hestiacp - en to fr_FR translation catalogue (346 entries)

en: %d DNS record | %d DNS records
fr_FR[0]: %d enregistrement DNS
fr_FR[1]: %d enregistrements DNS

en: %d DNS zone | %d DNS zones
fr_FR[0]: %d zone DNS
fr_FR[1]: %d zones DNS

en: %d IP address | %d IP addresses
fr_FR[0]: %d adresse IP
fr_FR[1]: %d adresses IP

en: %d backup | %d backups
fr_FR[0]: %d sauvegarde
fr_FR[1]: %d sauvegardes

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
fr_FR[0]: %d adresse IP bannie
fr_FR[1]: %d adresses IP bannies

en: %d cron job | %d cron jobs
fr_FR[0]: %d tâche cron
fr_FR[1]: %d tâches cron

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: %d firewall rule | %d firewall rules
fr_FR[0]: %d règle de pare-feu
fr_FR[1]: %d règles de pare-feu

en: %d hour | %d hours
fr_FR[0]: %d heure
fr_FR[1]: %d heures

en: %d item | %d items
fr_FR[0]: %d élément
fr_FR[1]: %d éléments

en: %d log record | %d log records
fr_FR[0]: %d entrée de journal
fr_FR[1]: %d entrées de journal

en: %d mail account | %d mail accounts
fr_FR[0]: %d compte de messagerie
fr_FR[1]: %d comptes de messagerie

en: %d mail domain | %d mail domains
fr_FR[0]: %d domaine de messagerie
fr_FR[1]: %d domaines de messagerie

en: %d month | %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: %d mois

en: %d object | %d objects
fr_FR[0]: %d objet
fr_FR[1]: %d objets

en: %d package | %d packages
fr_FR[0]: %d forfait
fr_FR[1]: %d forfaits

en: %d user account | %d user accounts
fr_FR[0]: %d compte utilisateur
fr_FR[1]: %d comptes utilisateurs

en: %d web domain | %d web domains
fr_FR[0]: %d domaine web
fr_FR[1]: %d domaines web

en: 1 number
fr_FR: 1 chiffre

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
fr_FR: 1 caractère majuscule et 1 caractère minuscule

en: 2FA QR Code
fr_FR: Code QR d'authentification à double facteur

en: 2FA Reset Code
fr_FR: Code de récupération

en: 2FA Token
fr_FR: Jeton d'authentification à double facteur

en: 8 characters long
fr_FR: 8 caractères de long

en: Access Key
fr_FR: Clé d'accès

en: Access Keys
fr_FR: Clés d'accès

en: Access Log
fr_FR: Journal d'accès

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account has been suspended
fr_FR: Le compte a été suspendu

en: Accounts
fr_FR: Comptes

en: Add Access Key
fr_FR: Ajouter une clé d'accès

en: Add Cron Job
fr_FR: Ajouter une tâche cron

en: Add DNS Domain
fr_FR: Ajouter une zone DNS

en: Add DNS Record
fr_FR: Ajouter un enregistrement DNS

en: Add Database
fr_FR: Ajouter une base de données

en: Add IP list
fr_FR: Ajouter une liste d'IP

en: Add Mail Account
fr_FR: Ajouter un compte

en: Add Mail Domain
fr_FR: Ajouter un domaine

en: Add Name Server
fr_FR: Ajouter un serveur de nom

en: Add Package
fr_FR: Ajouter un forfait

en: Add Record
fr_FR: Ajouter un enregistrement

en: Add Rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Add SSH Key
fr_FR: Ajouter une clé SSH

en: Add User
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Add Web Domain
fr_FR: Ajouter un domaine

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Algorithm
fr_FR: Algorithme

en: Aliases
fr_FR: Alias

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
fr_FR: Tous les ports : 0, Intervalle : 80-82, Liste : 80,443,8080,8443

en: Allow suspended users to log in with read-only access
fr_FR: Autoriser les utilisateurs suspendus à se connecter en mode lecture seule

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de modifier les modèles lors de l'édition de zones DNS

en: Allow users to change templates when editing web domains
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de modifier les modèles lors de l'édition de domaines web

en: Allow users to delete log history
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de supprimer l'historique des journaux

en: Allow users to edit their account details
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de modifier les détails de leur compte

en: Allow users to reset their passwords
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de réinitialiser leur mot de passe

en: Allow users to view action and login history logs
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de consulter les journaux d'actions et d'historique de connexion

en: Allowed IP addresses for API
fr_FR: Adresses IP autorisées pour l'API

en: An internal error occurred
fr_FR: Une erreur interne a eu lieu

en: Apr
fr_FR: Avr

en: Aug
fr_FR: Aoû

en: Authentication
fr_FR: Authentification

en: BACKUP
fr_FR: SAUVEGARDE

en: Back
fr_FR: Retour

en: Backend Pool Mode
fr_FR: Mode piscine

en: Backend Server
fr_FR: Serveur backend

en: Backend Template
fr_FR: Modèle backend

en: Backups
fr_FR: Sauvegardes

en: Ban IP Address
fr_FR: Bloquer une adresse IP

en: Bandwidth
fr_FR: Bande passante

en: Banlist
fr_FR: Service

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Cache Duration
fr_FR: Durée du cache

