hestiacp - en to tr_TR translation catalogue (566 entries)

en: %d DNS record | %d DNS records
tr_TR[0]: %d DNS kayıtı
tr_TR[1]: %d DNS kayıtı

en: %d DNS zone | %d DNS zones
tr_TR[0]: %d DNS bölgesi
tr_TR[1]: %d DNS bölgesi

en: %d IP address | %d IP addresses
tr_TR[0]: %d IP adresi
tr_TR[1]: %d IP adresi

en: %d IP list | %d IP lists
tr_TR[0]: %d IP listesi
tr_TR[1]: %d IP listesi

en: %d backup | %d backups
tr_TR[0]: %d yedek
tr_TR[1]: %d yedek

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
tr_TR[0]: %d banlanmış Ip adresi
tr_TR[1]: %d banlanmış Ip adresi

en: %d cron job | %d cron jobs
tr_TR[0]: %d cron görevi
tr_TR[1]: %d cron görevi

en: %d database | %d databases
tr_TR[0]: %d veritabanı
tr_TR[1]: %d veritabanı

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün
tr_TR[1]: %d gün

en: %d firewall rule | %d firewall rules
tr_TR[0]: %d güvenlik duvarı kuralı
tr_TR[1]: %d güvenlik duvarı kuralı

en: %d hour | %d hours
tr_TR[0]: %d saat
tr_TR[1]: %d saat

en: %d item | %d items
tr_TR[0]: %d öge
tr_TR[1]: %d öge

en: %d log record | %d log records
tr_TR[0]: %d log kaydı
tr_TR[1]: %d log kaydı

en: %d mail account | %d mail accounts
tr_TR[0]: %d posta hesabı
tr_TR[1]: %d posta hesabı

en: %d mail domain | %d mail domains
tr_TR[0]: %d posta alan adı
tr_TR[1]: %d posta alan adı

en: %d minute | %d minutes
tr_TR[0]: %d dakika
tr_TR[1]: %d dakika

en: %d month | %d months
tr_TR[0]: %d ay
tr_TR[1]: %d ay

en: %d object | %d objects
tr_TR[0]: %d nesne
tr_TR[1]: %d nesne

en: %d package | %d packages
tr_TR[0]: %d paket
tr_TR[1]: %d paketleri

en: %d user account | %d user accounts
tr_TR[0]: %d kullanıcı hesabı
tr_TR[1]: %d kullanıcı hesabı

en: %d web domain | %d web domains
tr_TR[0]: %d web alan adı
tr_TR[1]: %d web alan adları

en: %s installed successfully.
tr_TR: %s başarıyla yüklendi.

en: %s installer missing.
tr_TR: %s yükleyici eksik.

en: 1 number
tr_TR: 1 rakam

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
tr_TR: 1 büyük harf & 1 küçük harf karakteri

en: 2FA QR Code
tr_TR: 2FA QR Kodu

en: 2FA Reset Code
tr_TR: 2FA Sıfırlama Kodu

en: 8 characters long
tr_TR: 8 karakter uzunluğunda

en: ACCEPT
tr_TR: KABUL ET

en: Access Key
tr_TR: Erişim Anahtarı

en: Access Keys
tr_TR: Erişim Anahtarları

en: Access Log
tr_TR: Erişim Günlüğü

en: Access key {%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s} erişim anahtarı başarıyla oluşturuldu.

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account Unlocked
tr_TR: Hesap Kilidi Açıldı

en: Account has been suspended
tr_TR: Hesap askıya alındı

en: Accounts
tr_TR: Hesaplar

en: Action
tr_TR: İşlem

en: Add Access Key
tr_TR: Erişim Anahtarı Ekle

en: Add Cron Job
tr_TR: Cron Görevi Ekle

en: Add DNS Domain
tr_TR: DNS Domaini Ekle

en: Add DNS Record
tr_TR: DNS Alan Adı Ekle

en: Add DNS Zone
tr_TR: DNS Bölgesi Ekle

en: Add Database
tr_TR: Veritabanı Ekle

en: Add Firewall Rule
tr_TR: Güvenlik Duvarı Kuralı Ekle

en: Add IP Address
tr_TR: IP Adresi Ekle

en: Add IP list
tr_TR: IP listesi ekle

en: Add IPset IP List for Firewall
tr_TR: Güvenlik duvarı için IPset IP listesi ekleyin

en: Add Mail Account
tr_TR: Mail Hesabı Ekle

en: Add Mail Domain
tr_TR: E-posta Alan Adı Ekle

en: Add Name Server
tr_TR: Name Server ekle

en: Add Package
tr_TR: Paket Ekle

en: Add Record
tr_TR: Kayıt Ekle

en: Add Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Add SSH Key
tr_TR: SSH anahtarı ekle

en: Add User
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Add Web Domain
tr_TR: Web Alan Adı Ekle

en: Add new object
tr_TR: Yeni nesne ekle

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Advanced Details
tr_TR: Gelişmiş Ayrıntılar

en: Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: Algorithm
tr_TR: Algoritma

en: Aliases
tr_TR: Takma Adlar

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
tr_TR: Tüm Portlar: 0, Aralık: 80-82, Liste: 80,443,8080,8443

en: Allow suspended users to log in with read-only access
tr_TR: Askıya alınan kullanıcıların salt okunur erişimle oturum açmasına izin ver

