hestiacp - en to de_DE translation catalogue (670 entries)

en: %d DNS record | %d DNS records
de_DE[0]: %d DNS Eintrag
de_DE[1]: %d DNS Einträge

en: %d DNS zone | %d DNS zones
de_DE[0]: %d DNS Zone
de_DE[1]: %d DNS Zonen

en: %d IP address | %d IP addresses
de_DE[0]: %d IP-Adresse
de_DE[1]: %d IP-Adressen

en: %d IP list | %d IP lists
de_DE[0]: %d IP-Liste
de_DE[1]: %d IP-Listen

en: %d SSH key | %d SSH keys
de_DE[0]: %d SSH-Schlüssel
de_DE[1]: %d SSH-Schlüssel

en: %d access key | %d access keys
de_DE[0]: %d Zugriffsschlüssel
de_DE[1]: %d Zugriffsschlüssel

en: %d backup | %d backups
de_DE[0]: %d Sicherung
de_DE[1]: %d Sicherungen

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
de_DE[0]: %d gesperrte IP-Adresse
de_DE[1]: %d gesperrte IP-Adressen

en: %d cron job | %d cron jobs
de_DE[0]: %d Cronjob
de_DE[1]: %d Cronjobs

en: %d database | %d databases
de_DE[0]: %d Datenbank
de_DE[1]: %d Datenbanken

en: %d day | %d days
de_DE[0]: %d Tag
de_DE[1]: %d Tage

en: %d firewall rule | %d firewall rules
de_DE[0]: %d Firewall-Regel
de_DE[1]: %d Firewall-Regeln

en: %d hour | %d hours
de_DE[0]: %d Stunde
de_DE[1]: %d Stunden

en: %d item | %d items
de_DE[0]: %d Eintrag
de_DE[1]: %d Einträge

en: %d log record | %d log records
de_DE[0]: %d Log Eintrag
de_DE[1]: %d Log Einträge

en: %d mail account | %d mail accounts
de_DE[0]: %d E-Mail Konto
de_DE[1]: %d E-Mail Konten

en: %d mail domain | %d mail domains
de_DE[0]: %d Mail Domain
de_DE[1]: %d Mail Domains

en: %d minute | %d minutes
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten

en: %d month | %d months
de_DE[0]: %d Monat
de_DE[1]: %d Monate

en: %d object | %d objects
de_DE[0]: %d Objekt
de_DE[1]: %d Objekte

en: %d package | %d packages
de_DE[0]: %d Paket
de_DE[1]: %d Pakete

en: %d user account | %d user accounts
de_DE[0]: %d Benutzerkonto
de_DE[1]: %d Benutzerkonten

en: %d web domain | %d web domains
de_DE[0]: %d Web Domain
de_DE[1]: %d Web Domains

en: %s installed successfully.
de_DE: %s erfolgreich installiert.

en: %s installer missing.
de_DE: %s Innstallationsanwendung fehlt.

en: 1 number
de_DE: 1 Zahl

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
de_DE: 1 Groß- und 1 Kleinbuchstabe

en: 2FA QR Code
de_DE: 2FA-QR-Code

en: 2FA Reset Code
de_DE: 2FA Wiederherstellungscode

en: 2FA Token
de_DE: OTP PIN

en: 8 characters long
de_DE: 8 Zeichen lang

en: ACCEPT
de_DE: Erlauben

en: Access Key
de_DE: Zugangsschlüssel

en: Access Key ID
de_DE: Zugriffsschlüssel-ID

en: Access Keys
de_DE: Zugriffsschlüssel

en: Access Log
de_DE: Zugriffsprotokoll

en: Access key {%s} has been created successfully.
de_DE: Der Zugriffsschlüssel {%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: Account
de_DE: Konto

en: Account Recovery Code
de_DE: Kontowiederherstellungscode

en: Account Unlocked
de_DE: Konto entsperrt

en: Account has been suspended
de_DE: Konto wurde gesperrt

en: Accounts
de_DE: Konten

en: Action
de_DE: Aktion

en: Add Access Key
de_DE: Zugriffsschlüssel hinzufügen

en: Add Cron Job
de_DE: Cron Job hinzufügen

en: Add DNS Domain
de_DE: DNS Domain hinzufügen

en: Add DNS Record
de_DE: DNS Eintrag anlegen

en: Add DNS Zone
de_DE: DNS-Zone hinzufügen

en: Add Database
de_DE: Datenbank anlegen

en: Add FTP account
de_DE: FTP-Konto hinzufügen

en: Add Firewall Rule
de_DE: Firewall-Regel hinzufügen

en: Add IP Address
de_DE: IP-Adresse hinzufügen

en: Add IP Address to Banlist
de_DE: IP-Adresse zur Sperrliste hinzufügen

en: Add IP list
de_DE: IP-Liste hinzufügen

en: Add IPset IP List for Firewall
de_DE: IPset IP-Liste für Firewall hinzufügen

en: Add Mail Account
de_DE: Konto anlegen

en: Add Mail Domain
de_DE: Mail Domain hinzufügen

en: Add Name Server
de_DE: Nameserver hinzufügen

en: Add Package
de_DE: Paket hinzufügen

en: Add Record
de_DE: Datensatz hinzufügen

en: Add Rule
de_DE: Regel hinzufügen

en: Add SSH Key
de_DE: SSH-Schlüssel hinzufügen

en: Add User
de_DE: Benutzer anlegen

en: Add Web Domain
de_DE: Domain hinzufügen

en: Add new object
de_DE: Neues Objekt hinzufügen

en: Additional FTP account(s)
de_DE: Zusätzliche FTP-Konten

en: Advanced Details
de_DE: Erweiterte Details

en: Advanced Options
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: Algorithm
de_DE: Algorithmus

en: Aliases
de_DE: Aliase

en: Aliases used
de_DE: Verwendete Aliase

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
de_DE: Alle Ports: 0, Bereich: 80-82, Liste: 80,443,8080,8443

en: Allow suspended users to create new backups
de_DE: Gesperrte Benutzer dürfen neue Sicherungen erstellen

en: Allow suspended users to log in with read-only access
de_DE: Zulassen, dass sich gesperrte Benutzer mit Lesezugriff anmelden können

