: Wsparcie dla DNS

en: DNS Template
pl_PL: Szablon DNS

en: Daily
pl_PL: Codzienne

en: Data Source
pl_PL: Źródło danych

en: Database
pl_PL: Baza danych

en: Databases
pl_PL: Bazy danych

en: Date
pl_PL: Data

en: Day
pl_PL: Dzień

en: Dec
pl_PL: Gru

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Default Language
pl_PL: Domyślny język

en: Default Name Servers
pl_PL: Domyślne serwery nazw

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete all notifications
pl_PL: Usuń wszystkie powiadomienia

en: Delete notification
pl_PL: Usuń powiadomienie

en: Description
pl_PL: Opis

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Directory
pl_PL: Katalog

en: Disabled
pl_PL: Wyłączony

en: Discard all mail
pl_PL: Odrzuć całą pocztę

en: Disk
pl_PL: Dysk

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
pl_PL: Nie zezwalaj innym administratorom na dostęp do Ustawień Serwera

en: Do not allow user to log in to Control Panel
pl_PL: Nie zezwalaj użytkownikowi na logowanie do Panelu Sterowania

en: Do not store forwarded mail
pl_PL: Nie zapisuj przekazanych maili

en: Domain
pl_PL: Domena

en: Domains
pl_PL: Domeny

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Edit Package
pl_PL: Edytuj Pakiet

en: Enable API access
pl_PL: Włącz dostęp przez API

en: Enable DNSSEC
pl_PL: Włącz DNSSEC

en: Enable debug mode
pl_PL: Włącz tryb debugowania

en: Enable domain redirection
pl_PL: Włącz przekierowanie domeny

en: Enable legacy API access
pl_PL: Włącz dostęp do starszego interfejsu API

en: Enable preview features
pl_PL: Włącz podgląd funkcji

en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: Enabled for admin
pl_PL: Włączone dla administratora

en: Enabled for all users
pl_PL: Włączone dla wszystkich użytkowników

en: Enforce subdomain ownership
pl_PL: Egzekwuj własność subdomeny

en: Enter focused element
pl_PL: Wpisz zaznaczony element

en: Error: Hestia did not return any output.
pl_PL: Błąd: Hestia nie zwróciła żadnych komunikatów

en: Expand main menu
pl_PL: Rozwiń menu główne

en: Expiration Date
pl_PL: Data ważności

en: Expire
pl_PL: Wygasa

en: Feb
pl_PL: Lut

en: Field "%s" can not be blank.
pl_PL: Pole "%s" nie może pozostać puste.

en: File Name
pl_PL: Nazwa Pliku

en: File manager
pl_PL: Menedżer plików

en: Focus on search
pl_PL: Skoncentruj na szukaniu

en: Forgot Password
pl_PL: Zapomniałeś Hasła

en: Forward to
pl_PL: Przekaż dalej do

en: Forwarding
pl_PL: Przekierowanie

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: Global SMTP Relay
pl_PL: Globalny przekaźnik SMTP

en: Go to BACKUP list
pl_PL: Idź do listy KOPII

en: Go to CRON list
pl_PL: Idź do listy ZADAŃ

en: Go to DB list
pl_PL: Idź do listy Baz Danych

en: Go to DNS list
pl_PL: Idź do listy DNS

en: Go to MAIL list
pl_PL: Idź do listy POCZTY

en: Go to WEB list
pl_PL: Idź do listy STRON

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Hestia Control Panel
pl_PL: Panel Sterowana Hestia

en: Hide Certificate
pl_PL: Ukryj certyfikat

en: Hide account from other administrators
pl_PL: Ukryj konto przed innymi administratorami

en: Hostname
pl_PL: Nazwa hosta

en: Hour
pl_PL: Godzina

en: Hourly
pl_PL: Godziny

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: IP or Value
pl_PL: IP lub wartość

en: Inactive session timeout
pl_PL: Limit czasu nieaktywnej sesji

en: Install %s
pl_PL: Instalowanie %s

en: Interface
pl_PL: Interfejs

en: Invalid or missing 2FA token
pl_PL: Brak lub niepoprawny token 2FA

en: Invalid username or code
pl_PL: Błędna nazwa użytkownika lub kod.

en: Invalid username or password
pl_PL: Błędna nazwa użytkownika lub hasło.