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
tr_TR: Kullanıcıların DNS bölgelerini düzenlerken şablonları değiştirmesine izin ver

en: Allow users to change templates when editing web domains
tr_TR: Kullanıcıların web domainlerini düzenlerken şablonları değiştirmesine izin ver

en: Allow users to delete log history
tr_TR: Kullanıcıların günlük geçmişini silmesine izin ver

en: Allow users to edit their account details
tr_TR: Kullanıcıların hesap ayrıntılarını düzenlemesine izin ver

en: Allow users to reset their passwords
tr_TR: Kullanıcıların şifrelerini sıfırlamasına izin ver

en: Allow users to view action and login history logs
tr_TR: Kullanıcıların hareket ve giriş geçmişi günlüklerini görüntülemesine izin ver

en: Allowed IP addresses for API
tr_TR: API için izin verilen IP adresleri

en: Alternate
tr_TR: Alternatif

en: An existing restoration task is already running. Please wait for it to finish before launching it again.
tr_TR: Mevcut bir yedekleme görevi zaten çalışıyor. Lütfen bitmesini bekleyin.

en: An internal error occurred
tr_TR: Dahili bir hata oluştu

en: Anti-Virus
tr_TR: Anti-Virüs

en: Application Name
tr_TR: Uygulama Adı

en: Apply to selected
tr_TR: Seçilenlere uygula

en: Apr
tr_TR: Nis

en: Are you sure you want to delete IP list %s?
tr_TR: %s IP listesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete backup %s?
tr_TR: %s yedeğini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete domain %s?
tr_TR: %s domaini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to leave the page?
tr_TR: Sayfadan ayrılmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to suspend domain %s?
tr_TR: %s domainini askıya almak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to unsuspend domain %s?
tr_TR: %s domainin askısını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Assigned Domain
tr_TR: Atanan Domain

en: Assigned User
tr_TR: Tanımlanmış Kullanıcı

en: Aug
tr_TR: Ağu

en: Authentication
tr_TR: Kimlik doğrulama

en: Auto Reply
tr_TR: Otomatik Cevap

en: Auto Update
tr_TR: Otomatik Güncelleme

en: BACKUP
tr_TR: YEDEK

en: BLACKLIST
tr_TR: KARA LİSTE

en: Back
tr_TR: Geri

en: Backend Server
tr_TR: Arka Uç Sunucusu

en: Backend Template
tr_TR: Arka Uç Şablonu

en: Backup Exclusions
tr_TR: Yedekleme İstisnaları

en: Backups
tr_TR: Yedekler

en: Ban IP Address
tr_TR: IP adresini banla

en: Bandwidth
tr_TR: Trafik

en: Banlist
tr_TR: Yasak Listesi

en: Banned IP Addresses
tr_TR: Engellenmiş IP Adresleri

en: Basic Options
tr_TR: Temel Seçenekler

en: Block Malicious IPs
tr_TR: Kötü niyetli IP'leri engelleyin

en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

en: Cache Duration
tr_TR: Cache Süresi

en: Catch-All Email
tr_TR: Ana Email

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Certificate has been generated successfully.
tr_TR: Sertifika başarıyla oluşturuldu.

en: Changes have been saved.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi.

en: Charset
tr_TR: Karakter Seti

en: City
tr_TR: Şehir

en: City / Locality
tr_TR: Şehir / Bölge

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Close debug panel
tr_TR: Debug panelini kapat

en: Close menu
tr_TR: Menüyü kapat

en: Code has been expired
tr_TR: Kodun süresi doldu

en: Collapse main menu
tr_TR: Ana menüyü daralt

en: Command
tr_TR: Komut

en: Comment
tr_TR: Açıklama

en: Compression
tr_TR: Sıkıştırma

en: Compression Level
tr_TR: Sıkıştırma Seviyesi

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Confirm Password
tr_TR: Şifreyi Onayla

en: Contact Name
tr_TR: İletişim Adı

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create Backup
tr_TR: Yedek Oluştur

en: Cron Jobs
tr_TR: Cron Görevleri

en: Cron job email reporting has been successfully disabled.
tr_TR: Cron görevi email raporlaması başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: Cron job email reporting has been successfully enabled.
tr_TR: Cron görevi email raporlaması başarıyla etkinleştirildi.