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Charset
fr_FR: Jeu de caractères

en: City
fr_FR: Ville

en: City / Locality
fr_FR: Ville

en: Close debug panel
fr_FR: Masquer le panneau de déboguage

en: Close menu
fr_FR: Masquer le menu

en: Code has been expired
fr_FR: Le code a expiré

en: Collapse main menu
fr_FR: Fermer le menu

en: Command
fr_FR: Commande

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Country
fr_FR: Pays

en: Create Backup
fr_FR: Créer une sauvegarde

en: Cron Jobs
fr_FR: Tâches cron

en: Custom document root
fr_FR: Racine de document personnalisée

en: DB
fr_FR: BDD

en: DKIM Support
fr_FR: Activer DKIM

en: DNS Cluster
fr_FR: Cluster DNS

en: DNS Records
fr_FR: Enregistrements DNS

en: DNS Server
fr_FR: Serveur DNS

en: DNS Support
fr_FR: Créer une zone DNS

en: DNS Template
fr_FR: Modèle DNS

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Data Source
fr_FR: Source de données

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Databases
fr_FR: Bases de données

en: Day
fr_FR: Jour

en: Dec
fr_FR: Déc

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Language
fr_FR: Langage par défaut

en: Default Name Servers
fr_FR: Serveurs de nom par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete all notifications
fr_FR: Supprimer toutes les notifications

en: Delete notification
fr_FR: Supprimer la notification

en: Details
fr_FR: Détails

en: Directory
fr_FR: Répertoire

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discard all mail
fr_FR: Rejeter tous les messages

en: Disk
fr_FR: Disque

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
fr_FR: Ne pas permettre aux autres administrateurs d'accéder aux paramètres du serveur

en: Do not allow user to log in to Control Panel
fr_FR: Ne pas autoriser l'utilisateur à se connecter au panneau de contrôle

en: Do not store forwarded mail
fr_FR: Ne pas conserver les messages transférés

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Domains
fr_FR: Domaines

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Edit Package
fr_FR: Modifier le forfait

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Enable API access
fr_FR: Activer l'accès à l'API

en: Enable DNSSEC
fr_FR: Activer DNSSEC

en: Enable debug mode
fr_FR: Activer le mode débogage

en: Enable domain redirection
fr_FR: Activer la redirection de domaine

en: Enable legacy API access
fr_FR: Activer l'accès à l'ancien API

en: Enable preview features
fr_FR: Activer les fonctions de prévisualisation

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled for admin
fr_FR: Activé pour les administrateurs

en: Enabled for all users
fr_FR: Activé pour tous les utilisateurs

en: Enforce subdomain ownership
fr_FR: Enforcer le contrôle des sous-domaines

en: Enter focused element
fr_FR: Entrer dans l'élément actif

en: Error Log
fr_FR: Journal des erreurs

en: Error code: %s
fr_FR: Code d'erreur : %s

en: Error: Hestia did not return any output.
fr_FR: Erreur : Hestia n'a renvoyé aucun résultat.

en: Expand main menu
fr_FR: Ouvrir le menu

en: Expiration Date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expire
fr_FR: Expiration

en: Feb
fr_FR: Fév

en: Field "%s" can not be blank.
fr_FR: Le champ « %s » ne peut être vide.

en: File Name
fr_FR: Nom du fichier

en: File manager
fr_FR: Gestionnaire de fichiers

en: Firewall
fr_FR: Pare-feu

en: Focus on search
fr_FR: Activer le champ de recherche

en: Forgot Password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Forward to
fr_FR: Transférer à

en: Forwarding
fr_FR: Transfert

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Global SMTP Relay
fr_FR: Relais SMTP global

en: Go to BACKUP list
fr_FR: Afficher l'onglet SAUVEGARDE

en: Go to CRON list
fr_FR: Afficher l'onglet CRON

en: Go to DB list
fr_FR: Afficher l'onglet BDD

en: Go to DNS list
fr_FR: Afficher l'onglet DNS

en: Go to MAIL list
fr_FR: Afficher l'onglet MESSAGERIE

en: Go to WEB list
fr_FR: Afficher l'onglet WEB

en: Help
fr_FR: Aide

en: Hide account from other administrators
fr_FR: Masquer le compte aux autres administrateurs