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
de_DE: Benutzern das ändern von Vorlagen beim Bearbeiten von DNS-Zonen erlauben

en: Allow users to change templates when editing web domains
de_DE: Benutzern das ändern von Vorlagen beim Bearbeiten von Web-Domains erlauben

en: Allow users to delete log history
de_DE: Benutzern das löschen der Protokolle erlauben

en: Allow users to edit their account details
de_DE: Benutzern das bearbeiten ihrer Kontodaten erlauben

en: Allow users to reset their passwords
de_DE: Benutzern das zurücksetzen eigener Kennwörter ermöglichen

en: Allow users to view action and login history logs
de_DE: Benutzern das einsehen von Aktions- und Anmeldeverlaufsprotokollen gestatten

en: Allowed IP addresses for API
de_DE: Erlaubte IP Adressen für API Zugriff

en: Alternate
de_DE: Ersatz

en: An existing backup task is already running, please wait for it to complete.
de_DE: Eine vorhandene Sicherungsaufgabe wird bereits ausgeführt. Bitte warten Sie, bis sie abgeschlossen ist.

en: An existing restoration task is already running. Please wait for it to finish before launching it again.
de_DE: Eine andere Wiederherstellungsaufgabe wird bereits ausgeführt. Bitte warten Sie, bis dieser Vorgang abgeschlossen ist, bevor Sie einen weiteren erneut starten.

en: An internal error occurred
de_DE: Ein interner Fehler ist aufgetreten

en: Anti-Virus
de_DE: Antivirus

en: Application Name
de_DE: Anwendungsname

en: Apply to selected
de_DE: Anwenden auf ausgewählte

en: Are you sure you want to delete %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete IP address %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die IP-Adresse %s entfernen möchten?

en: Are you sure you want to delete IP list %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die IP-Liste %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete SSH key %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den SSH-Schlüssel %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete access key %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Zugriffsschlüssel %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete backup %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Sicherung %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete database %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Datenbank %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete domain %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Domäne %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete package %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie das Paket %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete record %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den DNS-Eintrag %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete rule %s
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Regel %s löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete the logs?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Protokolle löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete this cron job?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diese Cron-Aufgabe löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete user %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Benutzer %s entfernen möchten?

en: Are you sure you want to leave the page?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Seite verlassen wollen?

en: Are you sure you want to restart %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie %s neu starten möchten?

en: Are you sure you want to start service %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Dienst %s starten möchten?

en: Are you sure you want to stop service %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Dienst %s stoppen möchten?

en: Are you sure you want to suspend %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie %s sperren möchten?

en: Are you sure you want to suspend database %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Datenbank %s pausieren möchten?

en: Are you sure you want to suspend domain %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Domäne %s sperren möchten?

en: Are you sure you want to suspend rule #%s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie Regel #%s ausschließen möchten?

en: Are you sure you want to suspend this cron job?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diese Cron-Aufgabe pausieren möchten?

en: Are you sure you want to suspend user %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie Benutzer %s sperren möchten?

en: Are you sure you want to unsuspend %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie %s entsperren möchten?

en: Are you sure you want to unsuspend database %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Datenbank %s reaktivieren möchten?

en: Are you sure you want to unsuspend domain %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Sperrung der Domäne %s aufheben möchten?

en: Are you sure you want to unsuspend rule #%s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Ausschluss der Regel #%s aufheben möchten?

en: Are you sure you want to unsuspend this cron job?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diese Cron-Aufgabe wieder aktivieren möchten?

en: Are you sure you want to unsuspend user %s?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Sperrung von Benutzer %s aufheben möchten?

en: Assigned Domain
de_DE: Zugewiesene Domain

en: Assigned User
de_DE: Zugewiesener Benutzer

en: Auth Log
de_DE: Authentifizierungsprotokoll

en: Authentication
de_DE: Authentifizierung

en: Auto Reply
de_DE: Automatische Antwort

en: Auto Update
de_DE: Automatische Aktualisierung

en: BACKUP
de_DE: SICHERUNG

en: BLACKLIST
de_DE: Sperrliste

en: Back
de_DE: Zurück

en: Backend Pool Mode
de_DE: Backend Pool-Modus

en: Backend Server
de_DE: Backend-Server

en: Backend Template
de_DE: Backend-Vorlage

en: Backup Details
de_DE: Sicherungsdetails

en: Backup Exclusions
de_DE: Ausnahmen der Sicherung

en: Backups
de_DE: Datensicherungen

en: Ban IP Address
de_DE: IP blockieren

en: Bandwidth
de_DE: Bandbreite

en: Banlist
de_DE: Sperrliste

en: Banned IP Addresses
de_DE: Gesperrte IP-Adressen

en: Basic Options
de_DE: Grundlegende Einstellungen

en: Biennially
de_DE: Alle zwei Jahre

en: Block Malicious IPs
de_DE: Sperre bösartige IPs

en: CPU
de_DE: Prozessor

en: CRON
de_DE: CRONS

en: Cache Duration
de_DE: Cache-Dauer

en: Catch-All Email
de_DE: Catch-all-Weiterleitungs-E-Mail-Adresse

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Certificate has been generated successfully.
de_DE: Das Zertifikat wurde erfolgreich erstellt.

en: Changes have been saved.
de_DE: Die Änderungen wurden gespeichert.

en: Charset
de_DE: Zeichensatz

en: City
de_DE: Stadt

en: City / Locality
de_DE: Stadt / Lokalität

en: Clear
de_DE: Löschen

en: Close debug panel
de_DE: Debug-Panel schließen

en: Close menu
de_DE: Menü schliessen

en: Code has been expired
de_DE: Code ist abgelaufen

en: Collapse main menu
de_DE: Hauptmenü einklappen

en: Command
de_DE: Befehl

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Common Account Settings
de_DE: Allgemeine Kontoeinstellungen

en: Compression
de_DE: Komprimierung

en: Compression Level
de_DE: Komprimierungsstufe

en: Configure
de_DE: Konfigurieren

en: Configure Server
de_DE: Server konfigurieren

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Confirm Password
de_DE: Passwort bestätigen

en: Contact Name
de_DE: Name der Kontaktperson

en: Continue
de_DE: Weiter

en: Country
de_DE: Land

en: Create Backup
de_DE: Backup erstellen

en: Cron Jobs
de_DE: Cronjobs

en: Cron job email reporting has been successfully disabled.
de_DE: E-Mail-Benachrichtigung für die Cron Jobs wurde erfolgreich deaktiviert.