en: Cron job has been created successfully.
tr_TR: Cron işi başarıyla oluşturuldu.

en: Current Number of Databases
tr_TR: Mevcut Veritabanı Sayısı

en: Custom Logo
tr_TR: Özel logo

en: Custom document root
tr_TR: Özel belge kökü

en: Custom logo
tr_TR: Özel logo

en: DKIM Support
tr_TR: DKIM Desteği

en: DNS Records
tr_TR: DNS Kayıtları

en: DNS Server
tr_TR: DNS Sunucusu

en: DNS Support
tr_TR: DNS Desteği

en: DNS Template
tr_TR: DNS Şablonu

en: DNS Zone
tr_TR: DNS Bölgesi

en: DNS Zones
tr_TR: DNS Bölgeleri

en: DNS zone {%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s} DNS bölgesi başarıyla oluşturuldu.

en: DROP
tr_TR: REDDET

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Data Source
tr_TR: Veri Kaynağı

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Database Credentials: %s
tr_TR: Veritabanı Kimlik Bilgileri: %s

en: Database has been created.
    
    Database: {{database}}
    Username: {{username}}
    Password: {{password}}
    SQL Manager: {{dbadmin}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
tr_TR: Veritabanı oluşturuldu.
    
    Veritabanı: {{database}}
    Kullanıcı adı: {{username}}
    Parola: {{password}}
    SQL Yöneticisi: {{dbadmin}}
    
    Saygılarımla,
    
    --
    {{appname}}

en: Database {%s} has been created successfully. / {Open %s}
tr_TR: {%s} veritabanı başarıyla oluşturuldu. / {%s aç}

en: Databases
tr_TR: Veritabanları

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Day
tr_TR: Gün

en: Day of Week
tr_TR: Haftanın Günü

en: Dec
tr_TR: Ara

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Language
tr_TR: Varsayılan Dil

en: Default Name Servers
tr_TR: Varsayılan Alan Adı Sunucuları

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete all notifications
tr_TR: Tüm bildirimleri sil

en: Delete notification
tr_TR: Bildirimi sil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Directory
tr_TR: Dizin

en: Disable Automatic Updates
tr_TR: Otomatik Güncelleştirmeleri Devre Dışı Bırak

en: Disable Notifications
tr_TR: Bildirimleri Devre Dışı Bırak

en: Disabled
tr_TR: Kapalı

en: Discard all mail
tr_TR: Tüm postaları iptal et

en: Disk
tr_TR: DİSK

en: Display / Hide shortcuts
tr_TR: Kısayolları görüntüle / gizle

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
tr_TR: Diğer yöneticilerin Sunucu Ayarlarına erişmesine izin verme

en: Do not allow user to log in to Control Panel
tr_TR: Kullanıcının Kontrol Panelinde oturum açmasına izin verme

en: Do not store forwarded mail
tr_TR: Yönlendirilmiş postaları depolama

en: Domain {%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s} domaini başarıyla oluşturuldu.

en: Domains
tr_TR: Domainler

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download Database
tr_TR: Veritabanını İndir

en: Download of remote backup file has been scheduled.
tr_TR: Uzaktan yedekleme dosyasının indirilmesi planlandı.

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Cron Job
tr_TR: Cron İşini Düzenle

en: Edit Domain
tr_TR: Domain Düzenle

en: Edit IP Address
tr_TR: IP Adresini Düzenle

en: Edit Mail Domain
tr_TR: Mail Domaini Düzenle

en: Edit Package
tr_TR: Paketi Düzenle

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Credentials: %s@%s
tr_TR: Email Kimlik Bilgileri: %s@%s

en: Email Subject
tr_TR: Email konu

en: Enable API access
tr_TR: API erişimini etkinleştir

en: Enable Automatic Updates
tr_TR: Otomatik Güncellemeleri Etkinleştir

en: Enable DNSSEC
tr_TR: DNSSEC'i etkinleştir

en: Enable Notifications
tr_TR: Bildirimleri Etkinleştir

en: Enable SSL for this domain
tr_TR: Bu domain için SSL'yi etkinleştir

en: Enable debug mode
tr_TR: Hata ayıklama modunu etkinleştir

en: Enable domain redirection
tr_TR: Alan adı yönlendirmesini etkinleştirin

en: Enable legacy API access
tr_TR: Eski API erişimini etkinleştir

en: Enable preview features
tr_TR: Önizleme özelliklerini etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled PHP Versions
tr_TR: Etkin PHP Sürümleri

en: Enabled for admin
tr_TR: Yönetici için etkinleştirildi

en: Enabled for all users
tr_TR: Tüm kullanıcılar için etkinleştirildi

en: Enforce subdomain ownership
tr_TR: Alt alan adı sahipliğini zorunlu kıl

en: Enter focused element
tr_TR: Odaklanmış elemanı gir

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Log
tr_TR: Hata Günlüğü

en: Error code: %s
tr_TR: Hata kodu: %s

en: Error: Hestia did not return any output.
tr_TR: Hata: Hestia herhangi bir geri dönüş vermedi.