en: Host
fr_FR: Serveur

en: Hostname
fr_FR: Serveur

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hourly
fr_FR: Horaire

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP or Value
fr_FR: IP ou valeur

en: Inactive session timeout
fr_FR: Délai d'expiration de la session

en: Install %s
fr_FR: Installer %s

en: Invalid or missing 2FA token
fr_FR: Le jeton d'authentification double facteur est non valide ou manquant

en: Invalid username or code
fr_FR: Nom d'utilisateur ou code de confirmation invalide.

en: Invalid username or password
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide.

en: Jobs
fr_FR: Tâches

en: Jul
fr_FR: Juil

en: Jun
fr_FR: Juin

en: Language
fr_FR: Langue

en: Last 70 lines of %s.%s.log
fr_FR: Dernières 70 lignes du fichier %s.%s.log

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Load Average
fr_FR: Charge moyenne

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Logged in as
fr_FR: Connecté en tant que

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login screen style
fr_FR: Style de l'écran de connexion

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: MAIL
fr_FR: MESSAGERIE

en: Mail
fr_FR: Messagerie

en: Mail Accounts
fr_FR: Comptes de messagerie

en: Mail Domains
fr_FR: Domaines de messagerie

en: Mail Server
fr_FR: Serveur de messagerie

en: Mail Support
fr_FR: Créer un domaine de messagerie

en: May
fr_FR: Mai

en: Memory
fr_FR: Mémoire

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: More info
fr_FR: Plus d'infos

en: Move backward through top menu
fr_FR: Se déplacer en arrière dans le menu principal

en: Move down through elements list
fr_FR: Se déplacer vers le bas dans la liste des éléments

en: Move forward through top menu
fr_FR: Se déplacer en avant dans le menu principal

en: Move up through elements list
fr_FR: Se déplacer vers le haut dans la liste des éléments

en: MySQL Support
fr_FR: Support MySQL

en: Name
fr_FR: Nom

en: Netmask
fr_FR: Masque réseau

en: Network
fr_FR: Réseau

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No encryption
fr_FR: Sans encryption

en: Normal password
fr_FR: Mot de passe normal

en: Old Style
fr_FR: Ancien style

en: Open debug panel
fr_FR: Afficher le panneau de déboguage

en: Open menu
fr_FR: Afficher le panneau de déboguage

en: Operating System
fr_FR: Système d'exploitation

en: Organization
fr_FR: Organisation

en: Overall Statistics
fr_FR: Statistiques générales

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: PHP CLI Version
fr_FR: Version de PHP-CLI

en: Package
fr_FR: Forfait

en: Package Name
fr_FR: Nom du forfait

en: Packages
fr_FR: Forfaits

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password reset instructions have been sent to the email address associated with this account.
fr_FR: Les instructions de réinitialisation du mot de passe ont été envoyées à l'adresse de messagerie associée à ce compte.

en: Path
fr_FR: Répertoire d'accès

en: Please make sure ~/web/%s/public_html is empty!
fr_FR: Veuillez vous assurer que ~/web/%s/public_html est vide !

en: Point to
fr_FR: Pointer vers

en: Policies
fr_FR: Politiques

en: Policy
fr_FR: Politique

en: PostgreSQL Support
fr_FR: Support PostgreSQL

en: Prefix %s will be added to username automatically
fr_FR: Le préfixe %s sera ajouté automatiquement au nom d'utilisateur

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
fr_FR: Le préfixe %s sera automatiquement ajouté au nom de la base de données et de son utilisateur

en: Prevent CSRF
fr_FR: Empêcher le CSRF

en: Preview
fr_FR: Beta

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Protocol
fr_FR: Protocole

en: Proxy Extensions
fr_FR: Extensions passant par le proxy

en: Proxy Server
fr_FR: Serveur proxy

en: Proxy Support
fr_FR: Support proxy

en: Proxy Template
fr_FR: Modèle proxy

en: Quick App Installer
fr_FR: Installateur d'applications

en: Quick Install App
fr_FR: Installer une application

en: Record
fr_FR: Enregistrement

en: Records
fr_FR: Enregistrements

en: Redirect visitors to %s
fr_FR: Rediriger les visiteurs vers %s

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
fr_FR: Rediriger les visiteurs vers un domaine ou une adresse web externe