en: Cron job email reporting has been successfully enabled.
de_DE: E-Mail-Benachrichtigung für die Cron Jobs wurde erfolgreich aktiviert.

en: Cron job has been created successfully.
de_DE: Cron Job wurde erfolgreich angelegt.

en: Current Number of Databases
de_DE: Aktuelle Anzahl der Datenbanken

en: Custom Logo
de_DE: Benutzerdefiniertes Logo

en: Custom document root
de_DE: Benutzerdefiniertes Wurzelverzeichnis

en: Custom logo
de_DE: Benutzerdefiniertes Logo

en: DKIM Support
de_DE: DKIM Unterstützung

en: DNS Cluster
de_DE: DNS-Cluster

en: DNS Records
de_DE: DNS Einträge

en: DNS Server
de_DE: DNS-Server

en: DNS Support
de_DE: DNS Unterstützung

en: DNS Sync User
de_DE: Benutzer für DNS-Synchronisierungsaufgaben

en: DNS Template
de_DE: DNS-Vorlage

en: DNS Zone
de_DE: DNS-Zone

en: DNS Zones
de_DE: DNS-Zonen

en: DNS zone {%s} has been created successfully.
de_DE: DNS-Zone {%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: DNSKEY Record
de_DE: DNSKEY-Eintrag

en: DROP
de_DE: Abweisen

en: DS Record
de_DE: DS-Eintrag

en: Daily
de_DE: Täglich

en: Data Loss Warning!
de_DE: Warnung vor Datenverlust!

en: Data Source
de_DE: Datenquelle

en: Database
de_DE: Datenbank

en: Database Credentials: %s
de_DE: Datenbankanmeldeinformationen: %s

en: Database has been created.
    
    Database: {{database}}
    Username: {{username}}
    Password: {{password}}
    SQL Manager: {{dbadmin}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
de_DE: Die Datenbank wurde erstellt.
    
    Datenbank: {{database}}
    Benutzername: {{username}}
    Passwort: {{password}}
    SQL Manager: {{dbadmin}}
    
    Mit freundlichen Grüßen,
    
    --
    {{appname}}

en: Database {%s} has been created successfully. / {Open %s}
de_DE: Datenbank {%s} wurde erfolgreich erstellt. / {Öffnen %s}

en: Databases
de_DE: Datenbanken

en: Date
de_DE: Datum

en: Day
de_DE: Tag

en: Day of Week
de_DE: Tag der Woche

en: Dec
de_DE: Dez

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Language
de_DE: Standardsprache

en: Default List Sort Order
de_DE: Standard-Sortierreihenfolge der Liste

en: Default Name Servers
de_DE: Standard Name Server

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete all notifications
de_DE: Alle Benachrichtigungen löschen

en: Delete notification
de_DE: Benachrichtigung löschen

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Details
de_DE: Detaillierte Informationen

en: Directory
de_DE: Verzeichnes

en: Disable Automatic Updates
de_DE: Automatische Updates deaktivieren

en: Disable Notifications
de_DE: Benachrichtigungen deaktivieren

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Discard all mail
de_DE: Alle E-Mails verwerfen

en: Disk
de_DE: Speicher

en: Display / Hide shortcuts
de_DE: Zeige / Verstecke Abkürzungen

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
de_DE: Anderen Administratoren keinen Zugriff auf die Servereinstellungen gewähren

en: Do not allow user to log in to Control Panel
de_DE: Dem Benutzer nicht erlauben, sich am Control Panel anzumelden

en: Do not store forwarded mail
de_DE: Weitergeleitete E-Mails nicht speichern

en: Domain
de_DE: Domäne

en: Domain {%s} has been created successfully.
de_DE: Domäne {%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: Domains
de_DE: Domänen

en: Download Database
de_DE: Datenbank herunterladen

en: Download of remote backup file has been scheduled.
de_DE: Das Herunterladen der Datei mit der entfernten Datensicherung wurde geplant.

en: Duplicate
de_DE: Duplikat

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Backup Exclusions
de_DE: Ausnahmen der Datensicherung bearbeiten

en: Edit Cron Job
de_DE: Cron Job bearbeiten

en: Edit DNS Domain
de_DE: DNS-Domäne bearbeiten

en: Edit DNS Record
de_DE: DNS-Eintrag bearbeiten

en: Edit Database
de_DE: Datenbank bearbeiten

en: Edit Domain
de_DE: Domäne bearbeiten

en: Edit Firewall Rule
de_DE: Firewall-Regel bearbeiten

en: Edit IP Address
de_DE: IP-Adresse bearbeiten

en: Edit Mail Account
de_DE: E-Mail-Konto bearbeiten

en: Edit Mail Domain
de_DE: E-Mail-Domäne bearbeiten

en: Edit Package
de_DE: Packet ändern

en: Edit User
de_DE: Benutzer bearbeiten

en: Edit Web Domain
de_DE: Web-Domäne bearbeiten

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email Credentials: %s@%s
de_DE: E-Mail-Anmeldeinformationen: %s@%s

en: Email Subject
de_DE: E-Mail-Betreff

en: Email login credentials to:
de_DE: Anmeldedaten per E-Mail an:

en: Enable API access
de_DE: Aktiviere API Zugriff

en: Enable Automatic Updates
de_DE: Automatische Updates aktivieren

en: Enable DNSSEC
de_DE: DNSSEC einschalten

en: Enable FastCGI cache
de_DE: FastCGI-Cache aktivieren

en: Enable HTTP Strict Transport Security (HSTS)
de_DE: HTTP Strict Transport Security (HSTS) aktivieren

en: Enable Notifications
de_DE: Benachrichtigungen aktivieren

en: Enable SSL for this domain
de_DE: SSL für diese Domäne aktivieren

en: Enable automatic HTTPS redirection
de_DE: Automatische Weiterleitung zu HTTPS aktivieren

en: Enable debug mode
de_DE: Debug-Modus einschalten

en: Enable domain redirection
de_DE: Aktivieren Sie die Domainumleitung

en: Enable legacy API access
de_DE: Legacy-API-Zugang aktivieren

en: Enable preview features
de_DE: Vorschaufunktionen aktivieren

en: Enable two-factor authentication
de_DE: Zwei-Faktor-Authentifizierung aktivieren