en: Error: unable to copy package.
tr_TR: Hata: paket kopyalanamıyor.

en: Error: unknown record ID.
tr_TR: Hata: bilinmeyen kayıt kimliği.

en: Every %s days
tr_TR: Her %s günde

en: Every %s hours
tr_TR: Her %s saatte

en: Every %s minutes
tr_TR: Her %s dakikada

en: Every %s months
tr_TR: Her %s ay

en: Every day
tr_TR: Her gün

en: Every even day
tr_TR: Her çift gün

en: Every even month
tr_TR: Her çift ay

en: Every hour
tr_TR: Saat başı

en: Every minute
tr_TR: Dakikada bir

en: Every month
tr_TR: Her ay

en: Every odd day
tr_TR: Her tek gün

en: Every odd month
tr_TR: Her tek ay

en: Expand main menu
tr_TR: Ana menüyü genişlet

en: Expiration Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Expire
tr_TR: Sonlanış

en: FTP Account Credentials: %s
tr_TR: FTP Hesap Kimlik Bilgileri: %s

en: FTP account has been created and ready to use.
    
    Hostname: {{domain}}
    Username: {{username}}
    Password: {{password}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
tr_TR: FTP hesabı oluşturuldu ve kullanıma hazır.
    
    Hostname: {{domain}}
    Kullanıcı adı: {{username}}
    Parola: {{password}}
    
    Saygılarımla,
    
    --
    {{appname}}

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Feb
tr_TR: Şub

en: Field "%s" can not be blank.
tr_TR: "%s" alanı boş bırakılamaz.

en: File Manager
tr_TR: Dosya Yöneticisi

en: File Name
tr_TR: Dosya Adı

en: File manager
tr_TR: Dosya yöneticisi

en: Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarı

en: Firewall Rules
tr_TR: Güvenlik Duvarı Kuralları

en: Focus on search
tr_TR: Aramaya odaklan

en: For example
tr_TR: Örneğin

en: Forgot Password
tr_TR:  Şifremi Unuttum

en: Forward to
tr_TR: Şuraya yönlendir

en: Forwarding
tr_TR: Yönlendirme

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: General
tr_TR: Genel

en: Generate
tr_TR: Oluştur

en: Generate Self-Signed SSL Certificate
tr_TR: Kendinden İmzalı SSL Sertifikası Oluştur

en: Go to BACKUP list
tr_TR: YEDEK listesine git

en: Go to CRON list
tr_TR: CRON listesine git

en: Go to DB list
tr_TR: DB listesine git

en: Go to DNS list
tr_TR: DNS listesine git

en: Go to MAIL list
tr_TR: MAIL listesine git

en: Go to WEB list
tr_TR: WEB listesine git

en: Hello {{name}},
    
    To reset your {{appname}} password, please follow this link:
    https://{{hostname}}/reset/?action=confirm&user={{user}}&code={{resetcode}}
    
    Alternatively, you may go to https://{{hostname}}/reset/?action=code&user={{user}} and enter the following reset code:
    {{resetcode}}
    
    If you did not request password reset, please ignore this message and accept our apologies.
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
tr_TR: Merhaba {{name}},
    
    {{appname}} parolasını sıfırlamak için lütfen şu bağlantıyı takip edin:
    https://{{hostname}}/reset/?action=confirm&user={{user}}&code={{resetcode}}
    
    Alternatif olarak, https://{{hostname}}/reset/?action=code&user={{user}} adresine gidebilir ve aşağıdaki sıfırlama kodunu girebilirsiniz:
    {{resetcode}}
    
    Şifre sıfırlama talebiniz olmadıysa, lütfen bu mesajı dikkate almayın ve özürlerimizi kabul edin.
    
