hestiacp - en to it_IT translation catalogue (370 entries)

en: %d DNS zone | %d DNS zones
it_IT[0]: %d zona DNS
it_IT[1]: %d zone DNS

en: %d IP address | %d IP addresses
it_IT[0]: %d indirizzo IP
it_IT[1]: %d indirizzi IP

en: %d banned IP address | %d banned IP addresses
it_IT[0]: %d indirizzo IP bloccato
it_IT[1]: %d indirizzi IP bloccati

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: %d firewall rule | %d firewall rules
it_IT[0]: %d regola del firewall
it_IT[1]: %d regole del firewall

en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore

en: %d item | %d items
it_IT[0]: %d oggetto
it_IT[1]: %d oggetti

en: %d log record | %d log records
it_IT[0]: %d record log
it_IT[1]: %d records log

en: %d mail account | %d mail accounts
it_IT[0]: %d account posta elettronica
it_IT[1]: %d account posta elettronica

en: %d mail domain | %d mail domains
it_IT[0]: %d dominio posta
it_IT[1]: %d domini posta

en: %d minute | %d minutes
it_IT[0]: %d minuto
it_IT[1]: %d minuti

en: %d month | %d months
it_IT[0]: %d mese
it_IT[1]: %d mesi

en: %d object | %d objects
it_IT[0]: %d oggetto
it_IT[1]: %d oggetti

en: %d package | %d packages
it_IT[0]: %d pacchetto
it_IT[1]: %d pacchetti

en: %d user account | %d user accounts
it_IT[0]: %d account utente
it_IT[1]: %d account utenti

en: %d web domain | %d web domains
it_IT[0]: %d dominio web
it_IT[1]: %d domini web

en: %s installed successfully.
it_IT: %s installato con successo.

en: 1 number
it_IT: 1 numero

en: 1 uppercase & 1 lowercase character
it_IT: 1 minuscola e 1 maiuscola

en: 2FA QR Code
it_IT: QR Code 2FA

en: 2FA Reset Code
it_IT: Codice reimpostazione 2FA

en: 2FA Token
it_IT: Codice 2FA

en: 8 characters long
it_IT: 8 caratteri

en: ACCEPT
it_IT: Consentire

en: Access Key
it_IT: Chiave di accesso

en: Access Keys
it_IT: Chiavi di accesso

en: Access Log
it_IT: Log di accesso

en: Access key {%s} has been created successfully.
it_IT: La chiave di accesso {%s} è stata creata con successo.

en: Account Unlocked
it_IT: Account Sbloccato

en: Account has been suspended
it_IT: L'account è stato sospeso

en: Accounts
it_IT: Account

en: Action
it_IT: Azione

en: Add Access Key
it_IT: Aggiungi chiave di accesso

en: Add Cron Job
it_IT: Nuovo Cron Job

en: Add DNS Domain
it_IT: Nuova Zona DNS

en: Add DNS Record
it_IT: Nuovo Record DNS

en: Add Database
it_IT: Nuovo Database

en: Add IP list
it_IT: Aggiungi elenco indirizzi IP

en: Add Mail Account
it_IT: Nuovo Account Posta

en: Add Mail Domain
it_IT: Nuovo Dominio Posta

en: Add Name Server
it_IT: Aggiungi Name Server

en: Add Package
it_IT: Nuovo Pacchetto

en: Add Record
it_IT: Nuovo Record

en: Add Rule
it_IT: Nuova regola

en: Add SSH Key
it_IT: Nuova chiave SSH

en: Add User
it_IT: Nuovo Utente

en: Add Web Domain
it_IT: Nuovo Dominio

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Algorithm
it_IT: Algoritmo

en: Aliases
it_IT: Alias Dominio

en: All ports: 0, Range: 80-82, List: 80,443,8080,8443
it_IT: Tutte le porte : 0, Intervallo : 80-82, Elenco : 80,443,8080,8443

en: Allow suspended users to log in with read-only access
it_IT: Abilita utenti sospesi a loggarsi in modalità di sola lettura