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Enabled PHP Versions
de_DE: Aktivierte PHP-Versionen

en: Enabled for admin
de_DE: Aktiviert für Admin

en: Enabled for all users
de_DE: Für alle Benutzer aktiviert

en: Enforce subdomain ownership
de_DE: Besitz von Subdomains erzwingen

en: Enter focused element
de_DE: Fokussiertes Element öffnen

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error Log
de_DE: Fehlerprotokoll

en: Error code: %s
de_DE: Fehler-Code: %s

en: Error: %s update failed.
de_DE: Fehler: Aktualisierung von %s fehlgeschlagen.

en: Error: Hestia did not return any output.
de_DE: Fehler: Hestia erzeugte keinerlei Ausgabe.

en: Error: unable to copy package.
de_DE: Fehler: Kopieren vom Paket nicht möglich.

en: Error: unknown record ID.
de_DE: Fehler: Unbekannte Datensatz-ID.

en: Every %s days
de_DE: Alle %s Tage

en: Every %s hours
de_DE: Alle %s Stunden

en: Every %s minutes
de_DE: Alle %s Minuten

en: Every %s months
de_DE: Alle %s Monate

en: Every day
de_DE: Jeden Tag

en: Every even day
de_DE: Jeden geraden Tag

en: Every even month
de_DE: Jeden geraden Monat

en: Every hour
de_DE: Jede Stunde

en: Every minute
de_DE: Jede Minute

en: Every month
de_DE: Jeden Monat

en: Every odd day
de_DE: Jeden ungeraden Tag

en: Every odd month
de_DE: Jeden ungeraden Monat

en: Expand main menu
de_DE: Hauptmenü ausklappen

en: Expiration Date
de_DE: Ablauf Datum

en: Expire
de_DE: Ablauf

en: FTP Account Credentials: %s
de_DE: Anmeldedaten vom FTP-Konto: %s

en: FTP account has been created and ready to use.
    
    Hostname: {{domain}}
    Username: {{username}}
    Password: {{password}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
de_DE: FTP-Konto wurde erstellt und ist einsatzbereit.
    
    Hostname: {{domain}}
    Benutzer: {{username}}
    Passwort: {{password}}
    
    Mit freundlichen Grüßen,
    
    --
    {{appname}}

en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Field "%s" can not be blank.
de_DE: Feld "%s" darf nicht leer bleiben.

en: File Manager
de_DE: Dateimanager

en: File Name
de_DE: Dateiname

en: File System Disk Quota
de_DE: Speicherkontingent des Dateisystems

en: File manager
de_DE: Dateimanager

en: Firewall Rules
de_DE: Firewall-Regeln

en: Flag
de_DE: Markierung

en: Focus on search
de_DE: Suche aktivieren

en: For example
de_DE: Zum Beispiel

en: Forgot Password
de_DE: Passwort vergessen

en: Forgot Token
de_DE: Token vergessen

en: Forward to
de_DE: Weiterleiten an

en: Forwarding
de_DE: Weiterleitung

en: Friday
de_DE: Freitag

en: General
de_DE: Allgemein

en: Generate
de_DE: Generieren

en: Generate Self-Signed SSL Certificate
de_DE: Erstellung eines selbstsignierten SSL-Zertifikates

en: Global SMTP Relay
de_DE: Globales SMTP-Relay

en: Go to BACKUP list
de_DE: Wechseln zu: BACKUP Übersicht

en: Go to CRON list
de_DE: Wechseln zu: CRON Übersicht

en: Go to DB list
de_DE: Wechseln zu: DB Übersicht

en: Go to DNS list
de_DE: Wechseln zu: DNS Übersicht

en: Go to MAIL list
de_DE: Wechseln zu: MAIL Übersicht

en: Go to WEB list
de_DE: Wechseln zu: WEB Übersicht

en: Hello {{name}},
    
    To reset your {{appname}} password, please follow this link:
    https://{{hostname}}/reset/?action=confirm&user={{user}}&code={{resetcode}}
    
    Alternatively, you may go to https://{{hostname}}/reset/?action=code&user={{user}} and enter the following reset code:
    {{resetcode}}
    
    If you did not request password reset, please ignore this message and accept our apologies.
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
de_DE: Hallo {{name}},
    
    zum Zurücksetzen Ihres {{appname}}-Passwortes folgen Sie bitte diesem Link:
    https://{{hostname}}/reset/?action=confirm&user={{user}}&code={{resetcode}}
    
    Alternativ können Sie https://{{hostname}}/reset/?action=code&user={{user}} aufrufen und dort den folgenden Code zum Zurücksetzen des Passwortes eingeben:
    {{resetcode}}
    
    Ignorieren Sie bitte diese Mitteilung, falls Sie das Zurücksetzen des Passwortes nicht angefordert haben. In diesem Fall bitten wir Sie um Entschuldigung.
    
    Mit freundlichen Grüßen,
    
    --
    {{appname}}

en: Hello {{name}},
    
    Your account has been created and ready to use.
    
    https://{{hostname}}/login/
    Username: {{user}}
    Password: {{password}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
de_DE: Hallo {{name}},
    
    Ihr Konto wurde erstellt und ist einsatzbereit.
    
    https://{{hostname}}/login/
    Benutzer: {{user}}
    Passwort: {{password}}
    
    Mit freundlichen Grüßen,
    
    --
    {{appname}}

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Hestia Control Panel
de_DE: Hestia Systemsteuerung

en: Hestia core package
de_DE: Hestia Kernpaket

en: Hestia internal php interpreter
de_DE: Hestia interner php-Interpreter

en: Hestia internal web server
de_DE: Hestia interner Webserver

en: Hide Certificate
de_DE: Zertifikat ausblenden

en: Hide account from other administrators
de_DE: Konto vor anderen Administratoren verstecken

en: Hide link to Documentation
de_DE: Verstecke Link zur Dokumentation

en: Host
de_DE: Server

en: Hostname
de_DE: Servername

en: Hour
de_DE: Stunde

en: Hourly
de_DE: Stunden

en: IMAP Settings
de_DE: IMAP Einstellungen

en: IP Address
de_DE: IP Addresse

en: IP Address / IPset IP List
de_DE: IP-Adressen / IPset IP-Listen

en: IP Addresses
de_DE: IP-Adressen

en: IP List Name
de_DE: Bezeichnung der IP-Liste

en: IP Version
de_DE: IP-Version

en: IP address has been banned successfully.
de_DE: IP-Adresse wurde erfolgreich gesperrt.