    Saygılarımla,
    
    --
    {{appname}}

en: Hello {{name}},
    
    Your account has been created and ready to use.
    
    https://{{hostname}}/login/
    Username: {{user}}
    Password: {{password}}
    
    Best regards,
    
    --
    {{appname}}
tr_TR: Merhaba {{name}},
    
    Hesabınız oluşturuldu ve kullanıma hazır.
    
    https://{{hostname}}/login/
    Kullanıcı adı: {{user}}
    Parola: {{password}}
    
    Saygılarımla,
    
    --
    {{appname}}

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hestia Control Panel
tr_TR: Hestia Kontrol Paneli

en: Hestia core package
tr_TR: Hestia çekirdek paketi

en: Hestia internal php interpreter
tr_TR: Hestia dahili php yorumlayıcısı

en: Hestia internal web server
tr_TR: Hestia dahili web sunucusu

en: Hide Certificate
tr_TR: Sertifikayı Gizle

en: Hide account from other administrators
tr_TR: Hesabı diğer yöneticilerden gizle

en: Hide link to Documentation
tr_TR: Dokümantasyon bağlantısını gizle

en: Hour
tr_TR: Saat

en: Hourly
tr_TR: Saatlik

en: IMAP Settings
tr_TR: IMAP Ayarları

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: IP Address / IPset IP List
tr_TR: IP Adresi / IPset IP Listesi

en: IP Addresses
tr_TR: IP Adresleri

en: IP List Name
tr_TR: IP Listesi Adı

en: IP Version
tr_TR: IP Sürümü

en: IP address has been banned successfully.
tr_TR: IP adresi başarıyla yasaklandı.

en: IP address {%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s} IP adresi başarıyla oluşturuldu.

en: IP list has been created successfully.
tr_TR: IP listesi başarıyla oluşturuldu.

en: IP or Value
tr_TR: IP veya Değer

en: IPset IP Lists
tr_TR: IPset IP Listeleri

en: ISO 3166-1 alpha-2 two-letter code
tr_TR: ISO 3166-1 alpha-2 iki-harfli kod

en: If the aliases changes, Let's Encrypt will obtain a new SSL certificate.
tr_TR: Takma adlar değişirse, Let's Encrypt yeni bir SSL sertifikası alacaktır.

en: Inactive session timeout
tr_TR: Etkin olmayan oturum zaman aşımı

en: Inactive session timeout can not lower than 1 minute.
tr_TR: Etkin olmayan oturum zaman aşımı 1 dakikadan az olamaz.

en: Info (read-only mode): Crontab can only be edited via SSH.
tr_TR: Bilgi (salt okunur mod): Crontab yalnızca SSH aracılığıyla düzenlenebilir.

en: Install %s
tr_TR: %s yükle

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Invalid or missing 2FA token
tr_TR: Geçersiz veya eksik 2FA token

en: Invalid username or code
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı veya kod

en: Invalid username or password
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı veya şifre

en: Jan
tr_TR: Oca

en: Jobs
tr_TR: Görevler

en: Jul
tr_TR: Tem

en: Jun
tr_TR: Haz

en: Key Size
tr_TR: Anahtar Boyutu

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last 70 lines of %s.%s.log
tr_TR: %s.%s.log dosyasının son 70 satırı

en: Load Average
tr_TR: Sistem Yükü

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Local Backup
tr_TR: Yerel Yedekleme

en: Log in
tr_TR: Giriş yap

en: Log in as
tr_TR: Oturum açın

en: Log out
tr_TR: Çıkış yap

en: Logged in as
tr_TR: olarak giriş yaptı

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Login History
tr_TR: Giriş Geçmişi

en: Login screen style
tr_TR: Giriş ekranı stili

en: Logs
tr_TR: Loglar

en: MAIL
tr_TR: POSTA

en: Mail
tr_TR: Posta

en: Mail Accounts
tr_TR: Posta Hesapları

en: Mail Domain
tr_TR: Mail Domaini

en: Mail Domains
tr_TR: Posta Alan Adları

en: Mail Server
tr_TR: Mail Sunucusu

en: Mail Support
tr_TR: E-posta Desteği

en: Mail account {%s@%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s@%s} mail hesabı başarıyla oluşturuldu.

en: Mail domain {%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s} mail domaini başarıyla oluşturuldu.

en: Maximum Number of Databases
tr_TR: Maksimum Veritabanı Sayısı

en: Memory
tr_TR: Bellek

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Minute
tr_TR: Dakika

en: Minutes
tr_TR: Dakikalık

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Month
tr_TR: Ay

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: More info
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Move backward through top menu
tr_TR: Üst menüde geriye doğru git

en: Move down through elements list
tr_TR: Öğe listesinde aşağı doğru git

en: Move forward through top menu
tr_TR: Üst menüde ileriye doğru git

en: Move up through elements list
tr_TR: Öğe listesinde yukarı doğru git

en: MySQL Support
tr_TR: MySQL Desteği

en: NAT IP Association
tr_TR: NAT IP Birleşmesi

en: NGINX cache has been purged successfully.
tr_TR: NGINX önbelleği başarıyla temizlendi.