en: Allow users to change templates when editing DNS zones
it_IT: Abilita utenti a cambiare template quando modificano le zone DNS

en: Allow users to change templates when editing web domains
it_IT: Abilita utenti a cambiare template quando modificano i domini web

en: Allow users to delete log history
it_IT: Abilita utenti a cancellare lo storico dei log

en: Allow users to edit their account details
it_IT: Abilita utenti a modificare i loro dettagli

en: Allow users to reset their passwords
it_IT: Abilita utenti a cambiare la loro password

en: Allow users to view action and login history logs
it_IT: Abilita utenti a vedere lo storico dei log per attività e login

en: Allowed IP addresses for API
it_IT: IP consentiti per le API

en: An internal error occurred
it_IT: Errore interno

en: Are you sure you want to leave the page?
it_IT: Sei sicuro di voler lasciare la pagina?

en: Aug
it_IT: Ago

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Auto Reply
it_IT: Risposta automatica

en: BLACKLIST
it_IT: LISTA NERA

en: Back
it_IT: Indietro

en: Backend Pool Mode
it_IT: Modalità pool del Backend

en: Backend Server
it_IT: Server di Backend

en: Backend Template
it_IT: Template Backend

en: Backups
it_IT: Backup

en: Ban IP Address
it_IT: Blocca indirizzo IP

en: Bandwidth
it_IT: Banda

en: Banlist
it_IT: Lista IP bloccati

en: Cache Duration
it_IT: Durata cache

en: Category
it_IT: Categoria

en: Charset
it_IT: Set di caratteri

en: City
it_IT: Città

en: City / Locality
it_IT: Città / Località

en: Clear
it_IT: Pulisci

en: Close debug panel
it_IT: Chiudi Pannello di debug

en: Close menu
it_IT: Chiudi menu

en: Code has been expired
it_IT: Il codice è scaduto

en: Collapse main menu
it_IT: Comprimi menu principale

en: Command
it_IT: Comando

en: Comment
it_IT: Commento

en: Compression
it_IT: Compressione

en: Configure
it_IT: Configura

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirm Password
it_IT: Conferma Password

en: Continue
it_IT: Continua

en: Country
it_IT: Paese

en: Create Backup
it_IT: Crea Backup

en: Cron job has been created successfully.
it_IT: Il cron job è stato creato con successo.

en: Custom document root
it_IT: Personalizza la document root

en: DB
it_IT: DATABASE

en: DKIM Support
it_IT: Abilita DKIM

en: DNS Cluster
it_IT: Cluster DNS

en: DNS Records
it_IT: Records DNS

en: DNS Server
it_IT: Server DNS

en: DNS Support
it_IT: Abilita DNS per questo dominio

en: DNS Template
it_IT: Template DNS

en: DROP
it_IT: Rifiutare

en: Daily
it_IT: Giorno

en: Data Source
it_IT: Sorgente dati

en: Databases
it_IT: Database

en: Date
it_IT: Data

en: Day
it_IT: Giorno

en: Dec
it_IT: Dic

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Language
it_IT: Lingua Predefinita

en: Default Name Servers
it_IT: Server dei nomi predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete all notifications
it_IT: Cancella tutte le notifiche

en: Delete notification
it_IT: Cancella notifica

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Directory
it_IT: Cartella

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discard all mail
it_IT: Scarta tutti i messaggi di posta

en: Disk
it_IT: Disco

en: Do not allow other administrators to access Server Settings
it_IT: Disabilita l'accesso alle impostazioni del server agli altri amministratori

en: Do not allow user to log in to Control Panel
it_IT: Disabilita accesso al pannello di controllo per l'utente

en: Do not store forwarded mail
it_IT: Non salvare i messaggi inoltrati

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Domains
it_IT: Domini

en: Download
it_IT: Scarica

en: Duplicate
it_IT: Duplicato

en: Edit Package
it_IT: Modifica pacchetto

en: Email Subject
it_IT: Oggetto Email

en: Enable API access
it_IT: Abilita accesso API

en: Enable DNSSEC
it_IT: Abilita DNSSEC

en: Enable debug mode
it_IT: Abilita modalità debug

en: Enable domain redirection
it_IT: Abilita reindirizzamento dominio

en: Enable legacy API access
it_IT: Attiva accesso API "legacy"