en: IP address {%s} has been created successfully.
de_DE: IP-Adresse {%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: IP list has been created successfully.
de_DE: Liste der IP-Adressen wurde erfolgreich erstellt.

en: IP or Value
de_DE: IP oder Wert

en: IPVERSE
de_DE: IPVERS

en: IPs
de_DE: IP-Adressen

en: IPset IP Lists
de_DE: IPset IP-Listen

en: ISO 3166-1 alpha-2 two-letter code
de_DE: ISO 3166-1 alpha-2 (zwei Buchstaben) Ländercode

en: If the aliases changes, Let's Encrypt will obtain a new SSL certificate.
de_DE: Wenn die Domain Aliase sich ändern, enthält Let's Encrypt ein neues SSL-Zertifikat.

en: Inactive session timeout
de_DE: Sitzungszeitlimit abgelaufen

en: Inactive session timeout can not lower than 1 minute.
de_DE: Das Zeitlimit für inaktive Sitzungen darf nicht weniger als 1 Minute betragen.

en: Info (read-only mode): Crontab can only be edited via SSH.
de_DE: Info (schreibgeschützter Modus): Crontab kann nur über SSH bearbeitet werden.

en: Install %s
de_DE: %s installieren

en: Invalid or missing 2FA token
de_DE: Ungültiges oder fehlendes 2FA-Token

en: Invalid username or code
de_DE: Falscher Benutzername oder Code

en: Invalid username or password
de_DE: Falscher Benutzername oder Passwort

en: Issued By
de_DE: Ausgestellt von

en: Issued To
de_DE: Ausgestellt an

en: It is strongly advised to {create a standard user account} before adding %s to the server due to the increased privileges the admin account possesses and potential security risks.
de_DE: Aufgrund der erhöhten Berechtigungen des Administratorkontos und potenzieller Sicherheitsrisiken wird dringend empfohlen, {ein Standardbenutzerkonto zu erstellen}, bevor %s zum Server hinzugefügt wird.

en: It may take a few minutes to save your changes. Please wait until the process has completed and do not refresh the page.
de_DE: Das Speichern Ihrer Änderungen kann einige Minuten dauern. Bitte warten Sie, bis der Vorgang abgeschlossen ist, und aktualisieren Sie diese Seite nicht.

en: Jobs
de_DE: Aufgaben

en: Key Size
de_DE: Schlüssellänge

en: Key Tag
de_DE: Schlüsseltag

en: Key Type / Flag
de_DE: Schlüsseltag / Markierung

en: Language
de_DE: Sprache

en: Last 70 lines of %s.%s.log
de_DE: Die letzten 70 Zeilen von %s.%s.log

en: Load Average
de_DE: Durchschnittliche Last

en: Loading...
de_DE: Wird geladen...

en: Local Backup
de_DE: Lokale Datensicherung

en: Log in
de_DE: Anmelden

en: Log in as
de_DE: Anmelden als

en: Log out
de_DE: Abmelden

en: Logged in as
de_DE: Angemeldet als

en: Login
de_DE: Anmeldung

en: Login History
de_DE: Anmeldeverlauf

en: Login screen style
de_DE: Stil der Anmeldeseite

en: Logs
de_DE: Protokolle

en: MAIL
de_DE: E-MAIL

en: Mail
de_DE: E-Mail

en: Mail Accounts
de_DE: E-Mail Konten

en: Mail Domain
de_DE: Mail Domains

en: Mail Domains
de_DE: Mail Domain

en: Mail Server
de_DE: Mail-Server

en: Mail Support
de_DE: Mail Unterstützung

en: Mail account has been created.
    
    Common Account Settings:
    Username: {{account}}@{{domain}}
    Password: {{password}}
    Webmail: {{webmail}}
    Hostname: {{hostname}}
    
    IMAP Settings
    Authentication: Normal Password
    SSL/TLS: Port 993
    STARTTLS: Port 143
    No encryption: Port 143
    
    POP3 Settings
    Authentication: Normal Password
    SSL/TLS: Port 995
    STARTTLS: Port 110
    No encryption: Port 110
    
    SMTP Settings
    Authentication: Normal Password
    SSL/TLS: Port 465
    STARTTLS: Port 587
    No encryption: Port 25
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
de_DE: E-Mail-Konto wurde erstellt.
    
    Allgemeine Kontoeinstellungen:
    Benutzer: {{account}}@{{domain}}
    Passwort: {{password}}
    Web-Mail: {{webmail}}
    Hostname: {{hostname}}
    
    IMAP-Parameter
    Authentifizierung: Normales Passwort
    SSL/TLS: Port 993
    STARTTLS: Port 143
    Ohne Verschlüsselung: Port 143
    
    POP3-Parameter
    Authentifizierung Normales Passwort
    SSL/TLS: Port 995
    STARTTLS: Port 110
    Ohne Verschlüsselung: Port 110
    
    SMTP-Parameter
    Authentifizierung: Normales Passwort
    SSL/TLS: Port 465
    STARTTLS: Port 587
    Ohne Verschlüssellung: Port 25
    
    Mit freundlichen Grüßen,
    
    --
    {{appname}}

en: Mail account {%s@%s} has been created successfully.
de_DE: Das E-Mail-Konto {%s@%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: Mail domain {%s} has been created successfully.
de_DE: Die E-Mail-Domäne {%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: Manage SSH Keys
de_DE: SSH-Schlüssel verwalten

en: Mar
de_DE: Mär

en: Maximum %s characters length, including prefix
de_DE: Maximale Länge von %s Zeichen, einschließlich Präfix

en: Maximum Number of Databases
de_DE: Maximale Anzahl der Datenbanken

en: May
de_DE: Mai

en: Memory
de_DE: Arbeitsspeicher

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Monday
de_DE: Montag

en: Month
de_DE: Monat

en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: More info
de_DE: Weitere Informationen

en: Move backward through top menu
de_DE: Zurück im Hauptmenü

en: Move down through elements list
de_DE: Abwärts durch die Liste bewegen

en: Move forward through top menu
de_DE: Vorwärts im Hauptmenü

en: Move up through elements list
de_DE: Aufwärts durch die Liste bewegen

en: MySQL Support
de_DE: MySQL-Unterstützung

en: NAT IP Association
de_DE: NAT-IP-Zuordnung

en: NGINX cache has been purged successfully.
de_DE: Der Nginx-Cache wurde erfolgreich geleert.