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Release
fr_FR: Branche

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Code
fr_FR: Code de réinitialisation

en: Restart
fr_FR: Redémarrer

en: Restart "%s" failed
fr_FR: Le redémarrage de "%s" a échoué

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore All
fr_FR: Restaurer tout

en: Restrict access to read-only for other administrators
fr_FR: Restreindre à un accès en lecture seule pour les autres administrateurs

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Run Command
fr_FR: Fréquence d'exécution

en: Runtime
fr_FR: Durée

en: SMTP Relay
fr_FR: Relai SMTP

en: SSH Access
fr_FR: Accès SSH

en: SSL CSR
fr_FR: CSR SSL

en: SSL Certificate
fr_FR: Certificat SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
fr_FR: Autorité de certification SSL / Intermédiaire

en: SSL Domains
fr_FR: Domaines SSL

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select all
fr_FR: Sélectionner tout

en: Send FTP credentials to email
fr_FR: Envoyer les identifiants FTP à l'adresse de messagerie

en: Send welcome email
fr_FR: Envoyer un message de bienvenue

en: Server settings
fr_FR: Paramètres du serveur

en: Set as default language for all users
fr_FR: Définir comme langue par défaut pour tous les utilisateurs

en: Set as selected theme for all users
fr_FR: Définir comme thème sélectionné pour tous les utilisateurs

en: Setup
fr_FR: Configurer

en: Shared
fr_FR: Partagé

en: Shortcuts
fr_FR: Raccourcis

en: Show Certificate
fr_FR: Afficher le certificat

en: Size
fr_FR: Taille

en: Sort items
fr_FR: Trier les éléments

en: Start "%s" failed
fr_FR: Le lancement de "%s" a échoué

en: State
fr_FR: État / Province

en: State / Province
fr_FR: État / Province

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Statistics Authorization
fr_FR: Statistiques avec authentification

en: Status
fr_FR: État

en: Status code
fr_FR: Code de redirection

en: Stop "%s" failed
fr_FR: L'arrêt de "%s" a échoué

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Suspended
fr_FR: Suspendu

en: System
fr_FR: Système

en: System Administrator account
fr_FR: Compte de l'administrateur du système

en: System Protection
fr_FR: Protection du système

en: Target domain or URL
fr_FR: Domaine ou URL cible

en: Template
fr_FR: Modèle

en: The system is going down for reboot NOW!
fr_FR: Le système va redémarrer maintenant !

en: Theme
fr_FR: Thème

en: There are currently no IP lists defined.
fr_FR: Il n'y a actuellement aucune liste d'IP définie.

en: There are currently no banned IP addresses.
fr_FR: Il n'y a actuellement aucune adresse IP bannie.

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time Zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: To enable Let's Encrypt SSL, ensure that DNS records exist for mail.%s and %s!
fr_FR: Pour activer Let's Encrypt, veuillez vous assurer que des enregistrements DNS existent pour mail.%s et %s!

en: Top
fr_FR: Haut

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: USER
fr_FR: UTILISATEUR

en: Unable to add database!
fr_FR: L'ajout de la base de données a échoué !

en: Unable to add database! Limit reached!
fr_FR: L'ajout de la base de données a échoué ! Limite atteinte !

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unsupported hash method
fr_FR: Méthode de chiffrement non supportée

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: Uptime
fr_FR: Disponibilité

en: Use IP address allow list for login attempts
fr_FR: Utiliser une liste d'adresses IP autorisées pour les tentatives de connexion

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Value
fr_FR: Valeur

en: View
fr_FR: Afficher

en: Web Aliases
fr_FR: Alias Web

en: Web Domains
fr_FR: Domaines web

en: Web Server
fr_FR: Serveur web

en: Web Statistics
fr_FR: Statistiques web

en: Web Template
fr_FR: Modèle web

en: Webmail
fr_FR: Messagerie web

en: Webmail Client
fr_FR: Client de messagerie web

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Your password must have at least
fr_FR: Votre mot de passe doit avoir au moins

en: backend server
fr_FR: serveur backend

en: database server
fr_FR: serveur de base de données

en: dns server
fr_FR: serveur DNS

en: firewall
fr_FR: pare-feu

en: ftp server
fr_FR: serveur ftp

en: job scheduler
fr_FR: planificateur de tâches

en: mail server
fr_FR: serveur de messagerie

en: one or more email addresses
fr_FR: une ou plusieurs adresses de messagerie

en: per account / hour
fr_FR: par compte par heure

en: per domain
fr_FR: par domaine

en: phpMyAdmin Single Sign On
fr_FR: Connexion automatique de phpMyAdmin

en: reverse proxy
fr_FR: proxy inversé

en: url, script or file
fr_FR: URL, script ou fichier

en: web server
fr_FR: serveur web

en: zstd only
fr_FR: zstd seulement