en: Enable preview features
it_IT: Abilita anteprima funzionalità

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabled PHP Versions
it_IT: Versioni PHP Abilitate

en: Enabled for admin
it_IT: Attivo per admin

en: Enabled for all users
it_IT: Attivo per tutti gli utenti

en: Enforce subdomain ownership
it_IT: Impostare la proprietà del sottodominio

en: Enter focused element
it_IT: Inserisci elemento selezionato

en: Error Log
it_IT: Log errori

en: Error: Hestia did not return any output.
it_IT: Errore: Hestia non ha restituito alcun risultato

en: Error: unable to copy package.
it_IT: Errore: impossibile copiare il pacchetto.

en: Error: unknown record ID.
it_IT: Errore: record ID sconosciuto.

en: Expand main menu
it_IT: Espandi menu principale

en: Expiration Date
it_IT: Data di scadenza

en: Expire
it_IT: Scadenza

en: Field "%s" can not be blank.
it_IT: Il campo "%s" non può essere lasciato vuoto.

en: File Name
it_IT: Nome del file

en: File manager
it_IT: Gestore File

en: Focus on search
it_IT: Focalizzati sulla ricerca

en: For example
it_IT: Per esempio

en: Forgot Password
it_IT: Password dimenticata

en: Forward to
it_IT: Inoltra a

en: Forwarding
it_IT: Inoltro

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Global SMTP Relay
it_IT: Relay SMTP globale

en: Go to BACKUP list
it_IT: Vai all'elenco BACKUP

en: Go to CRON list
it_IT: Vai all'elenco CRON

en: Go to DB list
it_IT: Vai all'elenco DATABASE

en: Go to DNS list
it_IT: Vai all'elenco DNS

en: Go to MAIL list
it_IT: Vai all'elenco POSTA

en: Go to WEB list
it_IT: Vai all'elenco WEB

en: Help
it_IT: Documentazione

en: Hestia Control Panel
it_IT: Pannello Controllo Hestia

en: Hide Certificate
it_IT: Nascondi Certificato

en: Hide account from other administrators
it_IT: Nascondi account agli altri amministratori

en: Hour
it_IT: Ora

en: Hourly
it_IT: Ora

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: IP or Value
it_IT: Indirizzo IP o Valore

en: IPs
it_IT: IP

en: Inactive session timeout
it_IT: Timeout sessioni inattive

en: Install %s
it_IT: Installa %s

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Invalid or missing 2FA token
it_IT: Token 2FA mancante o non valido

en: Invalid username or code
it_IT: Nome utente o codice non validi

en: Invalid username or password
it_IT: Nome utente o password non validi

en: Jan
it_IT: Gen

en: Jul
it_IT: Lug

en: Jun
it_IT: Giu

en: Language
it_IT: Lingua

en: Last 70 lines of %s.%s.log
it_IT: Ultime 70 righe di %s.%s.log

en: Limit
it_IT: Limite

en: Load Average
it_IT: Carico Medio

en: Log in
it_IT: Accedi

en: Log out
it_IT: Disconnettersi

en: Logged in as
it_IT: Autenticato come

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login screen style
it_IT: Stile schermata di accesso

en: MAIL
it_IT: POSTA

en: Mail
it_IT: Posta elettronica

en: Mail Accounts
it_IT: Account Posta

en: Mail Domains
it_IT: Domini Posta

en: Mail Server
it_IT: Server Posta

en: Mail Support
it_IT: Abilita la posta elettronica per questo dominio

en: May
it_IT: Mag

en: Memory
it_IT: Memoria

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Minute
it_IT: Minuto

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Month
it_IT: Mese

en: Monthly
it_IT: Mese

en: More info
it_IT: Maggiori info

en: Move backward through top menu
it_IT: Torna indietro tramite il menu in alto

en: Move down through elements list
it_IT: Sposta in basso

en: Move forward through top menu
it_IT: Vai avanti tramite il menu in alto

en: Move up through elements list
it_IT: Sposta in alto

en: MySQL Support
it_IT: Abilita MySQL

en: NGINX cache has been purged successfully.
it_IT: La cache di NGINX è stata svuotata correttamente.