en: Name Servers
de_DE: Name Server

en: Netmask
de_DE: Netzmaske

en: Network
de_DE: Netzwerk

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: Next
de_DE: Nächster

en: No
de_DE: Nein

en: No aliases
de_DE: Keine Aliase

en: No encryption
de_DE: Keine Verschlüsselung

en: No exclusions
de_DE: Keine Ausnahmen

en: No notifications
de_DE: Keine Benachrichtigungen

en: Normal password
de_DE: Normales Passwort

en: Not After
de_DE: Ende

en: Not Before
de_DE: Beginn

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Oct
de_DE: Okt

en: Old Style
de_DE: Alter Stil

en: One or more email addresses
de_DE: Eine oder mehrere E-Mail-Adressen

en: Open Webmail
de_DE: Webmail öffnen

en: Open debug panel
de_DE: Debug-Panel öffnen

en: Open menu
de_DE: Menü öffnen

en: Operating System
de_DE: Betriebssystem

en: Optional
de_DE: Optionell

en: Options
de_DE: Optionen

en: Organization
de_DE: Organisation

en: Overall Statistics
de_DE: Globale Statistik

en: Owner
de_DE: Besitzer

en: PHP CLI Version
de_DE: PHP-CLI Version

en: POP3 Settings
de_DE: POP3 Einstellungen

en: Package
de_DE: Paket

en: Package Name
de_DE: Paket Name

en: Package Names
de_DE: Paketnamen

en: Package {%s} has been created successfully.
de_DE: Paket {%s} wurde erfolgreich erstellt.

en: Packages
de_DE: Hosting-Pakete

en: Partially implemented
de_DE: Teilwese umgesetzt

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password Reset at %s
de_DE: Zurücksetzen des Passwortes am %s

en: Password does not match the minimum requirements.
de_DE: Das Passwort entspricht nicht den Minimalanforderungen.

en: Password reset code has been sent to your email address
de_DE: Der Code zum Zurücksetzen des Passworts wurde an Ihre E-Mail-Adresse gesendet

en: Password reset instructions have been sent to the email address associated with this account.
de_DE: Anweisungen zum Zurücksetzen des Passworts wurden an die mit diesem Konto verbundene E-Mail-Adresse gesendet.

en: Passwords do not match
de_DE: Passwörter stimmen nicht überein

en: Path
de_DE: Pfad

en: Permissions
de_DE: Berechtigungen

en: Please enter a valid contact name.
de_DE: Bitte geben Sie einen gültigen Namen der Kontaktperson ein.

en: Please enter a valid email address.
de_DE: Bitte geben Sie eine gültige E-Mail-Adresse ein.

en: Please make sure ~/web/%s/public_html is empty!
de_DE: Bitte stellen Sie sicher, dass ~/web/%s/public_html leer ist!

en: Please scan the code below in your 2FA application
de_DE: Bitte scannen Sie den untenstehenden Code in Ihrer 2FA-Anwendung

en: Please wait 15 minutes before sending a new request.
de_DE: Bitte warten Sie 15 Minuten, bevor Sie eine erneute Anfrage senden.

en: Plugins
de_DE: Zusatzanwendungen (Plugins)

en: Point to
de_DE: Zeigt auf

en: Policies
de_DE: Richtlinie

en: Policy
de_DE: Regel

en: PostgreSQL Support
de_DE: PostgreSQL-Unterstützung

en: Prefix %s will be added to username automatically
de_DE: Präfix %s wird automatisch dem Benutzernamen vorangestellt

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
de_DE: Präfix %s wird automatisch zum Datenbank- und Benutzernamen hinzugefügt

en: Prevent CSRF
de_DE: CSRF deaktiviert

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Preview Features
de_DE: Vorschau-Funktionen

en: Priority
de_DE: Priorität

en: Production Release
de_DE: Freigegebene Version

en: Protocol
de_DE: Protokoll

en: Proxy Extensions
de_DE: Proxy Erweiterungen

en: Proxy Server
de_DE: Proxyserver

en: Proxy Support
de_DE: Proxy Unterstützung

en: Proxy Template
de_DE: Proxy-Vorlage

en: Public Key
de_DE: Öffentlicher Schlüssel

en: Purge NGINX Cache
de_DE: NGINX-Cache leeren

en: Quick App Installer
de_DE: App-Schnellinstallation

en: Quick Install App
de_DE: App installieren

en: Quota
de_DE: Kontingent

en: RAM
de_DE: Arbeitsspeicher

en: Ranges and lists are acceptable
de_DE: Bereiche und Listen werden akzeptiert

en: Rate Limit
de_DE: Grenzwert

en: Rebuild
de_DE: Neu generieren

en: Rebuild All
de_DE: Alles neu generieren

en: Rebuild Cron Jobs
de_DE: Cron-Jobs neu generieren

en: Rebuild DNS Zones
de_DE: DNS-Zonen erneuern

en: Rebuild Databases
de_DE: Datenbanken neu generieren

en: Rebuild Mail Domains
de_DE: Mail-Domains neu erstellen

en: Rebuild User Profile
de_DE: Benutzerprofil neu erstellen

en: Rebuild Web Domains
de_DE: Webdomänen neu generieren

en: Record
de_DE: Eintrag

en: Record {%s.%s} has been created successfully.
de_DE: Registrierung {%s.%s} wurde erfolgreich eingetragen.