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name Servers
tr_TR: Ad Sunucuları

en: Netmask
tr_TR: Ağ maskesi

en: Network
tr_TR: AĞ

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: Next
tr_TR: İleri

en: No
tr_TR: Hayır

en: No encryption
tr_TR: Şifreleme yok

en: No notifications
tr_TR: Bildirim yok

en: Normal password
tr_TR: Normal şifre

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Nov
tr_TR: Kas

en: Oct
tr_TR: Eki

en: Old Style
tr_TR: Eski Stil

en: Open Webmail
tr_TR: Webmail'i Aç

en: Open debug panel
tr_TR: Debug panelini aç

en: Open menu
tr_TR: Menüyü aç

en: Operating System
tr_TR: İşletim Sistemi

en: Optional
tr_TR: İsteğe Bağlı

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Organization
tr_TR: Organizasyon

en: Overall Statistics
tr_TR: Tüm İstatistikler

en: Owner
tr_TR: Sahip

en: PHP CLI Version
tr_TR: PHP CLI Sürümü

en: POP3 Settings
tr_TR: POP3 Ayarları

en: Package
tr_TR: Paket

en: Package Name
tr_TR: Paket Adı

en: Package Names
tr_TR: Paket İsimleri

en: Package {%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s} paketi başarıyla oluşturuldu.

en: Packages
tr_TR: Paketler

en: Partially implemented
tr_TR: Kısmen uygulanmış

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Reset at %s
tr_TR: %s Şifreyi Sıfırla

en: Password does not match the minimum requirements.
tr_TR: Parola minimum gereksinimleri karşılamıyor.

en: Password reset instructions have been sent to the email address associated with this account.
tr_TR: Parola sıfırlama talimatları, bu hesapla ilişkili e-posta adresine gönderildi.

en: Passwords do not match
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Please enter a valid contact name.
tr_TR: Lütfen geçerli bir kişi adı girin.

en: Please enter a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi giriniz.

en: Please make sure ~/web/%s/public_html is empty!
tr_TR: ~/web/%s/public_html boş olduğundan lütfen emin olun!

en: Please wait 15 minutes before sending a new request.
tr_TR: Yeni bir istek göndermeden önce lütfen 15 dakika bekleyin.

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Point to
tr_TR: İşaret et

en: Policies
tr_TR: Politikalar

en: Policy
tr_TR: Politika

en: Port
tr_TR: Bağlantı Noktası

en: PostgreSQL Support
tr_TR: PostgreSQL Desteği

en: Prefix %s will be added to username automatically
tr_TR: %s öneki otomatik olarak kullanıcı adına eklenenecek

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
tr_TR: %s öneki veritabanı adına ve veritabanı kullanıcısına otomatik olarak eklenecek

en: Prevent CSRF
tr_TR: CSRF Engelleme

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview Features
tr_TR: Önizleme Özellikleri

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Production Release
tr_TR: Ürün Sürümü

en: Protocol
tr_TR: Protokol

en: Proxy Extensions
tr_TR: Proxy Uzantıları

en: Proxy Server
tr_TR: Proxy Sunucusu

en: Proxy Support
tr_TR: Proxy Desteği

en: Proxy Template
tr_TR: Proxy Şablonu

en: Purge NGINX Cache
tr_TR: NGINX Önbelleğini Temizle

en: Quick App Installer
tr_TR: Hızlı App Yükleyici

en: Quick Install App
tr_TR: Hızlı Kurulum App

en: Quota
tr_TR: Kota

en: RAM
tr_TR: BELLEK

en: Ranges and lists are acceptable
tr_TR: Aralıklar ve listeler kabul edilebilir

en: Rebuild All
tr_TR: Tümünü Yeniden Oluştur

en: Rebuild DNS Zones
tr_TR: DNS Bölgelerini Yeniden Oluştur

en: Rebuild Mail Domains
tr_TR: Mail Domainini Yeniden Oluştur

en: Rebuild User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profilini Yeniden Oluştur

en: Rebuild Web Domains
tr_TR: Web Domainini Yeniden Oluştur

en: Record
tr_TR: Kayıt

en: Record {%s.%s} has been created successfully.
tr_TR: {%s.%s} kaydı başarıyla oluşturuldu.

en: Records
tr_TR: Kayıtlar

en: Redirect visitors to %s
tr_TR: Ziyaretçileri %s yönlendirin

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
tr_TR: Ziyaretçileri özel bir alan adına veya web adresine yönlendirin