en: Jan
pl_PL: Sty

en: Jobs
pl_PL: Zadania

en: Jul
pl_PL: Lip

en: Jun
pl_PL: Cze

en: Language
pl_PL: Język

en: Last 70 lines of %s.%s.log
pl_PL: Ostatnie 70 linijek %s.%s.log

en: Load Average
pl_PL: Średnie obciążenie

en: Log in
pl_PL: Zaloguj

en: Log out
pl_PL: Wyloguj

en: Logged in as
pl_PL: Zalogowany jako

en: Login
pl_PL: Zaloguj

en: Login screen style
pl_PL: Styl ekranu logowania

en: Logs
pl_PL: Dzienniki

en: MAIL
pl_PL: POCZTA

en: Mail
pl_PL: Poczta

en: Mail Accounts
pl_PL: Konta email

en: Mail Domains
pl_PL: Domeny email

en: Mail Server
pl_PL: Serwer Poczty

en: Mail Support
pl_PL: Wsparcie dla poczty email

en: May
pl_PL: Maj

en: Memory
pl_PL: Pamięć

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Minute
pl_PL: Minuta

en: Minutes
pl_PL: Minuty

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: Monthly
pl_PL: Miesięczne

en: More info
pl_PL: Więcej informacji

en: Move backward through top menu
pl_PL: Przejdź do tyłu przez menu górne

en: Move down through elements list
pl_PL: W dół na liście elementów

en: Move forward through top menu
pl_PL: Przejdź do przodu przez menu górne

en: Move up through elements list
pl_PL: Do góry na liście elementów

en: MySQL Support
pl_PL: Wsparcie MySQL

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Netmask
pl_PL: Maska podsieci

en: Network
pl_PL: Sieć

en: New Password
pl_PL: Nowe hasło

en: Next
pl_PL: Dalej

en: No
pl_PL: Nie

en: No encryption
pl_PL: Brak szyfrowania

en: Normal password
pl_PL: Normale hasło

en: Notifications
pl_PL: Powiadomienia

en: Nov
pl_PL: Lis

en: Oct
pl_PL: Paź

en: Old Style
pl_PL: Dawny styl

en: Open debug panel
pl_PL: Otwórz panel debugowania

en: Open menu
pl_PL: Otwórz manu

en: Operating System
pl_PL: System Operacyjny

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Organization
pl_PL: Organizacja (O)

en: Overall Statistics
pl_PL: Ogólne statystyki

en: Owner
pl_PL: Właściciel

en: PHP CLI Version
pl_PL: Wersja PHP CLI

en: Package
pl_PL: Pakiet

en: Package Name
pl_PL: Nazwa pakietu

en: Packages
pl_PL: Pakiety

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password reset instructions have been sent to the email address associated with this account.
pl_PL: Instrukcje resetowania hasła zostały wysłane na adres e-mail powiązany z tym kontem.

en: Path
pl_PL: Scieżka

en: Permissions
pl_PL: Uprawnienia

en: Please make sure ~/web/%s/public_html is empty!
pl_PL: Upewnij się, że ~/web/%s/public_html jest pusty!

en: Point to
pl_PL: Wskazanie na

en: Policies
pl_PL: Zasady

en: Policy
pl_PL: Polityka

en: PostgreSQL Support
pl_PL: Wsparcie PostgreSQL

en: Prefix %s will be added to username automatically
pl_PL: Prefix %s zostanie dodany automatycznie do nazwy użytkownika

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
pl_PL: Prefix %s zostanie dodany automatycznie do nazwy bazy danych oraz użytkownika

en: Prevent CSRF
pl_PL: Zapobiegaj CSRF

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Priority
pl_PL: Priorytet

en: Protocol
pl_PL: Protokół

en: Proxy Extensions
pl_PL: Rozszerzenia Proxy

en: Proxy Server
pl_PL: Serwer Proxy

en: Proxy Support
pl_PL: Wsparcie dla Proxy

en: Proxy Template
pl_PL: Szablon Proxy

en: Quick App Installer
pl_PL: Szybki Instalator Aplikacji

en: Quick Install App
pl_PL: Szybka instalacja aplikacji

en: Record
pl_PL: Rekord

en: Records
pl_PL: Użytkownicy

en: Redirect visitors to %s
pl_PL: Przekieruj odwiedzających do %s

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
pl_PL: Przekieruj odwiedzających do niestandardowej domeny lub adresu internetowego

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Release
pl_PL: Wydanie

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Reset Code
pl_PL: Kod resetu

en: Restart "%s" failed
pl_PL: Restart "%s" zakończył się niepowodzeniem

en: Restore
pl_PL: Przywróć

en: Restore All
pl_PL: Przywróć wszystkie

en: Restrict access to read-only for other administrators
pl_PL: Ogranicz dostęp do trybu tylko do odczytu dla innych administratorów

en: Role
pl_PL: Rola

en: Run Command
pl_PL: Komenda

en: Runtime
pl_PL: Czas Wykonywania

en: SMTP Relay
pl_PL: Przekaźnik SMTP

en: SSH Access
pl_PL: Dostęp SSH

en: SSL Certificate
pl_PL: Certyfikat SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
pl_PL: Użąd certyfikacji SSL (CA) root / pośredni

en: SSL Domains
pl_PL: Domeny SSL

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search Results
pl_PL: Wyniki wyszukiwania