en: Records
de_DE: Einträge

en: Redirect visitors to %s
de_DE: Leiten Sie Besucher zu %s um

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
de_DE: Leiten Sie Besucher zu einer benutzerdefinierten Domain oder Webadresse weiter

en: Refresh
de_DE: Aktualisierung

en: Refresh IP Addresses
de_DE: IP-Adressen aktualisieren

en: Reject Spam
de_DE: Spam ablehnen

en: Release
de_DE: Version

en: Remote Backup
de_DE: Entfernte Datensicherung

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Reset Code
de_DE: Rücksetz-Code

en: Restart
de_DE: Neustart

en: Restart "%s" failed
de_DE: Neustart "%s" fehlgeschlagen

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Restore All
de_DE: Alles wiederherstellen

en: Restrict access to read-only for other administrators
de_DE: Beschränkter Lesezugriff für andere Administratoren

en: Role
de_DE: Rolle

en: Rule has been created successfully.
de_DE: Regel wurde erfolgreich erstellt.

en: Run Command
de_DE: Ausführen

en: Runtime
de_DE: Laufzeit

en: SMTP Relay
de_DE: SMTP-Relay

en: SMTP Settings
de_DE: SMTP Einstellungen

en: SSH Access
de_DE: SSH Zugriff

en: SSH ID
de_DE: SSH-ID

en: SSH Key
de_DE: SSh Schlüssel

en: SSH Key already exists.
de_DE: SSH-Key existiert bereits.

en: SSH Key has been created successfully.
de_DE: SSH-Schlüssel wurde erfolgreich erstellt.

en: SSH Keys
de_DE: SSH-Schlüssel

en: SSL CSR
de_DE: SSL-CSR

en: SSL Certificate
de_DE: SSL Zertifikat

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
de_DE: SSL Zertifizierungsstelle

en: SSL Domains
de_DE: SSL-Domains

en: SSL Private Key
de_DE: SSL Privater Schlüssel

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save form
de_DE: Formular speichern

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search Results
de_DE: Suchergebnisse

en: Secret Key
de_DE: Geheimer Schlüssel

en: Security
de_DE: Sicherheit

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select all
de_DE: Alle auswählen

en: Send FTP credentials to email
de_DE: FTP Anmeldeinformationen an folgende Adresse senden

en: Send email notification when an update has been installed
de_DE: E-Mail-Benachrichtigung nach einem Update

en: Send update installation log by email
de_DE: Installationsprotokoll der Aktualisierung per E-Mail senden

en: Send welcome email
de_DE: Begrüßungs-E-Mail senden

en: Sender Email Address
de_DE: E-Mail Adresse des Absenders

en: Sender Name
de_DE: Name des Absenders

en: Server settings
de_DE: Server-Einstellungen

en: Service
de_DE: Dienst

en: Services
de_DE: Dienste

en: Set as default language for all users
de_DE: Für alle Benutzer als Standardsprache festlegen

en: Set as selected theme for all users
de_DE: Für alle Benutzer als ausgewähltes Theme festlegen

en: Setup
de_DE: Konfiguration

en: Shared
de_DE: Gemeinsam genutzt

en: Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel

en: Show Certificate
de_DE: Zertifikat anzeigen

en: Show Per User
de_DE: Pro Benutzer anzeigen

en: Signature
de_DE: Signatur

en: Size
de_DE: Größe

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Sort items
de_DE: Elemente sortieren

en: Spam Filter
de_DE: Spamfilter

en: Start
de_DE: Starten

en: Start "%s" failed
de_DE: Start "%s" fehlgeschlagen

en: State
de_DE: Bundesland

en: State / Province
de_DE: Staat / Provinz

en: Statistics
de_DE: Statistiken

en: Statistics Authorization
de_DE: Statistik Autorisierung

en: Status code
de_DE: Statuscode

en: Stop
de_DE: Anhalten

en: Stop "%s" failed
de_DE: Anhalten "%s" fehlgeschlagen

en: Strict
de_DE: Strikt

en: Submit
de_DE: Senden

en: Success
de_DE: Erfolgreich

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Support CIDR format
de_DE: Unterstützung für CIDR-Format

en: Supported variables
de_DE: Unterstützte Variablen

en: Suspend
de_DE: Sperren

en: Suspend All
de_DE: Alle pausieren

en: Suspended
de_DE: Gesperrt

en: Sync Error document templates on user rebuild
de_DE: Synchronisierungsfehler in Dokumentenvorlagen während der Benutzerwiederherstellung

en: Sync Skeleton templates
de_DE: Skelettvorlagen synchronisieren

en: System Administrator account
de_DE: Systemadministrator-Konto

en: System PHP Version
de_DE: System-PHP-Version

en: System Protection
de_DE: Sicherheitseinstellungen

en: Target domain or URL
de_DE: Zieldomain oder URL

en: Task Monitor
de_DE: Aufgabenmonitor

en: Task has been added to the queue. You will receive an email notification when your backup is ready for download.
de_DE: Die Aufgabe wurde zur Warteschlange hinzugefügt. Sie erhalten eine E-Mail-Benachrichtigung, sobald Ihr Backup zum Download bereitsteht.

en: Task has been added to the queue. You will receive an email notification when your restore has been completed.
de_DE: Die Aufgabe wurde zur Warteschlange hinzugefügt. Sie erhalten eine E-Mail-Benachrichtigung, sobald Ihre Wiederherstellung abgeschlossen ist.

en: Template
de_DE: Vorlage

en: The system is going down for reboot NOW!
de_DE: Das System wird JETZT für einen Neustart heruntergefahren!

en: Theme
de_DE: Aussehen

en: There are currently no IP lists defined.
de_DE: Derzeit sind keine IP-Listen definiert.

en: There are currently no banned IP addresses.
de_DE: Aktuell sind keine IP-Adressen gesperrt.