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Refresh IP Addresses
tr_TR: IP Adreslerini Yenile

en: Reject Spam
tr_TR: Spamı Reddet

en: Release
tr_TR: Yayın

en: Remote Backup
tr_TR: Uzak Yedekleme

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Code
tr_TR: Sıfırlama Kodu

en: Restart
tr_TR: Yeniden Başlat

en: Restart "%s" failed
tr_TR:  "%s" yeniden başlatılamadı!

en: Restore
tr_TR: Onar

en: Restore All
tr_TR: Tümünü Restore Et

en: Restrict access to read-only for other administrators
tr_TR: Diğer yöneticiler için erişimi salt okunur olarak kısıtla

en: Role
tr_TR: Rol

en: Rule has been created successfully.
tr_TR: Kural başarıyla oluşturuldu.

en: Run Command
tr_TR: Komutu Çalıştır

en: Runtime
tr_TR: Çalışma süresi

en: SMTP Settings
tr_TR: SMTP Ayarları

en: SSH Access
tr_TR: SSH Erişimi

en: SSH Key
tr_TR: SSH Anahtarı

en: SSH Key already exists.
tr_TR: SSH anahtarı zaten var.

en: SSH Key has been created successfully.
tr_TR: SSH Anahtarı başarıyla oluşturuldu.

en: SSH Keys
tr_TR: SSH Anahtarları

en: SSL Certificate
tr_TR: SSL Sertifikası

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
tr_TR: SSL Sertifika Yetkilisi / Aracı

en: SSL Domains
tr_TR: SSL Alan Adları

en: SSL Private Key
tr_TR: SSL Özel Anahtarı

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save form
tr_TR: Biçimi kaydet

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Results
tr_TR: Arama Sonuçları

en: Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtar

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select all
tr_TR: Tümünü seç

en: Send FTP credentials to email
tr_TR: FTP bilgilerini e-posta ile gönder

en: Send email notification when an update has been installed
tr_TR: Bir güncelleme yüklendiğinde e-posta bildirimi gönder

en: Send welcome email
tr_TR: Hoşgeldin e-postası gönder

en: Sender Email Address
tr_TR: Gönderen Email Adresi

en: Sender Name
tr_TR: Gönderen Adı

en: Sep
tr_TR: Eyl

en: Server settings
tr_TR: Server ayarları

en: Service
tr_TR: Servis

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Set as default language for all users
tr_TR: Tüm kullanıcılar için varsayılan dil olarak ayarla

en: Set as selected theme for all users
tr_TR: Tüm kullanıcılar için seçili tema olarak ayarla

en: Setup
tr_TR: Kurulum

en: Shared
tr_TR: Paylaşılan

en: Shortcuts
tr_TR: Kısayollar

en: Show Certificate
tr_TR: Sertifikayı Göster

en: Show Per User
tr_TR: Kullanıcı Başına Göster

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Sort by
tr_TR: Sıralama şekli

en: Sort items
tr_TR: Öğeleri sırala

en: Spam Filter
tr_TR: Spam Filtresi

en: Start
tr_TR: Başlat

en: Start "%s" failed
tr_TR: "%s" başlatılamadı!

en: State
tr_TR: Eyalet

en: State / Province
tr_TR: Eyalet / İl

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Statistics Authorization
tr_TR: İstatistik Yetkisi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status code
tr_TR: Durum kodu

en: Stop
tr_TR: Durdur

en: Stop "%s" failed
tr_TR: "%s" durdurulamadı

en: Strict
tr_TR: Sıkı

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Support CIDR format
tr_TR: CIDR format desteği

en: Supported variables
tr_TR: Desteklenen değişkenler

en: Suspend
tr_TR: Askıya Al

en: Suspended
tr_TR: Askıya Alınmış

en: System
tr_TR: Sistem

en: System Administrator account
tr_TR: Sistem Yöneticisi hesabı

en: System Protection
tr_TR: Sistem Koruması

en: Target domain or URL
tr_TR: Hedef alan adı veya URL

en: Task Monitor
tr_TR: Görev Ekranı

en: Task has been added to the queue. You will receive an email notification when your backup is ready for download.
tr_TR: Görev sıraya eklendi. Yedeğiniz indirilmeye hazır olduğunda bir email bildirimi alacaksınız.

en: Task has been added to the queue. You will receive an email notification when your restore has been completed.
tr_TR: Görev sıraya eklendi. Geri yükleme tamamlandığında bir e-posta bildirimi alacaksınız.

en: Template
tr_TR: Şablon

en: The system is going down for reboot NOW!
tr_TR: ŞİMDİ sistem yeniden başlatma için kapanıyor!

en: Theme
tr_TR: Tema

en: There are currently no IP lists defined.
tr_TR: Şu anda tanımlanmış IP listesi yok.

en: There are currently no banned IP addresses.
tr_TR: Şu anda banlanmış IP adresi yok.