en: Secret Key
pl_PL: Tajny klucz

en: Security
pl_PL: Bezpieczeństwo

en: Select
pl_PL: Zaznacz

en: Select all
pl_PL: Zaznacz wszystko

en: Send FTP credentials to email
pl_PL: Wyślij dane do logowania FTP na maila

en: Send welcome email
pl_PL: Wyślij wiadomość powitalną

en: Sep
pl_PL: Wrz

en: Server settings
pl_PL: Ustawienia serwera

en: Service
pl_PL: Usługa

en: Set as default language for all users
pl_PL: Ustaw jako domyślny język dla wszystkich użytkowników

en: Set as selected theme for all users
pl_PL: Ustaw jako wybrany motyw dla wszystkich użytkowników

en: Setup
pl_PL: Ustawienia

en: Shared
pl_PL: Współdzielone

en: Shortcuts
pl_PL: Skróty klawiszowe

en: Show Certificate
pl_PL: Pokaż Certyfikat

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Sort items
pl_PL: Sortuj

en: Start "%s" failed
pl_PL: Uruchamianie "%s" zakończyło się niepowodzeniem

en: State
pl_PL: Stan

en: State / Province
pl_PL: Województwo (ST)

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Statistics Authorization
pl_PL: Autoryzacja statystyk

en: Status code
pl_PL: Kod statusu

en: Stop "%s" failed
pl_PL: Zatrzymanie "%s" zakończyło się niepowodzeniem

en: Strict
pl_PL: Ścisły

en: Submit
pl_PL: Zastosuj

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Suspended
pl_PL: Zawieszone

en: System Administrator account
pl_PL: Konto Administratora Systemu

en: System Protection
pl_PL: Ochrona Systemu

en: Target domain or URL
pl_PL: Docelowa domena lub adres URL

en: Template
pl_PL: Szablon

en: The system is going down for reboot NOW!
pl_PL: System przechodzi w tryb restartu TERAZ!

en: Theme
pl_PL: Motyw

en: There are currently no IP lists defined.
pl_PL: Obecnie nie ma zdefiniowanych list IP

en: There are currently no banned IP addresses.
pl_PL: Obecnie nie ma zbanowanych adresów IP

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Time
pl_PL: Czas

en: Time Zone
pl_PL: Strefa czasowa

en: To enable Let's Encrypt SSL, ensure that DNS records exist for mail.%s and %s!
pl_PL: Aby włączyć Let's Encrypt SSL, upewnij się, że istnieją rekordy DNS dla mail.%s i %s!

en: Top
pl_PL: Do góry

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: Type
pl_PL: Typ

en: USER
pl_PL: KONTA

en: Unable to add database!
pl_PL: Nie można dodać bazy danych!

en: Unable to add database! Limit reached!
pl_PL: Nie można dodać bazy danych! Limit osiągnięty!

en: Unlimited
pl_PL: Bez limitu

en: Unsupported hash method
pl_PL: Nieobsługiwana metoda hash

en: Updates
pl_PL: Aktualizacje

en: Uptime
pl_PL: Czas uruchomienia

en: Use IP address allow list for login attempts
pl_PL: Użyj listy dozwolonych adresów IP przy próbach logowania

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Users
pl_PL: Użytkownicy

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Version
pl_PL: Wersja

en: View
pl_PL: Pokaż

en: WEB
pl_PL: STRONY

en: Web Aliases
pl_PL: Aliasy Web

en: Web Domains
pl_PL: Domeny Web

en: Web Server
pl_PL: Serwer Web

en: Web Statistics
pl_PL: Statystyki Web

en: Web Template
pl_PL: Szablon Web

en: Webmail Client
pl_PL: Klient poczty internetowej

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Weekly
pl_PL: Tygodniowe

en: Welcome
pl_PL: Witaj

en: YYYY-MM-DD
pl_PL: DD-MM-YYYY

en: Yearly
pl_PL: Roczne

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Your password must have at least
pl_PL: Twoje hasłu musi zawierać co najmniej

en: backend server
pl_PL: serwer backendu

en: database server
pl_PL: serwer bazy danych

en: dns server
pl_PL: serwer dns

en: ftp server
pl_PL: serwer ftp

en: job scheduler
pl_PL: harmonogram pracy

en: mail server
pl_PL: serwer poczty

en: one or more email addresses
pl_PL: jeden lub więcej adresów email

en: per account / hour
pl_PL: dla konta / godzinę

en: per domain
pl_PL: na domenę

en: phpMyAdmin Single Sign On
pl_PL: Jednokrotne logowanie dla phpMyAdmin

en: reverse proxy
pl_PL: odwrotne proxy

en: url, script or file
pl_PL: url, skrypt lub plik

en: web server
pl_PL: serwer www

en: zstd only
pl_PL: tylko zstd