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Time
de_DE: Zeit

en: Time Zone
de_DE: Zeitzone

en: Title
de_DE: Titel

en: To enable Let's Encrypt SSL, ensure that DNS records exist for mail.%s and %s!
de_DE: Um Let's Encrypt SSL zu aktivieren, stellen Sie sicher, dass die DNS-Einträge für mail.%s und %s vorhanden sind!

en: Top
de_DE: Oben

en: Triennially
de_DE: Alle drei Jahre

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Two-factor Authentication
de_DE: Zwei-Faktor-Authentifizierung

en: Two-factor authentication is now turned off for your account.<br><br>You may now proceed to log in.
de_DE: Die Zwei-Faktor-Authentifizierung ist ab jetzt für Ihr Konto deaktiviert.<br><br>Sie können jetzt mit der Anmeldung fortfahren.

en: Type
de_DE: Typ

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
de_DE: Geben Sie den Verzeichnisnamen ein, einen pro Zeile. Um alle Verzeichnisse auszuschließen, verwenden Sie *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.tld:info:support:postmaster
de_DE: Geben Sie den Domänennamen ein (einen pro Zeile). Um alle Domänen auszuschließen, verwenden Sie *. Um bestimmte Konten auszuschließen, verwenden Sie das folgende Format: domain.tld:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific dirs use following format: domain.tld:public_html/cache:public_html/tmp
de_DE: Geben Sie den Domänennamen ein (einen pro Zeile). Um alle Domänen auszuschließen, verwenden Sie *. Um bestimmte Verzeichnisse auszuschließen, verwenden Sie das folgende Format: domain.tld:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
de_DE: Geben Sie den vollständigen Datenbanknamen ein, einen pro Zeile. Um alle Datenbanken auszuschließen, verwenden Sie *

en: USER
de_DE: BENUTZER

en: Unable to add database!
de_DE: Datenbank kann nicht hinzugefügt werden!

en: Unable to add database! Limit reached!
de_DE: Datenbank kann nicht hinzugefügt werden! Das Limit erreicht!

en: Unable to install %s, %s is not available.
de_DE: %s konnte nicht installiert werden, %s ist nicht verfügbar.

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Unlock Account
de_DE: Konto entsperren

en: Unsave form
de_DE: Formular nicht speichern

en: Unsupported hash method
de_DE: Nicht unterstützte Hash-Methode

en: Unsuspend
de_DE: Entsperren

en: Unsuspend All
de_DE: Alle reaktivieren

en: Update Usage Counters
de_DE: Nutzungszähler aktualisieren

en: Update logo
de_DE: Logo aktualisieren

en: Updates
de_DE: Aktualisierungen

en: Upload the files to %s
de_DE: Die Dateien hochladen nach %s

en: Uptime
de_DE: Betriebszeit

en: Use IP address allow list for login attempts
de_DE: Liste der zulässigen IP-Adressen auch für Anmeldeversuche verwenden

en: Use Let's Encrypt to obtain SSL certificate
de_DE: Let's Encrypt verwenden, um ein SSL-Zertifikat zu erhalten

en: Use local-part without domain name
de_DE: Verwenden Sie den lokalen Namen ohne die Domänenbezeichnung

en: User
de_DE: Benutzer

en: User Directory
de_DE: Benutzerverzeichnis

en: User {%s} has been created successfully. / {Log in as %s}
de_DE: Benutzer {%s} wurde erfolgreich erstellt. / {Anmeldung als %s}

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Value
de_DE: Wert

en: View
de_DE: Ansehen

en: View Public DNSSEC Key
de_DE: Öffentlichen DNSSEC-Schlüssel anzeigen

en: Visit
de_DE: Besuch

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Warning! Last chance to save secret key!
de_DE: Warnung! Letzte Chance, den geheimen Schlüssel zu sichern!

en: Web Aliases
de_DE: Web Aliase

en: Web Domain
de_DE: Web Domains

en: Web Domains
de_DE: Web-Domänen

en: Web Server
de_DE: Webserver

en: Web Statistics
de_DE: Web Statistiken

en: Web Template
de_DE: Web-Vorlage

en: Webmail
de_DE: Webmailer

en: Webmail Alias
de_DE: Webmail-Alias

en: Webmail Client
de_DE: Webmail-Client

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Weekdays (5 days)
de_DE: Wochentage (5 Tage)

en: Weekend (2 days)
de_DE: Wochenende (2 Tage)

en: Weekly
de_DE: Wöchentlich

en: Welcome
de_DE: Willkommen

en: Welcome to %s
de_DE: Willkommen zu %s

en: White Label
de_DE: Weißes Etikett

en: White Label Options
de_DE: White-Label-Optionen

en: YYYY-MM-DD
de_DE: JJJJ-MM-TT

en: Yearly
de_DE: Jährlich

en: Yes
de_DE: Ja

en: You are logged out, please log in again.
de_DE: Sie sind abgemeldet. Bitte melden Sie sich erneut an.

en: Your password must have at least
de_DE: Ihr Passwort muss folgende Kriterien erfüllen

en: Your web folder already has files uploaded to it. The installer will overwrite your files and/or the installation might fail.
de_DE: In Ihrem Webordner befinden sich bereits Dateien, die hochgeladen wurden. Das Installationsprogramm überschreibt diese Dateien. Die Installation schlägt möglicherweise fehl.

en: Zones
de_DE: Zonen

en: a database
de_DE: eine Datenbank

en: a dns domain
de_DE: eine DNS-Domäne

en: a mail domain
de_DE: eine E-Mail-Domäne

en: a web domain
de_DE: eine Webdomäne

en: backend server
de_DE: Backend-Server

en: brute-force protection
de_DE: Brute-Force-Schutz

en: database server
de_DE: Datenbankserver

en: dns server
de_DE: DNS-Server

en: email / hour
de_DE: e-mail / Stunde

en: email / hour / account
de_DE: e-Mail / Stunde / Konto

en: email anti-virus
de_DE: E-Mail Antivirus

en: email spam filter
de_DE: E-Mail Spam-Filter

en: firewall
de_DE: Firewall

en: ftp server
de_DE: FTP-Server

en: imap/pop3 server
de_DE: imap/pop3-Server

en: job scheduler
de_DE: Aufgabenplaner

en: mail server
de_DE: Mailserver

en: one or more email addresses
de_DE: eine oder mehrere E-Mail Adressen

en: per account / hour
de_DE: pro Konto / Stunde

en: per domain
de_DE: pro Domain

en: phpMyAdmin Alias
de_DE: phpMyAdmin-Alias

en: phpMyAdmin Single Sign On
de_DE: phpMyAdmin-Single Sign On

en: phpPgAdmin Alias
de_DE: Alias für phpPgAdmin

en: reverse proxy
de_DE: Reverse-Proxy

en: ssh server
de_DE: SSH-Server

en: url, script or file
de_DE: URL, Skript oder Datei

en: web server
de_DE: Webserver

en: zstd only
de_DE: Nur zstd