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time Zone
tr_TR: Saat Dilimi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To enable Let's Encrypt SSL, ensure that DNS records exist for mail.%s and %s!
tr_TR: Let's Encrypt SSL'yi etkinleştirmek için, mail için DNS kayıtlarının mevcut olduğundan emin olun.%s ve %s!

en: Top
tr_TR: Üst

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Type
tr_TR: Tür

en: USER
tr_TR: KULLANICI

en: Unable to add database!
tr_TR: Veritabanı eklenemiyor!

en: Unable to add database! Limit reached!
tr_TR: Veritabanı eklenemiyor! Limite ulaşıldı!

en: Unable to install %s, %s is not available.
tr_TR: %s yüklenemiyor, %s mevcut değil.

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unsave form
tr_TR: Biçimi kaydetme

en: Unsupported hash method
tr_TR: Desteklenmeyen hash yöntemi

en: Unsuspend
tr_TR: Askıyı Kaldır

en: Update logo
tr_TR: Logoyu güncelle

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: Upload the files to %s
tr_TR: Dosyaları %s'ye yükleyin

en: Uptime
tr_TR: Çalışma süresi

en: Use IP address allow list for login attempts
tr_TR: Giriş denemeleri için IP adresi izin listesi kullan

en: Use Let's Encrypt to obtain SSL certificate
tr_TR: SSL sertifikası almak için Let's Encrypt'i kullanın

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Directory
tr_TR: Kullanıcı Dizini

en: User {%s} has been created successfully. / {Log in as %s}
tr_TR: {%s} kullanıcı başarıyla oluşturuldu. / {%s olarak giriş yap}

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Value
tr_TR: Değer

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: View
tr_TR: Görünüm

en: Visit
tr_TR: Ziyaret

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Web Aliases
tr_TR: Web Takma Adları

en: Web Domains
tr_TR: Web Alan Adları

en: Web Server
tr_TR: Web Sunucusu

en: Web Statistics
tr_TR: Web İstatistikleri

en: Web Template
tr_TR: Web Şablonu

en: Webmail Alias
tr_TR: Webmail Takma Adı

en: Webmail Client
tr_TR:  Webmail İstemcisi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Weekdays (5 days)
tr_TR: Hafta içi (5 gün)

en: Weekend (2 days)
tr_TR: Hafta sonu (2 gün)

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Welcome
tr_TR: Hoş geldiniz

en: Welcome to %s
tr_TR: %s'e hoşgeldiniz

en: White Label
tr_TR: Beyaz etiket

en: White Label Options
tr_TR: Beyaz Etiket Seçenekleri

en: YYYY-MM-DD
tr_TR: YYYY-AA-GG

en: Yearly
tr_TR: Yıllık

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are logged out, please log in again.
tr_TR: Çıkış yaptınız, lütfen tekrar giriş yapın.

en: Your password must have at least
tr_TR: Şifreniz aşağıdakileri karşılamalıdır:

en: Zones
tr_TR: Bölgeler

en: a database
tr_TR: veritabanı

en: a mail domain
tr_TR: mail domaini

en: a web domain
tr_TR: web domaini

en: backend server
tr_TR: arka uç sunucusu

en: brute-force protection
tr_TR: brute-force koruması

en: database server
tr_TR: veritabanı sunucusu

en: dns server
tr_TR: dns sunucusu

en: email / hour
tr_TR: email / saat

en: email / hour / account
tr_TR: email / saat / hesap

en: email anti-virus
tr_TR: email anti-virüs

en: email spam filter
tr_TR: email spam filtresi

en: firewall
tr_TR: güvenlik duvarı

en: ftp server
tr_TR: ftp sunucusu

en: imap/pop3 server
tr_TR: imap/pop3 sunucu

en: job scheduler
tr_TR: görev zamanlayıcısı

en: mail server
tr_TR: mail sunucusu

en: one or more email addresses
tr_TR: bir veya daha fazla e-posta adresi

en: per account / hour
tr_TR: hesap başına / saat

en: per domain
tr_TR: domain başına

en: phpMyAdmin Alias
tr_TR: phpMyAdmin Takma adı

en: phpPgAdmin Alias
tr_TR: phpPgAdmin Takma adı

en: reverse proxy
tr_TR: ters vekil sunucusu

en: ssh server
tr_TR: ssh sunucu

en: url, script or file
tr_TR: url, komut dosyası veya dosya

en: web server
tr_TR: web sunucu

en: zstd only
tr_TR: sadece zstd