en: Name
it_IT: Nome

en: Netmask
it_IT: Maschera sottorete

en: Network
it_IT: Rete

en: New Password
it_IT: Nuova Password

en: Next
it_IT: Seguente

en: No encryption
it_IT: Nessuna crittografia

en: Normal password
it_IT: Password normale

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Oct
it_IT: Ott

en: Old Style
it_IT: Stile classico

en: Open debug panel
it_IT: Apri Pannello di debug

en: Open menu
it_IT: Apri menu

en: Operating System
it_IT: Sistema operativo

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Organization
it_IT: Organizzazione

en: Overall Statistics
it_IT: Statistiche Generali

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: PHP CLI Version
it_IT: Versione dell'interfaccia da riga di comando PHP

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Package Name
it_IT: Nome Pacchetto

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Password reset instructions have been sent to the email address associated with this account.
it_IT: Le istruzioni per il reset della password sono state inviate all'indirizzo email associato a questo account

en: Path
it_IT: Percorso

en: Permissions
it_IT: Permessi

en: Please enter a valid contact name.
it_IT: Inserisci un nome di contatto valido.

en: Please make sure ~/web/%s/public_html is empty!
it_IT: Per favore assicurati che  ~/web/%s/public_html  sia vuota!

en: Point to
it_IT: Punta a

en: Port
it_IT: Porta

en: PostgreSQL Support
it_IT: Abilita PostgreSQL

en: Prefix %s will be added to username automatically
it_IT: Il prefisso %s sarà aggiunto automaticamente al nome utente

en: Prefix %s will be automatically added to database name and database user
it_IT: Il prefisso %s sarà aggiunto automaticamente al nome del database e all'utente del database.

en: Prevent CSRF
it_IT: Evita CSRF

en: Preview
it_IT: Antreprima

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Protocol
it_IT: Protocollo

en: Proxy Extensions
it_IT: Estensioni Proxy

en: Proxy Server
it_IT: Server Proxy

en: Proxy Support
it_IT: Abilita Proxy

en: Proxy Template
it_IT: Template Proxy

en: Purge NGINX Cache
it_IT: Svuota la cache di NGINX

en: Quick App Installer
it_IT: Installazione veloce per App

en: Quick Install App
it_IT: Installa Applicazioni

en: Rebuild User Profile
it_IT: Ricostruire profilo utente

en: Records
it_IT: Record

en: Redirect visitors to %s
it_IT: Reindirizza i visitatori a %s

en: Redirect visitors to a custom domain or web address
it_IT: Reindirizza i visitatori a un dominio o indirizzo web personalizzato

en: Refresh
it_IT: Ricaricare

en: Release
it_IT: Rilascio

en: Reset
it_IT: Reimpostazione

en: Reset Code
it_IT: Codice Reimpostazione

en: Restart
it_IT: Riavvia

en: Restart "%s" failed
it_IT: Riavvio "%s" non riuscito

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore All
it_IT: Ripristina Tutto

en: Restrict access to read-only for other administrators
it_IT: Limita a sola lettura l'accesso per gli altri amministratori

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Run Command
it_IT: Esegui comando

en: Runtime
it_IT: Fase di esecuzione

en: SMTP Relay
it_IT: Relay SMTP

en: SSH Access
it_IT: Accesso SSH

en: SSH Key has been created successfully.
it_IT: La Chiave SSH è stata creata con successo.

en: SSL CSR
it_IT: CSR SSL

en: SSL Certificate
it_IT: Certificato SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
it_IT: Autorità / Intermediario Certificato SSL

en: SSL Domains
it_IT: Domini SSL

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Results
it_IT: Risultati Ricerca

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Send FTP credentials to email
it_IT: Invia le credenziali FTP via email

en: Send email notification when an update has been installed
it_IT: Invia una notifica e-mail quando è stato installato un aggiornamento

en: Send welcome email
it_IT: Invia messaggio di benvenuto

en: Sep
it_IT: Set

en: Server settings
it_IT: Impostazioni Server

en: Service
it_IT: Nome di Servizio

en: Set as default language for all users
it_IT: Imposta come lingua predefinita per tutti gli utenti

en: Set as selected theme for all users
it_IT: Imposta come tema selezionato per tutti gli utenti

en: Setup
it_IT: Installare

en: Shared
it_IT: Condiviso

en: Shortcuts
it_IT: Collegamenti

en: Show Certificate
it_IT: Mostra certificato

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Sort items
it_IT: Ordina oggetti

en: Start "%s" failed
it_IT: Avvio "%s" non riuscito

en: State
it_IT: Provincia

en: State / Province
it_IT: Stato / Provincia

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Statistics Authorization
it_IT: Autorizzazione Statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Status code
it_IT: Codice di stato

en: Stop "%s" failed
it_IT: Stop "%s" non riuscito

en: Strict
it_IT: Rigoroso

en: Submit
it_IT: Invia

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Supported variables
it_IT: Variabili supportate

en: Suspended
it_IT: Sospeso

en: System
it_IT: Sistema

en: System Administrator account
it_IT: Account amministratore di sistema

en: System Protection
it_IT: Protezione Sistema

en: Target domain or URL
it_IT: Dominio o URL di destinazione

en: The system is going down for reboot NOW!
it_IT: Il sistema si sta riavviando ORA!

en: Theme
it_IT: Tema

en: There are currently no IP lists defined.
it_IT: Al momento non sono stati definiti elenchi di indirizzi IP.

en: There are currently no banned IP addresses.
it_IT: Attualmente non ci sono indirizzi IP banditi

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Time
it_IT: Tempo

en: Time Zone
it_IT: Fuso Orario

en: To enable Let's Encrypt SSL, ensure that DNS records exist for mail.%s and %s!
it_IT: Per abilitare Let's Encrypt SSL, assicurati che i records DNS per mai.%s e %s esistano!

en: Top
it_IT: In alto

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Type
it_IT: Tipo

en: USER
it_IT: UTENTI

en: Unable to add database!
it_IT: Impossibile aggiungere il database

en: Unable to add database! Limit reached!
it_IT: Impossibile aggiungere il database! Limite raggiunto!

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unsupported hash method
it_IT: Metodo hash non supportato

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: Uptime
it_IT: Tempo di attività

en: Use IP address allow list for login attempts
it_IT: Utilizza l'elenco degli IP consentiti per i tentativi di login

en: User
it_IT: Utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Users
it_IT: Utenti

en: Value
it_IT: Valore

en: Version
it_IT: Versione

en: View
it_IT: Anteprima

en: WEB
it_IT: DOMINI

en: Web Aliases
it_IT: Alias Web

en: Web Domains
it_IT: Domini Web

en: Web Server
it_IT: Server Web

en: Web Statistics
it_IT: Statistiche Web

en: Web Template
it_IT: Template Web

en: Webmail Client
it_IT: Client Webmail

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Weekly
it_IT: Settimana

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: YYYY-MM-DD
it_IT: AAAA-MM-GG

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Yes
it_IT: Si

en: Your password must have at least
it_IT: La tua password deve avere almeno

en: backend server
it_IT: server di backend

en: brute-force protection
it_IT: Protezione contro brute-force

en: database server
it_IT: server database

en: dns server
it_IT: server dns

en: ftp server
it_IT: server ftp

en: job scheduler
it_IT: pianificatore job

en: mail server
it_IT: server posta

en: one or more email addresses
it_IT: uno o più indirizzi di posta

en: per account / hour
it_IT: per account / ore

en: per domain
it_IT: per dominio

en: phpMyAdmin Single Sign On
it_IT: Single Sign On phpMyAdmin

en: ssh server
it_IT: Server ssh

en: url, script or file
it_IT: url, script o file

en: web server
it_IT: server web

en: zstd only
it_IT: solo zstd
